Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Biz zalime asla boyun eğmeyiz”
04-20-2016, 11:26 PM
Yorum: #1
“Biz zalime asla boyun eğmeyiz”
Maraş Girşimi’nin çağrısıyla Garip Dede Dergahı’nda toplanan Alevi Kurumları, Maraş’ta yapılması planlanan AFAD kampına dair ve Alevilerin de sorunlarını anlatan bir sonuç bildirgesi yayımladı.

Alevi Kurumları Garip Dede Dergahı’nda gerçekleştirdikleri toplantının sonuç bildirgesini yayımladı. Maraş’ta yapılması planlanan kampla ilgili bir araya gelen kurumlar “Biz zalime asla boyun eğmeyiz, YOL’umuz Şiarımız budur!! “ başlıklı bildirgede, “Maraş’ta 1978 yılında yönlendirilmiş planlı demografik dönüşümü hedefleyen bir katliam devreye sokulmuştur ve Aleviler Maraş’tan sadece ceketlerini alarak çıkmak zorunda kalmışlardır. Avrupa da Türkiye şehirlerinde mülteci olmuşlardır. Bizler bugün de son kalan varlığımızın coğrafyamıza yapılması planlanan Mülteci kampları ile yok edilmek istendiğini görüyoruz. Sosyal ve inançsal uyumu olmayan bir nüfus yerleşimi yeni katliamlara davetiye çıkaracaktır” denildi.

Sonuç bildirgesinin tam metni şu şekilde;

Biz zalime asla boyun eğmeyiz, YOL’umuz Şiarımız budur!!Devletin tekçi iktidar yaklaşımlarının yarattığı farklılıkları ezme, kendi inancını ve dilini yaşamak isteyen halklara zulmetme politikası bu günlerde doruk noktasında. Devlet adeta şark ıslahat planlarını bugünlerde yeniden hayata geçirmiş ve buna bağlı olarak Tek dil, Tek din ve Tek bayrak politikası gereği her halka saldırmaya başlamıştır. Sur’da Cizre’de Kürt halkına yönelik saldırılar ve imha politikası tam hız sürerken Alevilerin yaşam yerlerine karşı da istimlak ve yerinden etme planlarını faaliyete geçirmiştir. Devletin Akp politikaları ile yapmak istediği Anadoludaki çok renkli, farklı inançlı ve farklı dilli mozaik yapıyı Türk – Sünni İslam kimliğine sıkıştırıp diğer inanç ve ırkları yok etmeye yönelmiştir.

Son iki yüzyıl temelini yaşamları ve Dünyayı çölleştiren ideolojik yapıların daha da hükümran olduğu gerçeği ile insanlık yüz yüzedir. Türkiye Halkları da bu durumu en acımasız şekilde yaşamaktadır. Yaşamaya mecbur edilmektedir. Sürdürücüsü bugün Akp İktidarıdır.

Bu devlet politikası kabul edilmez boyutta ve kendini dayatmakta ve imhaya varan bir zulüm yaşamaktadır. Bu zulüm uzun süre devam ettirilemez. Direnen halk yakında bunu tekrar gösterecektir. Kadim Anadolu topraklarını tekçileştirmek bundan önceki zalimlere nasip olmadığı gibi Akp iktidarına da nasip olmayacaktır. Başta topraklarından sürgün edilmeye zorlanan Maraş halkı olmak üzere bu topraklardaki kadim Alevi halklar YOL’unun her ne şekilde olursa olsun yok edilmesine asla izin vermeyecektir.

Lakin; Ortadoğu’da ve Suriye’de yaşanan savaş ve İşid terörü tüm sonuçlarıyla karşımızda durmaktadır. Mülteci akını Her gün yeni insanlık dramları ve hak ihlallerine tanık olmamıza neden olmaktadır. Dünya ve Türkiye’deki sermayeyi elinde bulunduran simsar devletlerin bunu bir pazarlık ve ticaret konusu gibi tartışmaktadır. Bunun sonucu “Kayseri pazarlığı yaptık” gibi tüccar yaklaşımını da somut olarak karşımıza çıkarmıştır. Mesele artık insanlık meselesi değil ticaret ve iktidarını temellendirme meselesidir. Ayrıca; topraklarımızda adı konulmamış bir savaş yaşanmaktadır.


Mülteci meselesi tüm insanlığın meselesidir. Bu savaşı yürütenlerin birinci dereceden sorumluluğudur. Ve sadece Akp iktidarının istismarına bırakılamaz.Mültecilerle ilgili kurulacak Kamp ya da Yerleşim alanları Yerel ve Uluslararası bağımsız sivil kuruluşlarla planlanmalıdır. Denetime (Basına ve kamuoyuna açık olmalıdır)
Ortadoğuda savaşın durması öncelikli sorundur. Türkiye’de adı konulmamış bir savaş vardır. Bu savaşın da acilen durması gerekir. Aksi hali sürdürülemez ve taşınamaz boyutta kausun habercisidir. Bugün tampon bölge olarak düşünülen Türkiye yarın kendi Halklarının mülteci konumuna düşmesi ile karşı karşıya kalacaktır.
Dünya ve Türkiye yönetici elitinin Mültecilere yaklaşımı insanlık onuruna yakışmayan, İnsanı ticari **** olarak gören tarzda pazarlık konusu olarak görmesi. Tarihe kara bir leke olarak düşmektedir. Vicdanları kurutmak zulmü davet etmektir.
Mülteci yerleşim alanları sosyal, inançsal uyumluluk ilkesi gereği planlanmalıdır. Bu anlamda Maraş’ta yapımına başlanan mülteci kampı Alevi yaşam alanlarının yoğunluklu olduğu ve biz Alevilerin tarihsel kadim coğrafyasıdır. Lakin; Maraş’ta 1978 yılında yönlendirilmiş planlı demografik dönüşümü hedefleyen bir katliam devreye sokulmuştur ve Aleviler Maraş’tan sadece ceketlerini alarak çıkmak zorunda kalmışlardır. Avrupa da Türkiye şehirlerinde mülteci olmuşlardır. Bizler bugün de son kalan varlığımızın coğrafyamıza yapılması planlanan Mülteci kampları ile yok edilmek istendiğini görüyoruz. Sosyal ve inançsal uyumu olmayan bir nüfus yerleşimi yeni katliamlara davetiye çıkaracaktır.
İktidar Kayseri pazarlığını Biz Alevilerin kalan varlığını yok ederek Maraş’ta demografik bir dönüşüm yaratmak amacındadır. Bu şekilde Adıyaman ve Malatya’da ki Alevi varlığını da İşid kemeriyle göçe ve asimilasyona tabi tutmak istemektedir.
Ayrıca; Sivas’ta da Divriği, İmranlı, Zara ilçelerinde de muhtarlarla görüşmeler yapıldığı, Kırklareli’de Bektaşi köylerinde Keşifler yapıldığı da bize gelen bilgiler arasındadır. Mülteci kamp alanları düşünüldüğünde yine hedef olarak Alevi yaşam alanlarının seçilmesi manidardır.
Biz Aleviler olarak bu planlamalardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz. Maraş kırmızı çizgimizdir. Ve Biz Aleviler tüm toplumsal kesimlere, İnanç Mensuplarına, Hemşehrilerimize, Mahalleliremize, Köylülerimize ve Tüm Anadolu Halklarına sesleniyoruz daha yaralarımızı saramamışken, daha tarihimizle yüzleşmemişken yeni katliam planlarına karşı durmaz isek. Geri dönülmez bir ayrışma bizi beklemektedir.


KAYSERİ PAZARLIĞI MARAŞTAN DÖNECEK!


Alevi Kurumlar – Maraş Girişimi
Katılımcı Kurumlar:Alevi Bektaşi Federasyonu, Garip Dede Dergahı, Demokratik Alevi Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Gazi Cem eviHubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Tv 10 , H.B.V.A.K.V. Yeşilkent CemeviChp Milletvekili Ali Şeker, Hdp Milletvekili Erdal Ataş, Hdk Y.k. ÜyeleriYalıncak Sultan Dergahı ( Sevim Yalıncakoğlu), Ağuçan Ocağı ( Aziz Güler)Bawa Mansur Ocağı( Mahir Şahin), Xızır Üryan Ocağı( Veli Büyükşahin)Derviş Cemal Ocağı (Ali Buğa), Anadolu Erenler Cemevi, Dersim Pertek DerneğiSev-der, Hasanalililer Derneği, Kaşanlılar Derneği.Koçgiri Kültür Derneği, Chp Esenyurt İlçe, Dersim Dernekler FederasyonuMunzur Çevre Derneği, Chp Küçükçekmece, Abdulvahap DerneğiDivriği Kültür Derneği, Divriği Arıkbaşı Köyü Derneği, Chp Avcılar İlçe Başk.Erenler Cem Evi, Sivas- Divriği Kavaklısu Derneği, Örnek Köyü DerneğiMalatya Kozluk Köyü Der., Yozgat Çakırköyü Derneği, Sivas İmranlı Bağyazı köyü Der.Zeytinburnu Pir sultan Abdal Derneği

alevinet.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun eğmediler, namaz kılana puan veren öğretmene geri adım attırdılar çerağ 0 1,877 06-09-2016 07:23 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler sürece asla seyirci kalmayacak Admin 0 1,925 07-29-2013 12:50 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi