Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AABK Kamuoyuna Zorunlu Açıklama Yaptı
07-13-2014, 04:12 AM
Mesaj: #1
AABK Kamuoyuna Zorunlu Açıklama Yaptı
Madımak katliamının 21. yılında alışık olmadığımız bir tarzla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ve şehit aileleri adına yapılacak konuşmalar, tezgahlanan çirkin bir operasyonla engellenmiştir.

Madımak katliamının 21. yılında alışık olmadığımız bir tarzla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ve şehit aileleri adına yapılacak konuşmalar, tezgahlanan çirkin bir operasyonla engellenmiştir.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sivas katliamının ardından yıllarca sadece 40 ile 50 kişilik heyetin Madımak otelinin önüne karanfil bırakmasına müsaade ediyordu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak İçişleri Bakanlığının dayatmalarına boyun eğmeden, “protokol heyetine” itiraz ettik ve Madımak önünü yüz binlerin katılımına açarak kitlesel anmalarımızı gerçekleştirdik ve Sivas’ın mücadele alanına dönüşmesine öncülük ettik.

AABK’nun bu yıl ki konuşmasının çirkin bir operasyonla engellenmesi, AKP hükümetinin ve bizzat Erdoğan’ın Avrupa Alevi hareketini yıpratmak, itibarsızlaştırmak ve Alevi hareketini bölmek amacıyla hedef aldığı bir dönemde bu operasyonun gerçekleşmesi oldukça manidardır.

Operasyonu düzenleyen kişiler ve zihniyet, hangi iradeye, kimin karar mekanizmalarına teslim olarak AABK’yı yok saymakta ve engellemeye çalışmakta olduğuna dair soru cevaplamalıdır!

Alevi katliamlarına karşı, katliamların gerçekleştiği Sivas’ta, son 5 yıldır Çorum’da ve son dört yıldır Maraş’ta katliamlarla yüzleşmek için mitinglerin ve anmaların yapılmasına öncülük eden AABK’dır. Madımak’ta AABK’ya yasak koyanlar, Madımak kürsülerini maalesef siyasi ikballeri için kullanıyor, AABK’ya karşı operasyon tezgahlıyorlar.

AABK Genel Başkanı Turgut Öker’in sadece kısaca bir selamla yapacağı ve Avrupa adına asıl konuşmayı yıllardır Madımak önüne örgütlü katılan Avrupa Alevi Gençler Birliği adına Ümit Sarı’nın yapması operasyonla engellenmiştir.

2 TEMMUZ PROGRAMI ÇİĞNENMİŞTİR

AABK Madımak önüne çağrı yapan kurumlardan biridir. Yani programda yer almış ve programın parçasıdır. Madımak oteli önündeki programa göre dördüncü sıradaki konuşmayı AABK yapacaktı.

Fakat geçmişten de tanık olduğumuz gibi ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş’ün tezgahlandığı operasyonla programa uyulmamıştır. Konuşma sırasıyla PSAKD, ABF, AKD ve sonra AABK adına konuşma yapılacaktı. Dördüncü konuşmayı 25 dakika ile başka bir konuşmacı alır! Beşinci konuşmayı bir başkası.

“Belki bir unutkanlık olmuştur” diye altıncı konuşmayı bekledik. Yedinci konuşmayı bekledik. Anladık ki operasyon çok yönlü ve AABK’nun engellenmesi ve Madımak önünde yok sayılması üzerine kurulmuştur.

O nedenle dört kez sunucuyu sözlü ve bir kez ABF yöneticisi üzerinden ikaz etmemize rağmen, AABK’yı çirkince ve saygısızca yok saymalarına ve operasyonlarına ses etmedik. Çünkü Madımak şehitlerimizin anma etkinliğine olan saygımızdan dolayı orada sessiz kalmayı tercih ettik ve AABK Genel Başkanı Turgut Öker ve AAGB Genel Başkanı Ümit Sarı kürsüden inmiş ve halkın arasına karışmıştır.

AABK’YA VE ŞEHİT AİLELERİNE SÖZ VERMEYENLER, PROGRAMDA İSMİ OLMAYAN DÖRT KİŞİYE SÖZ VERDİLER

AABK’na, Gezi, Roboski, Soma ve Madımak’ta katledilenlerin annelerine konuşmayı yasaklayanlar, her nedense programda olmayan siyasetçilere söz verdiler. Hatta daha da ileri giderek bir ilke imza atarak Madımak önüne kitlesel katılmamıza yıllardır “yarayı kaşıyorsunuz”,”bölücüler”, “acı üzerinden istismar yapıyorsunuz” diyen ve “Cami-Cemevi Projesinin” ortaklarından AVF-CEM VAKFI adına İsmail Saçlı’ya 21 yıl sonra söz verdiler.

Fevzi Gümüş’ün sunucusu siyasi partilerin il ve ilçe yöneticilerinin katılımlarını isim isim sayarken ve selamlarken, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na bağlı Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsveç, İsviçre, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonunu Başkanlarını, yöneticilerini ve Avrupa Alevi Gençler ve Kadınlar Birliği Başkanını ve yöneticilerini selamlamamış ve yok saymıştırlar!

AABK’ya söz vermeyerek adeta yok sayanlar, bir yerlere mesaj vermek için programda olmayanlara söz vermeyi tercih ettiler. AABK’yı yok sayma ve konuşmasının engellemesini, “inisiyatif boşluğu”, “organizasyon hatası”, “unutkanlık” ve “sunucunun görevi suiistimal etmesi” derinliğinde açıklamak, gerçekle yüzleşmekten ve bu operasyonun arkasına gizlenenleri açığa çıkarmaktan uzak durduğunu gösteren ifade ve açıklamalardır.

Dördüncü sıradaki AABK konuşması yerine program dışı dört kişinin konuşturulmasının “unutkanlık” ya da “sunucu hatası” olarak savunulmasını asla kabul edilemez.

Ayrıca AABK’nun yok sayılması ve kürsüde engellenmesi operasyonunda, örgütsel bir iyi niyet beklememiz söz konusu olamaz.

Alevilere yönelik genel operasyonun bir uzantısı olarak ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş bu operasyonun merkezinde durmaktadır! Türkiye ve Avrupa Alevi hareketinin yoldaşça ve musahipçe ilişkilerini düşmanlaştırmak üzerine kurmuş ve bu misyonu üstlenmiştir

AABK olarak, PSAKD ve AKD’nin ifade ve tutumlarından bu operasyona dahil olmadıklarına dair samimiyetlerine inanıyoruz.

Türkiye Alevi hareketinin bileşenlerine çağrımız birliğimiz, yol musahipliğimiz için bu operasyondan doğrudan sorumlu olan ABF’nin ve ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş’ün bulunduğu hiç bir platform ve işbirliğinde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz!

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU (BİLEŞENLERİ)

AABK GENEL BAŞKANI TURGUT ÖKER
ALMANYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI HÜSEYİN MAT
FRANSA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ERDAL KILIÇKAYA
AVUSTURYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI MEHMET ALİ ÇANKAYA
İSVİÇRE ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI DURAN MOR
HOLLANDA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI FETHİ KILLI
DANİMARKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI ÇAĞDAŞ SAĞLICAK
İSVEÇ ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI NEVİN KAMİLAĞAOĞLU
BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI İSRAFİL ERBİL
BELÇİKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI SAYMETTİN ÖZDEN
AABF İNANÇ KURULU BAŞKANI CAFER KAPLAN
AVRUPA ALEVİ KADINLAR BİRİLİĞİ GENEL BAŞKANI NEVİN KAMİLAĞAOĞLU
İTALYA ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜR BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI RIFAT ALTINTAŞ
NORVEÇ ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ GENEL BAŞKANI ALİ KILINÇ
AVRUPA TİCARET ve YATIRIM BİRLİĞİ EŞ BAŞKANI HAYDAR AYGÖREN
AVRUPA ALEVİ GENÇLER BİRİLİĞİ GENEL BAŞKANI ÜMİT SARI
YOL-MEDYA İCRA KURULU BAŞKANI ZEYNEL ÖZEN


Köln, 08.07.2014

Bülent Ant

AABK Genel Sekreteri

Kaynak : alevizyon.com/haberler/aabk-kamuoyuna-zorunlu-aciklama-yapti.html
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Alevi Dedesinden hükümete zorunlu din dersi tepkisi çerağ 0 503 04-01-2017 01:14 AM
Son Mesaj: çerağ
  "İlk Kürt açılımını Yavuz Sultan Selim yaptı" çerağ 0 997 02-10-2016 12:42 AM
Son Mesaj: çerağ
  CHP’li Doğan’dan Avcı’ya: “Din dersleri neden hala zorunlu?” çerağ 0 749 12-17-2015 09:33 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi öğrenciye Kuran dersi zorunlu tutuldu çerağ 0 889 12-08-2015 10:43 PM
Son Mesaj: çerağ
  'Zorunlu din dersi anayasal suçtur’ Alevi 0 1,177 10-03-2014 01:50 AM
Son Mesaj: Alevi
  Zorunlu Din Dersi Kitaplarının 1086 sayfandan sadece 16’sı Alevilik Admin 0 1,653 09-28-2014 01:38 AM
Son Mesaj: Admin
  AİHM'den "zorunlu din dersi" kararı! Admin 0 1,056 09-18-2014 11:02 PM
Son Mesaj: Admin
  HDP Yöneticisinden tuhaf açıklama ! Admin 0 1,260 07-13-2014 03:55 AM
Son Mesaj: Admin
  Hz. Ayşe, Muâviye ve Yezit'le işbirliği yaptı mı? Admin 0 2,283 11-08-2013 05:44 AM
Son Mesaj: Admin
  Aleviler'i gayrimüslim yaptı Admin 0 1,247 10-03-2013 12:34 AM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir