Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu’
05-06-2016, 09:17 PM (Bu konu en son: 05-06-2016 Tarihinde, Saat: 09:18 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: çerağ.)
Yorum: #1
‘İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu’
Denizlerin idam kararını veren Ali Elverdi’yi 21 Mayıs 1963’te sorguya alan askerler arasında olduğunu anlatan Zihni Çetiner, “Alın bunu siz sorgulayın dediler. Tir tir titriyordu. İnsanoğlunun böyle namert olduğunu o olayla görmüş oldum. Biz, Ali Elverdi’yi halledemedik ama Ali Elverdi benim üç arkadaşımı halletti” dedi.


1968 kuşağının devrimci gençlik önderleriDeniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmesinin 44. yılında Deniz Gezmiş hakkında ilginç anektodları yakın arkadaşı Zihni Çetiner anlattı.
Deniz Gezmiş ile İstanbul Üniversitesinde tanıştıklarını söyleyen Çetiner, “Benim tanıdığım Deniz Gezmiş, inançlarını bilinçli şekilde hayata geçirmek isteyen, bu nedenle namluya sürülmüş her an patlamaya hazır bir mermiydi. İnandığı şeyler için hiçbir şeyi kendisine dert edinmez, önüne çıkan her engeli aşmak için boyu ve yürüyüşü ile uygun şekilde hareket ederdi. Emperyalizmi mağlup eden Che Guevera ve Fidel Castro ikilisi, Deniz’in mücadelesinin temsiliydi. Bu temsili örnek alarak aynı hareketi uygulamak istedi. Ama beceremedi, hayatıyla ödedi.“


İDAM EDİLMEDEN ÖNCE FİLİSTİN’E GİTMEK İSTEDİ
Deniz Gezmiş’in idam edilmeden önce kendisini Filistin’e küfürlü içerikürmesini istediğini ifade eden Çetiner, şunları söyledi:
“DÖP’lü arkadaşlarını dağa çıkmayı önerdiğinde reddedince, ‘Beni Zihni’ye söyleyin, Filistin’e küfürlü içerikürsün’ önerisinde bulundu. Bende ‘küfürlü içerikürmem’ dedim ve olay kapandı, gitmedi. Yaşlandıkça hayat bize bazı şeylerin sorumluluğunu daha çok hissettirdi. Her6 Mayıs’ta Deniz’i hatırladığımız için bir gün kendimle hesaplaştım. Acaba benDeniz’in isteğini yerine getirseydim, onu Antakya üzerinden Filistin’e küfürlü içerikürseydim, acaba ‘Deniz Gezmiş bugün yaşar mıydı’ dedim. Bunu sonra birçok arkadaşa sordum. Onlar da gitseydi tekrar geri gelirdi dediler. Gelirdi.”

“İDAMA İMZA ATAN ALİ ELVERDİ TİR TİR TİTREDİ”
21 Mayıs 1963’te ihtilal teşebbüsünde bulunulduğu esnada arkadaşlarının idam kararını veren Ali Elverdi’yi sorguya alan askerler arasında olduğunu anlatan Çetiner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alın bunu siz sorgulayın dedi, biz biraz sorguladık. Başına bir nöbetçi diktik, bıraktık gittik. Ama tir tir titriyordu, ölüm korkusu yaşıyordu o an. Bu ölüm korkusunu yaşayan adam güç eline gelince, iktidar koltuğunda üç gencin idamına imza atarken elleri titremedi. Asılırken de panayıra gelir gibi gelip ipte onların dar ağacında asılışını seyretti. İnsanoğlunun böyle namert olduğunu o olayla görmüş oldum. Biz, Ali Elverdi’yi halledemedik ama Ali Elverdi benim üç arkadaşımı halletti.”

“TARİH HAKLARINI TESLİM EDER”
İdam edilmelerinin hukuka uygun olmadığını ifade eden Çeliker, şunları söyledi: “Deniz Gezmişlerin elinde ne ihtilal yapacak silah gücü ne de insan gücü vardı. Dolayısıyla maddi unsurları olmayan bir suçtan idam edildiler. Hukuk da katledildi kendileri de katledildi. Bu cinayetin sorumluları pişman olsalar dahi özür dileyecek durumda değil. Tarih bu gençlerin haklarını mutlak suretle teslim eder. Asanlar unutuldu, asılanlar hâlâ 6 Mayıs’ta Türkiye’nin her tarafında yaşıyor. Halkımızın gönlündedir, kara kaplı defterin idam sayfasında değiller.”

'İdam kararını veren hakim tir tir titriyordu' | Ana Haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  4 bine yakın hakim ve savcının yeri değişti çerağ 0 1,819 06-06-2016 08:12 PM
Son Yorum: çerağ
  AKP'ye oy veren Kürtler yüzünü HDP'ye döndü çerağ 0 2,246 05-18-2015 05:27 PM
Son Yorum: çerağ
  Mısır eski Cumhurbaşkanı Mursi'ye idam çerağ 0 2,255 05-16-2015 10:50 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi