Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Alevilik gerek idareciler ya da alevi olmayan kişilere düşmüş bir şey değil
05-26-2015, 03:26 PM
Yorum: #1
Exclamation “Alevilik gerek idareciler ya da alevi olmayan kişilere düşmüş bir şey değil
Alevi Kültür Dernekleri ziyaretinde konuşan DSP’li Selman Gürpınar, “Alevilik gerek idareciler ya da alevi olmayan kişilere düşmüş bir şey değil. Alevilerin kendine düşecek bir şey” dedi

DSP’liler Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi’ni ziyaret etti. Sade bir ziyaret gerçekleştirdik lerini ve oy için gelmediklerini belirten DSP 1. Sıra milletvekili adayı Meral Uçarı, 2. Sıra milletvekili adayı Selman Gürpınar, 5. Sıra milletvekili adayı Çiğdem Akıncıbaşı, 9. Sıra milletvekili adayı İbrahim Ekşi ve Gençlik Kolları Başkanı Fırat Yiğit Dernek Başkanı Cengiz Duman ve dernek üyeleri ağırladı. Ziyarette Alevilerin ülkemizde yaşadığı sorunlara, okullardaki mezhep ayrımcılıkların a ve siyasilerin dini çekişmeleri ile ilgili konulara değinildi.

ARKA BAHÇE DEĞİLİZ
Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Cengiz Duman, “Tüm dostlara kapımız açık. Sizlere başarılar dileriz. Herkese eşitiz. Bizde şu parti bu parti yok. Hiçbir partiye arka bahçe değiliz. Tüm partiler Türkiye Cumhuriyeti partisi ve vatandaşıdır. Gönlümüzde tabii ki bir parti var. O da bizde kalsın. Herkesi seviyoruz memleket için çalışan” dedi.

BAKIŞ AÇIMIZ FARKLI
Duman’ın ardından konuşan DSP 2. Sıra milletvekili adayı Selman Gürpınar, “DSP olarak Alevi Kültür Derneği’ni ayrı bir yapı veya unsur olarak görmüyoruz. Buraya bakış açımız farklı. Siyaseten değil, siyaset dışında Türkiye ve Kocaeli’de alevi kültür dernekleri adına neler yapılabilir? Nasıl geliştirilebili r? Sorunlar nelerdir? Aleviler neler istiyor? Daha iyi anlaşılabilirli k adına Alevi kültür derneklerine bakışımız farklı” ifadelerini kullandı

ALEVİ OLMAYAN KİŞİLERE
Gürpınar, “Türkiye’de Alevilik gerek idarecilerin ağzından, gerek diyanetin ağzından bir tanımlama içine sokuluyor. Alevilik şudur diyor cumhurbaşkanı Alevilik Ali’yi sevmekse en büyük alevi benim diyor. Alevilik gerek idareciler ya da alevi olmayan kişilere düşmüş bir şey değil. Alevilerin kendine düşecek bir şey. Bir olgu, inanç ve yolu yaşayan insanların yapması gereken tanım varken ve bunun üzerinden bir yaşam kurma varken, biz veya başkaları tanımlamaya kalkarsak aleviler ve diğer inanç düşünürleri açısından sıkıntılı bir durum doğuracaktır” şeklinde konuştu.

BİZDE KÜFÜR YOK
Gürpınar’dan sonra tekrar söz alan Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Cengiz Duman, “Aleviler ülkenin temel taşıdır. Bugün Ordu’da, Türkiye cumhuriyeti olarak aleviler dik durmuşlari toplumun temel taşıdırlar. Eli beli diline sahip olan insanlardır. İstiyoruz ki memleketin sağlığı, düzenli çalışması. Şu an ki siyasi partilerin duruşları, biz niye hiçbir partinin arka bahçesi değiliz diyoruz? Çıkıyorlar birbirlerine küfürlü konuşuyorlar. Bizde küfür yok” ifadelerini kullandı.

ALEVİ ÜNİVERSİTESİ

Duman, “Bizim istediğimiz belli. Diyanete düşen paydan bizimde payımız olsun. Biz niye vergi ödüyoruz. Bizde askerlik yapıyoruz, aynı havayı çekiyoruz. Ama vergide adaletsizlik var. Bir tane alevi çaycı bile yok. 4+4+4 istemiyoruz. Bunu bize ön koşul koymayın. Bizi özgür bırakın. Kendi düşüncemizi felsefemizi kendimiz yönetelim. Neden bugün bir alevi üniversitesi, Alevilik dersi olmasın?” dedi.

KÜÇÜK YAŞTA VERİLMELİ

Duman’dan sonra söz alan DSP 1. Sıra milletvekili adayı Meral Uçarı, “Alevilik başlı başına bir felsefe. Sizler çok seviyoruz. Genel başkanımız Alevilerle ilgili politikaları bildirgemizde açıkladığında en az sizin kadar sevindik. Çok mutlu olduk. Okullarda olması gereken tüm din ve mezheplere küçük yaştan itibaren çocuklara bunun eğitimi vermeli. Çocuklara küçük yaşta bu eğitimi vermezseniz bu açığı kapatma şansı doğmuyor. Bu anlamda bizde sizleri çok seviyoruz daima yanınızdayız. Partimizin seçim bildirgesinde sizlere önemli yer verildi” dedi.

bizimkocaeli.co m/haber/siyaset/dspli-gurpinar:-alevi-olmayan-kisilere.../131603.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sırf itiraz etti diye kapı dışarı edilen Alevi değil miydi? Admin 0 936 08-22-2019 05:27 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi Dernekleri: Türk-Kürt Kardeş Değil, Tek Candır çerağ 0 2,463 09-17-2015 11:39 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Federasyonu Başkanı: IŞİD'e Değil Alevilere Operasyon Yapılıyor çerağ 0 2,120 07-27-2015 05:22 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik sadece Ali'yi sevmek değil.. Admin 0 2,394 05-20-2015 11:31 PM
Son Yorum: Admin
  HDP adayı Turgut Öker: Alevilik sadece Ali'yi sevmek değil, Yezid'e ve zorbaya da lan çerağ 0 2,210 05-20-2015 05:46 PM
Son Yorum: çerağ
  Mesele alevilik değil, artık anlayın! Admin 0 2,035 09-20-2013 02:30 AM
Son Yorum: Admin
  ALEVİ AÇILIMI SAMİMİ DEĞİL bektasi 0 1,973 08-20-2013 01:22 AM
Son Yorum: bektasi
  ERCAN GEÇMEZ: Alevi sorunu teolojik değil Admin 0 2,475 08-18-2013 02:17 AM
Son Yorum: Admin
  Turgut Öker: ‘Alevi açılımı değil Sünni açılımı’ Admin 0 3,332 08-18-2013 02:01 AM
Son Yorum: Admin
  Mesele Alevi olmak değil Admin 0 2,460 07-21-2013 08:18 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi