Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6. Alevi Festivali Resepsiyonu Yapıldı
04-29-2016, 01:26 AM
Yorum: #1
6. Alevi Festivali Resepsiyonu Yapıldı
6. Alevi Festivali Resepsiyonu Cambridge Üniversitesi’nde Yapıldı


Bilimin merkezi olan Cambridge Üniversitesi’nde yapılan resepsiyonun programında bağlamalar, deyişler ve semahlarla beraber, Alevilik’in aydınlıkla ve ilericilikle özdeşleştiğini vurgulayan konuşmalar vardı. Resepsiyona Birleşik Krallık’ın her yerinden yoğun katılım gözlemlendi.

[Resim: alevi_festivali_1_498220120.jpg]


Ceren Günel (AVA) Londra-Birleşik Krallık’ta bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan Alevi Festivali’nin açılış resepsiyonu, 24 Nisan Pazar günü Cambridge Üniversitesi bünyesindeki ‘Cambridge Union Society’ binasında yapıldı. Bilimin merkezi olan Cambridge Üniversitesi’nde yapılan resepsiyonun programında bağlamalar, deyişler ve semahlarla beraber, Alevilik’in aydınlıkla ve ilericilikle özdeşleştiğini vurgulayan konuşmalar vardı. Resepsiyona Birleşik Krallık’ın her yerinden yoğun katılım gözlemlendi.

“Sevgiyle, Dostlukla, Eşitlikle, Canla Merhaba!”

Britanya Alevi Federasyonu İsrafil Erbil, resepsiyonda yapmış olduğu konuşmada, Alevilerin yüzyıllarca, tarih boyunca küçücük odalarda cem yaparak bugüne taşıdıkları bu geleneği, Cambridge Üniversitesi gibi bir bilim merkezinde görmekten duyduğu mutluluğu belirtti ve destek veren herkese teşekkür etti:

[Resim: files.php?file=alevi_festivali_3_626531480.jpg]


“Bugün Britanya’da 14 tane Alevi Kültür Merkezi’ne ulaşmış olan Britanya Alevi Federasyonu öncülüğünde 6.’sını düzenlemiş olduğumuz festivalimizde, bu bilim ve ilim merkezinde yapmış olduğumuz açılışta, bu zorluklara ragmen, dün gece 12’den beri yollarda olan tüm canlara merhaba, hoşgeldiniz! Yüzü ilimden, bilimden, aydınlıktan yana olan, bilim yuvası, ilmin merkezi Oxford ve Cambridge gibi üniversitelerde olan, bugüne kadar kimseye zarar vermemiş, elinde kan izi bulunmayan, Aleviler, Bektaşiler, Kızılbaşlar; sevgiyle, dostlukla, eşitlikle, canla merhaba…”

“Dünya Bir Ülke, Tüm İnsanlar Kardeşimiz”

Mehmet Yüksel Dede ise yaptığı konuşmaya bağlama çalanları, semah dönenleri, deyiş söyleyenleri ve herkesi selamlayarak başladı. Dede konuşmasında Alevilik’in zenginliğinden ve sevgiyle, hoşgörüyle, kardeşlikle, eşitlikle, bilimle olan bütünleşmesinden bahsetti:

“Burada hep beraber, çocuklar, gençler, kadınlarla bir bütünlük arz ediyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zenginlik yok. Bizim inancımızda hoşgörü var, sevgi var. Biraz önce döndüğümüz semahlar Alevinin dinidir, her şeyidir. Semahla güneş gibi doğulur, mum gibi aydınlatılır. Bu anlayış daima var olacaktır. Anadolu’nun merkezinden dünyanın dört bir yanına dağılan Aleviler semahlarını dönmeye devam ediyorlar. Biz ‘Dünya bir ülke, tüm insanlar kardeşimizdir’ deriz. Bu anlayışla dünyada sevgiyi, hoşgörüyü, kardeşliği yaşatmaya devam edeceğiz. Bir tarafta çocuklar denizlerde boğulurken, küçücük çocuklar kurşunlarla öldürülürken, kadınlar tecavüze uğrarken, birileri kalkar kadınlarla erkeklerin elele tutuşması zina derken; Aleviler kadınlı erkekli semah dönüyorlar, duysunlar! Biz bütün inançlara saygılıyız ama bu birliği beraberliği hiçbir inançta görmedik. Kadın baştacıdır, eştir, sevgidir, yardır , yarendir. Bizim için kadın erkek yoktur; birlik vardır, can vardır, canan vardır. İngiltere’de yine bir üniversitede semah dönüyoruz. Türkiye’de gençlerimiz 4 gün okula 1 gün camiye derlerken, Alevi Federasyonu ve bileşenleri gençlere üniversitede bağlama çaldırıyorlar, semah döndürüyorlar.”

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arguvan’da abdal musa lokmasi yapildi çerağ 0 2,186 02-08-2018 01:16 AM
Son Yorum: çerağ
  6’ncı Britanya Alevi Festivali, Cambridge Üniversitesinde başlıyor çerağ 0 3,053 04-23-2016 01:10 AM
Son Yorum: çerağ
  II. Uluslararası Tunceli Sempozyumu Yapıldı bektasi 0 2,604 09-27-2013 01:25 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevilere katliam yapıldı denilen videoyu sansürledi Admin 0 2,154 05-30-2013 01:25 AM
Son Yorum: Admin
  Büyük Alevi kurultayı Ankara'da yapıldı Admin 0 2,216 05-12-2013 07:45 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi