Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi ailelere okul yönetmeliği
01-18-2014, 03:53 PM
Yorum: #1
Alevi ailelere okul yönetmeliği
İzmir’in Narlıdere ilçesinde 11 Kasım tarihinden bu yana çocuklarını zorunlu din derslerine göndermeyen çoğunluğu Alevi ailelere okul yönetimi gönderdiği...

Alevi ailelere okul yönetmeliği..
İzmir’in Narlıdere ilçesinde 11 Kasım tarihinden bu yana çocuklarını zorunlu din derslerine göndermeyen çoğunluğu Alevi ailelere okul yönetimi gönderdiği yazı ile çocuklarının Müslüman olmadığını kanıtlamalarını istedi.

İlçe Kaymakamlığı’ndan gelen “Musevi ve Hıristiyan olduğunu belgeleyebilen öğrencilerin din derslerine girmeleri zorunlu değildir” yazısını ailelere gönderen Balçova Salih Dede Anadolu Lisesi Müdürlüğü çocukların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmelerinin zorunluğu olduğunu vurguladı.Balçova Salih Dede Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından ailelere gönderilen kaymakamlık yazısında Talim ve Terbiye Kurulu’nun kararına atıfla “T.C. uyruklu Hıristiyan ve Musevilik dinlerine mensup öğrencilerin bu dinlerden birine mensup olduklarını belgelendirmeleri kaydı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmeleri zorunlu değildir” denildi.

AİLELER DAYATMAYA KARŞI YÜRÜDÜ

Dini inancı olmayanları, Alevileri ve diğer dinsel grupları yok sayan karara tepki gösteren veliler okul yönetiminden gelen yazıya sert tepki gösterdi. Zorunlu din dersi dayatmasının kabul edilemez olduğunu belirten aileler Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda toplanarak İlhan Onat İlkokulu’na yürüdü.

İNANMAYANLAR DA MÜSLÜMAN SAYILDI

‘AKP karanlığına karşı geleceğimize sahip çıkıyoruz. Laik demokratik bilimsel ve çağdaş eğitim için zorunlu din derslerine girmiyoruz’ pankartı arkasında yürüyen öfkeli veliler yürüyüş boyunca ‘Zorunlu din dersi istemiyoruz’, ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ sloganları attı. Veliler adına İlhan Onat İlkokulu önünde yapılan açıklamada konuşan Songül Maskara “Eğitim sistemi AKP hükümeti ile sadece bir dinin mezhebine uygun hale getirilmiştir. Seçmeli din derslerini dahi zorunlu hale getiren yeni sistemi kabul etmiyoruz. Bunun içindir ki 11 Kasım 2013′ten bu yana birçoğumuz çocuklarımızı din derslerine göndermiyoruz.Okullardan bizlere ulaşan cevaplar oldukça çarpıcıdır. Cevaplara göre hiçbir dine inanmayanlar da Müslüman sayılıyor” dedi. Maskara, verdikleri hukuki mücadelenin yanında dersleri boykot etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

‘AĞLAYARAK UYANIYOR’

Veli Ali Gökbulut ise “Oğlum bu yıl 5. sınıfa gidiyor. Ders notlarının düşürülmesinden endişe ettiğimiz için mecburen din derslerine de gönderiyoruz. Ancak çocuğumu din derslerini almaya başladıktan sonra uykusundan sık sık korkarak ve ağlayarak uyandığını fark ettik. Derslerde gördüğü cinleri rüyasında gördüğünü düşünüyoruz. Zaman zaman gölgelerden korkuyor, farklı tepkiler geliştiriyor. Bu davranışları bizleri endişelendiriyor” şeklinde konuştu. İlhan Onat İlkokulu öğrencileri de açıklamaya bahçeden destek verdi.

GÜLSEN CANDEMİR İZMİR / BirGün

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İZMİR’DE GERİCİLER MAHALLEDE İKİNCİ CAMİ YERİNE OKUL İSTEYENLERİ HEDEF GÖSTERDİ! çerağ 0 3,253 06-09-2016 07:11 PM
Son Yorum: çerağ
  Okul idaresi Alevi öğrencileri Terörle Mücadele'ye şikayet etti: Örgüt üyesi bunlar çerağ 0 1,951 03-30-2016 02:53 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi