Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevîlik, İslamî değerleri dikkate almaktır
10-05-2013, 12:25 AM
Mesaj: #1
Alevîlik, İslamî değerleri dikkate almaktır
Alevi Haber

Bingöl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Alevilik 1. Uluslararası Sempozyumu” dün Alevi dedeleri ile akademisyenlerin yoğun ilgisiyle başladı.

Açılış konuşmasında Aleviliğin toplumumuzda yanlış bilindiğini vurgulayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Farklılıkların barış ve huzur içerisinde yaşayacağı bir toplum arzulamaktayız. Farklılıkları bir zenginlik olarak değerlendirmeli ve şiddete, kavgaya ve ötekileştirmeye malzeme etmemeliyiz.” dedi. Aleviliğin cebir, şiddet ve nefretten uzak olduğunu aktaran Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, kardeşlik ve diyalog üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Aleviliğin İslami değerlerden uzak tutulamayacağını söyleyen Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ise “Alevilik, İslami değerleri dikkate almaktır.” vurgusu yaptı.

Aleviliği tanıtmaya yönelik konferanslara dört yıl önce başladıklarını anlatan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Bingöl’de ve çevresinde yaşayan Alevilerin sorunlarını akademik bir çerçevede ele aldıklarını anlattı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise farklılıklarla birlikte yaşamanın yolunun demokrasiden geçtiğini söyledi. Hafta başında açıklanan Demokratikleşme Paketi’ni hatırlatan Yılmaz, “Eksikleri olabilir ama bu paket son demokratikleşme paketi değil. Demokratikleşme Paketi’nin bir adım olduğunu söylüyoruz. Herkesin hukuk önünde eşit olduğu bir ülke istiyoruz.” diye konuştu. Sempozyuma telekonferans yöntemi ile katılan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan da, yüzyıllardır farklı algılanan Aleviliğin akademik bir camiada tartışılıyor olmasından memnun olduğunu belirtti. Doğan, Demokratikleşme Paketi’nde Alevilerle ilgili bir maddenin yer almamasına üzüldüklerini söyledi. Cami ve cemevi projesi ile ilgili açıklama yapan Bingöl Alevi Dedesi Hızır Ali Beyazyıldırım ise, “Aslında bu bir örnektir. Bu, Alevileri, o camiye veyahut o komplekse bağlamış değildir. Gelecekte böyle bir hareketin yapılmış olmasının iki toplumun kaynaşması açısından yararlı olabileceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Sempozyumun ilk oturumunda Alevi Dedeleri, katılımcılara Aleviliği anlattı. Bektaşi Babası Dursun Gümüşoğlu, Dersim Alevi dedesi Hızır Nebi Düzgün, Adıyaman Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ve Bingöl Alevi Dedesi Hasan Sevim, Aleviliğin hoşgörü ve Hazreti Peygamber’in yolu olduğunu söyledi. Alevi Dedesi Ali Büyükşahin’in, “Bazıları Aleviliği İslamiyet’in dışına çıkartmaya çalışıyor. Alevilik, İslam dininin değerlerini dikkate almaktır.” sözleri büyük alkış aldı.

Anahtar Kelime: alevilik, bingöl üniversitesi, geçmişten günümüze, alevilik sempozyumu
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Maraş’a mülteci kampına bilirkişiden itiraz: Sosyal doku dikkate alınmadı çerağ 0 801 05-24-2016 06:25 PM
Son Mesaj: çerağ
  Türk Alevi İslamı’nın oluşumu Admin 0 1,151 08-25-2013 03:14 AM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir