Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ALEVİ AÇILIMI; DEVLETİN VE SİYASAL İSLAMIN KALIPLARINDA BETONLAŞMAK
07-09-2013, 07:18 PM (Bu konu en son: 07-09-2013 Tarihinde, Saat: 07:19 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: Admin.)
Yorum: #1
ALEVİ AÇILIMI; DEVLETİN VE SİYASAL İSLAMIN KALIPLARINDA BETONLAŞMAK
Bekir Bozdağ’ın başkanlığında kurulacak komisyon “Alevi açılımı” tekrar ele alacakmış. Bu yeni bir açılım olmayıp, 2009-2010 çalıştayları sonrası hazırlanan ve Alevi taleplerini ve çözümlerini içermeyen, AKP’nin “Ön Raporu”nun uygulanmasıdır. Asimilasyon belgesi olan “ön rapor”daki “devletçi çözümler” uygulanmaya konarak, AKP’nin tek taraflı projesi Alevilere seçeneksiz olarak dayatılacaktır.

Alevi çalıştayları süresince Alevilerin görüşleri, önerileri ve talepleri dikkate alınmadı. Aleviler çalıştaylarda sadece “dinlenilen” ve “bakın Alevileri de muhatap aldık” demek suretiyle, kamuoyunda yaratılmak istenilen algının malzemesi haline getirildi. İsmi “Alevi çalıştayları” olmasına rağmen, katılımcıların yüzde yetmişi Sünni, ancak yüzde otuzu Aleviydi.

ÖN RAPOR ASİMİLASYON BELGESİ, AÇILIM İSE ASİMİLASYON UYGULAMASIDIR.

Alevi kurum temsilcilerinin samimi duygular ve çözüm beklentileriyle katıldıkları “Alevi çalıştayları” sonucunda, Alevilerin istismar edildiği anlaşıldı. Çünkü bu çalıştaylar sonrası ortaya çıkan “Ön Rapor Alevi Çalıştayları” kitapçığı adeta bir asimilasyon belgesi niteliğinde. Kitapçık, Başbakanın ve dönemin Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik’in önsözleriyle hazırlandı. Alevi toplumunu tuzağa düşüren stratejik belge niteliğindedir.

Alevi talepleri ve çözüm önerileri ile hükümetin tek taraflı asimilasyoncu çözümleri taban tabana zıtlık taşıyor. AKP hükümetine ait ve Alevi kurumlarının kabul etmediği ve bu stratejik bir asimilasyon belgesi denilen “ön rapor” üzerinden “Alevilerle tam bir uzlaşma sağlanmıştır” denilerek, kamuoyu yanıltılmaktadır. Oysa orta da bir uzlaşma yoktur. Var olan uzlaşma devlet, iktidar, cemaat ve üç kesimin çakma Alevi kurumları arasındaki uzlaşmadır.

ÇAKMA MUHATAP İLE ÇAKMA ALEVİLİK AÇILIMI

AKP, “devletçi çözüm” konusunda somut adımlar atacaktır. Bu adımlar, Alevi toplumunun taleplerine, laiklik, demokrasi ve inanç özgürlüğünü sağlama konusunda çözüm getirmeyecektir.

Fakat bu süreçte İzzetin Doğan’a ait Cem Vakfı, Gülen cemaati tarafından açıldığı bilinen çakma Alevi dernekleri, araştırma merkezleri ve AKP tarafından açılmış çakma Alevi dernekleri önümüzdeki süreçte, hükümetin “açılım” muhatapları ve “devletçi çözümün” tarafı olacağı aşikârdır.

Alevi hareketi, siyasal İslamcı, cemaatçi ve diyanet endeksli çözümlere el uzatarak, Aleviliği ve Alevileri kendi çıkar ve statüleri için pazarlayanlara yönelik dikkat etmesi gerekir. Her dönemin din tüccarları olur. Şimdi Aleviler adına bu din tüccarlığa soyunarak, laiklik, demokrasi ve inanç özgürlüğünün evrensel değerlerine aykırı pazarlıkların tarafı olanları deşifre etmek gerekir.

ALEVİLERİ BÖLECEKLER

Laiklik, demokrasi ve inanç özgürlüğünün evrensel ilkeleri doğrultusunda çözüm arayan Alevi kurumları bu süreçte muhatap alınmayacak gibi. Hatta Alevi hareketinin en kitlesel kurumları hakkında bu yöndeki “itibarsızlaştırma” kampanyası kısmen yandaş medyanın kimi köşe yazarları tarafından başlatılmıştır. Çünkü yandaş medyanın kimi yazarları şimdiden “Alevi açılımı için solcu ve laik kimlikli Alevileri değil, Alevi İslam kimlikli kesimleri muhatap alın” diye Başbakana ve hükümete akıl hocalığı yapıyorlar. Alevilerin solda ve laiklikte yana durması olumsuz gösterilmeye, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. İslamcı ve yandaş medyada sahibinin dili olan köleleşmiş yazarlık, Alevilerin soldan ve laiklikten yana açıktan tutum almasından rahatsız. Yandaş yazarlar AKP’ye uyarılarda bulunarak, her dönemin hükümetleri ile çıkar birliği ekseninde yan yana gelen İzzetin Doğan ve benzerlerinin muhatap alınmasını ima ediyorlar.

AKP tarafından Alevilerin bölünmesini önlemek için daha fazla birlikte mücadele etmek ve çözüm için inadına gerçek laiklikten yana açık tutum almak önemlidir. AKP’nin kendi çözümlerini destekleyecek olacak rantçılar açışından önemli olan, demokratikleşmek, laiklik ve inanç özgürlüğü değildir. Devletin sağladığı maddi, manevi ve statü sonucu Aleviler üzerinde kurulacak hegemonyadır. Bunun kayda düşülmesi lâzım.

Şimdi, Alevilerin eskisinden daha çok yan yana gelmesi ve AKP’nin oyununu 2008 yılında olduğu gibi boşa çıkarma zamanıdır.

Birgün

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cezaevinde Alevi açılımı çerağ 0 1,894 06-02-2016 01:02 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi açılımı ve sonrası... çerağ 0 2,209 05-04-2016 09:38 PM
Son Yorum: çerağ
  Mahkemeden Alevi “açılımı”: Taşlayana para cezası taşlanana hapis çerağ 0 2,969 04-02-2016 12:58 AM
Son Yorum: çerağ
  Yeni Alevi açılımı için hazırlık buluşması çerağ 0 1,871 03-07-2016 12:20 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Açılımı İnşallah Hukuk ve Kürt Açılımına Benzemez bektasi 0 2,104 01-16-2016 11:57 AM
Son Yorum: bektasi
  Devletin Alevilere bakışı değişti çerağ 0 1,787 12-30-2015 01:58 AM
Son Yorum: çerağ
  AKP: Alevi açılımı CHP ile olur çerağ 0 2,094 07-09-2015 06:31 PM
Son Yorum: çerağ
  Kentleşen Alevilik ve Siyasal Tercihleri Admin 0 2,032 02-24-2015 11:57 AM
Son Yorum: Admin
  MHP Aydın İl Başkanlığı’ndan Alevi Açılımı Admin 0 3,602 01-28-2015 09:24 PM
Son Yorum: Admin
  Turgutlu Belediyesinden Alevi Açılımı bektasi 0 3,223 12-19-2013 05:04 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi