Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD'den Emrindeyiz ya Hüseyin'e Tepki
05-27-2015, 02:28 PM
Yorum: #1
ABD'den Emrindeyiz ya Hüseyin'e Tepki
ABD Savunma Bakanlığı, Ramadi'yi IŞİD'den kurtarma operasyonuna 'Lebbeyk ya Hüseyin' (Emrindeyiz ya Hüseyin) adının verilmesine 'mezhepçilik' eleştirisinde bulundu.

RADİKAL - Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için Şii milislerin başlattığı operasyonun kod adını eleştirdi. Warren, Şii milislerin Sünni yoğunluklu Anbar'a yönelik operasyona "Emrindeyiz ya Hüseyin" anlamına gelen "Lebbeyk ya Hüseyin" kod adını vermesine "Açıkça mezhepçi bir kod adı ve bunun bir yardımı yok" yorumunu yaptı.
Warren, Ramadi'den Irak ordusunun savaşmadan çekilmesini de eleştirirken, "Irak güvenlik güçlerinin Ramadi'den çekilmesine birçok faktör neden oldu. Düşmandan sayıca çok üstündüler ama çekilmeyi tercih ettiler" dedi.


BEYAZ SARAY'DAN CARTER'A DESTEK
Beyaz Saray yönetimi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Ramadi kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesi hakkında Irak ordusuna getirdiği eleştirilerin arkasında durdu ve Ramadi’deki gerilemeye komuta ve planlamadaki bozulmanın neden olduğunu Irak hükümetinin kabul ettiğini belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest şunları söyledi:
"Irak hükümeti, Ramadi’de yaşadıkları gerilemenin kısmen bazı askeri komuta ve planlamadaki bozulmadan kaynaklandığını kabul ediyor. Başkan Obama, Ramadi’de IŞİD’e karşı savaşan güvenlik güçlerinin hepsinin olmasa da birçoğunun, Iraklı güvenlik kuvvetlerinin kapasitelerini artırmak için ABD’nin ve koalisyon güçlerinin sunduğu eğitimden yararlanmadığın ı biliyor."


ABD OPERASYONDAN MEMNUN
Irak ordusunun, Ramadi kentini IŞİD’den kurtarmak ve grubu Anbar vilayetinden çıkartmak amacıyla geniş kapsamlı operasyon başlatmasından memnuniyet duyduklarını belirten Earnest, “Bunun Iraklı güvenlik birimlerinin savaşmak isteğinin belirgin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. ABD ve koalisyon ortaklarımız bu noktada onların yanında yer alacak” dedi.
Earnest, ülkedeki güvenlik birimlerinin Tikrit ve Anbar vilayetinin Bağdadi nahiyesini IŞİD militanlarından geri aldığını hatırlatarak, ABD yönetiminin yürüttüğü stratejiyi savundu. Bu stratejinin başarılı olacağına inandıklarını vurgulayan Earnest, Obama’nın stratejinin işlediğini düşündüğünü ve sahadaki durumu inceleyen ulusal güvenlik ekibinin ve alandaki komutanların değerlendirmele rini dikkate almaya devam edeceğini kaydetti.

Earnest, bir soru üzerine, “Bazı güçler, IŞİD ile mücadelede gerekli teçhizata sahip olmadıklarına yönelik endişelerini dile getiriyordu. Başkan Obama ve yönetimin geri kalanı, askeri teçhizatın ihtiyaç olan yerlere ulaştırılmasınd a Irak hükümetiyle yakından çalışma sözü verdi” ifadesini kullandı.

NATO'YLA 'YAKIN İŞBİRLİĞİ'
Pentagon açıklaması sırasında Beyaz Saray'da da kritik bir zirve vardı. ABD Başkanı Barack Obama Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Obama görüşme sonrası 'IŞİD'le mücadele ve Libya'daki iç savaşın getirdiği zorlukları aşmak için' NATO ile 'yakın işbirliği' içinde olduklarını açıkladı. ABD Başkanı, "NATO, ister istemez küresel zorlukların çapını biliyor. Özellikle de güney cephesinde. Ve biz de IŞİD ile savaşta etkili bir şekilde işbirliğini sürdürüyoruz" dedi. (Reuters/AA)

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi