Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AB’den ayrılmakla kalmadılar bölünüyorlar
06-24-2016, 02:37 PM (Bu konu en son: 06-24-2016 Tarihinde, Saat: 02:37 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: çerağ.)
Yorum: #1
AB’den ayrılmakla kalmadılar bölünüyorlar
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda seçmenlerin oy kullanma işleminin sayılması tamamlandı. AB'den ayrılma yönünde oy kullananların oranı yüzde 52 iken, kalmak isteyenlerin oranı yüzde 48'de kaldı.
Ancak bu kez de Birleşik Krallık’ta “bölünme” tartışmaları başladı.
Seçmenlerin çoğunun AB’de kalma yönünde oy kullandığı Kuzey İrlanda’daki Sinn Fein partisi, Birleşik Krallık'ın AB'den çıkması durumunda bu ülkenin Kuzey İrlanda halkının çıkarlarını temsil etme yetkisinden mahrum kalacağını söyleyerek, Kuzey İrlanda'da, “birleşik bir İrlanda” için referandumu yapılmasını tavsiye etti.
Birleşik Krallık’ta yapılan referandumda katılım oranları göz önünde alınarak yapılan hesaplamalara göre kazanan tarafın 16 milyondan fazla oya ulaşması gerekirken, son durumda 'ayrılalım' diyenlerin sayısı 16,5 milyonu geçti.
Saat 06.00 itibarıyla resmi olmayan sonuçlara göre seçmenlerin 13 milyon 886 bini 'AB'de kalalım', 14 milyon 890 bini ise 'AB'den ayrılalım' yönünde oy kullandı. Ancak bu kez krallık içinde bölünme tartışmaları başladı.
SINN FEIN'DEN KUZEY İRLANDA'DA 'BİRLİK REFERANDUMU' ÇAĞRISI

Referandumun Birleik Krallık'ın AB'den ayrılması yönünde bir sonuca neden olacağının anlaşılması ardından, Kuzey İrlanda'daki Sinn Fein partisi yaptığı açıklamada, 'Kuzey İrlanda'da, birleşik bir İrlanda için referandumu yapılmasını' savundu.
Sinn Fein'in açıklamasında, ortaya çıkan sonucun Kuzey İrlanda'daki siyasi görünümü tamamen değiştirdiği belirtildi.
Parti, Birleşik Krallık'ın AB'den çıkması durumunda bu ülkenin Kuzey İrlanda halkının çıkarlarını temsil etme yetkisinden mahrum kalacağını söyledi.
AB referandumunda Kuzey İrlanda'daki seçmenlerin çoğunluğu, AB'de kalınmasından yana oy kullandı.
KİMLER KALMAK İSTEDİ
Kuzey İrlanda dışında İskoçya güçlü bir şekilde AB’de kalma taraftarı oy kullandı. Bununla birlikte AB'de Kal kampı İngiltere'nin kuzeyinde başarısız oldu. Galler'de de AB'den Ayrıl kampı yarışı önde küfürlü içerikürüyor.
İşte BBC'de yer alan o sonuçlar:


[Resim: b1(12).jpg]


[Resim: g2(11).jpg]
Odatv.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi