Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 kapı 40 makam - Dört kapı kırk makam
02-10-2014, 04:26 PM (Bu konu en son: 02-10-2014 Tarihinde, Saat: 04:27 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: Admin.)
Yorum: #1
Rainbow 4 kapı 40 makam - Dört kapı kırk makam
4 Kapı 40 Makamın sahibi , Ehlibeyt'in atası Hz.Muhammed ve Hz.Ali'dir. Dolayısıyla Aleviliğin inanç, ibadet ve yol erkânını getiren, yaşadıkları dönemde önce kendileri uygulayan sonra da inanan insanlara uygulatan Hz.Muhammed ve Hz.Ali'dir.

Ehlibeyt bir okuldur. Bu okul fizik, kimya, Matematik değil özde "Eline diline beline" sahip olmayı yani nefsini terbiye etmeyi amaçlar. Sadece bunlar da değil tabii insana yakışan her ulvi davranışı kazandırmayı amaç edinir. Bunların en başında doğruluk, dürüstlük gelir ki biliyorsunuz Şah'ı Merdan isminde ki "Merdan" mertliktir, dürüstlüktür. Bu ismi Hz.Ali doğduğunda Hz.Muhammed koymuştur ve demiştir ki : " Mertliğinden, dürüstlüğünden bileğin bükülmeyecektir ."

Ehlibeyt okulunda; Hakkı sevmek, onun yarattığı tüm canlıları sevmek, değer vermek, hoşgörülü olmak, yalan söylememek, boş konuşmamak, erdem sahibi olmak, benlik duygusunu yenmek, cömert olmak, hırs, kin, alay, riya gibi kötü davranışlarında n uzak durmak öğretilir.

Bütün bu iyi davranışları kazanmak ve kötüleri terketmek için bir Mürşidinin olması gerekir. Mürşit halkı irşat edendir. Doğru yolu gösterendir. Hak sırrına eren, İlmin deryasında yüzen, Haktan alıp halka verendir. Bununla ilgili olarak "Mürşitsiz yola gitme, insan olayım dersen" sözü söylenmiştir.

Hakikat kapısında yer alan İnsanı Kamil olmak , Hak sırrına ermek sadece peygamberlerin ve evliyaların vakıf olacağı bir mertebedir ki bu Ulu canları zaten Hak seçip topluma dönem dönem göndermektedir. Son peygamber olarak Hz. Muhammet gelmiştir ondan sonra da Ehlibeyt evliyaları ve son gelen Evliya Mürşit Zöhre Ana'dır. Biz mahlukatlar yukarıda saydığımız davranışların bir çoğuna sahip olsak ta İnsanı Kamil olup Hak sırrına eremeyiz sadece iyi insan olabiliriz.

Tarihte Hacı Bektaş Veli tarafından yazıldığı söylenen Makâlât'ta, Dört Kapı Kırk Makam inancı yer alır. Şimdi burada temel mesele bu eserin içeriğinin yüzyıllar içerisinde değiştirilip değiştirilmediğ idir !..

Hacı Bektaş Veli'nin Makâlât adlı eserinin güvenirliğini sarsan ; eserin içinde Ramazan,zekât gibi Alevilerin tarihlerinde hiç bir zaman inanmadıkları ve uygulamadıkları sadece Sünni inanca ait olan ritüellerin olmasıdır. Çünkü Alevi/Bektaşiler Muharrem Yası Matemini halk dilinde Muharrem Orucunu tutarlar. Mürşit Zöhre Ana bir nefesinde :" Bizim tuttuğumuz oruç değil ! Yas'tır." Her perşemde Hak lokması verirler, türbeleri sık sık ziyaret edip yine lokma dağıtırlar yani yılda bir defa "zekât" adı altında bu ritüeli yapmazlar, Hac konusunda ise Alevi Bektaşiler ; Pir Hacı Bektaş Veli'nin Haktan aldığı ilimden dökülen nefesine inanırlar yani "Hararet nardadır, sacda değildir. Keramet baştadır, tacda değildir. Her ne ararsan kendinde ara. Kudüs'de Mekke'de Hac'da değildir." Hz.muhammed'i seven, Ehlibeytine değer veren ve peygamberimizin torunları için yası matem tutan tek inanç Alevi-Bektaşi inancıdır. Bunu bütün dünya bilir. Hak Muhammet Ali'yi nerede çağırırsan oradadır, Hak herkesin gönül kabesindedir. Tabi ki maddi imkanı olan canlar Hz. Muhammed'in türbesini de ziyaret edebilirler.

Bu gerçeklerden hareketle; her kitapta, her sitede farklı gösterilen 4 kapı 40 makam zahiri sığlıkla anlaşılacak bir konu değildir.

4 kapı 40 makamı ancak bu yolu getiren Muhammet Ali'den, Ehlibeytten ve gelen evliyalarından gerçek değerlerini öğrenebiliriz.

Yaşayan Tek Ehlibeyt Evliyası Mürşidi Zöhre Ana'dır.

http://www.zohreanaforum.com/bir-sorum-v...makam.html

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevilikte kapı ve kapı eşiğinin kutsallığı çerağ 0 9,717 01-05-2016 12:02 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi