Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKP'NİN ALEVİSİ OLMAYACAĞIZ
07-19-2013, 10:50 PM
Yorum: #1
AKP'NİN ALEVİSİ OLMAYACAĞIZ
İSTANBUL(ANKA)- -Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim" sözlerine ilişkin "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın dört dörtlük timsali ilan etmek değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Kenanoğlu açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından verilen iftarda; "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum. Ben onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa, ben de onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp, Hz Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara da söyleyecek hiçbir şeyim yok" sözlerine atıfta bulunarak, "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın Dört dörtlük timsali ilan etmek değildir. Alevilerin toplumsal taleplerini, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu kendini Alevi ilan etmekten geçmez. Bir taraftan Alevi açılımı deyip diğer taraftan kendine uyan bir Alevilik ve o Aleviliğe uyan dört dörtlük bir Alevi tarifi yapıp, Alevi olmak isteyenler bana benzesin demeye getirmek Alevi toplumu ile dalga geçmektir" dedi.

"Başbakan Alevi toplumuyla alay etmeyi bırakıp Başbakan olmanın gereğini yerinegetirmeli" diyen Kenanoğlu, 1. Alevi çalıştayına katılan çok farklı Alevi kesimlerince ortaklaştırılarak Hükumete sunulan Alevilerin taleplerini ise şöyle sıraladı:
"Cem evlerinin ibadethane olarak kabulü2. Okullarda Alevi çocuklarına zorunlu Sünnilik eğitimi vermekten vazgeçilmeli 3.Alevi köylerine cami yapma uygulamasına ve daha evvelce yapılan yerlere İmam atanmasından vazgeçilmeli 3. Hâcı Bektaş Dergahı başta olmak üzere Devlet tarafından gasp edilen Alevi ibadethaneleri Alevilere teslim edilmeli 4. Madımak Oteli, katliamı lanetleyen bir şekilde ibret müzesine dönüştürülmeli 5. Kamu kurum ve kuruluşlarında Alevilere yönelik negatif ayrımcı tutumlara son verilmeli 6. Aleviler Demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi her türlü alanda eşit haklara sahip olmalıdır. 7. Devlet; inançları, ibadetleri ve onların mabetlerini tanımlamaktan, tarif etmekten vazgeçmelidir."
Ali Kenanoğlu ayrıca, "Başbakan Dört dörtlük bir Alevi olmak yerine bu talepleri yerine getirerek iyi bir Başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir" dedi.

AKP'NİN ALEVİSİ OLMAYACAĞIZ

Alevilik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, "Başbakan şunu bilmelidir ki, biz bütün insanları dini, dili, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun bir eşit ve kardeş görüyoruz. Tüm insanların baskı ve zulüm olmaksızın barış ve mutluluk içinde yaşamasını özlüyoruz. Tüm bu değerlere sırtını dönen AKP'nin Alevisi olmayacağız" dedi.

Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Eğer Alevilik Hazreti Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük Aleviyim" sözlerini değerlendirdi. Başbakanın Aleviliğe dair yaptığı bu değerlendirmenin hiçbir kıymeti ve öneminin olmadığını ifade eden Yıldırım, "Başbakan da tarif ettiği şekilde bir tek Alevinin bile olmadığını bilmektedir. Alevi olmak Başbakanın çizdiği şekilde "dört dörtlük Alevi' olmak değil öncelikle insan olabilmektir" dedi.

Başbakan ile Aleviler arasında hayata, dünyaya, insana bakışta inanç ve etik anlayışında en küçük ortak bir nokta bulunmadığını savunan Yıldırım şunları kaydetti:

"Başbakanın kamu otoritesini kullanarak Alevilerin binlerce yıldır sürdüğü yolun dışında bir Alevilik tanıma yapması, Alevileri de o çektiği çitlerin arkasına sürmeye zorlaması, yaptığı Alevilik tanımının dışında kalanları hakir görmesi bir bütün olarak Alevi toplumuna yönelik ayrımcı, ötekileştirici bir söylem, resmi bir asimilasyon yaklaşımıdır. Bir bütün olarak Alevi toplumu Başbakanın çizdiği Alevilik tanımlamasının dışındadır.

Alevi toplumunun hak hukuk ve eşitlik talebini reddeden, Alevileri Alevi olarak görmezlikten gelerek onları yok sayan AKP iktidarı açıkça anayasanın eşitlik ilkesini çiğneyerek anayasal bir suç işlemekte ayrıca da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini bir çok hükmünü ihlal etmektedir.
Başbakan şunu bilmelidir ki, biz bütün insanları dini, dili, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun bir eşit ve kardeş görüyoruz. Tüm insanların baskı ve zulüm olmaksızın barış ve mutluluk içinde yaşamasını özlüyoruz. Tüm bu değerlere sırtını dönen AKP'nin Alevisi olmayacağız."

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AKP'nin Alevisi oldular çerağ 0 1,979 08-29-2015 04:42 AM
Son Yorum: çerağ
  Malatya Alevisi'nden başka ne beklenir ki çerağ 0 2,071 08-25-2015 03:54 AM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler;İmam da hatip de olmayacağız dedi Admin 0 2,076 09-18-2014 11:02 PM
Son Yorum: Admin
  Bu Millet Alevisi İle Sünnisi İle Etle Tırnak Gibidir, Kimse Ayıramaz Admin 0 2,099 11-20-2013 04:11 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi