Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Bektaşi Federasyonundan İftara tepki
07-23-2014, 04:44 PM
Yorum: #1
Alevi Bektaşi Federasyonundan İftara tepki
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilere yönelik iftar davetine tepki gösterdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilere yönelik iftar davetine tepki gösterdi. ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, AKP'nin Alevi düşmanlığının açık, net ve planlı olduğunu iddia ederek, "Davete katılmayacağız çünkü; Gazze'de, Suriye'de, Irak'ta çocuklar ölürken, lüks lokantalarda iftar sofralarında, sahte gülücüklerin atılacağı ve yalan demeçlerin verileceği "haram sofrasında' oturmak Alevilere yakışmaz" dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Ankara Mülkiyeliler Birliği'nde Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Erdoğan'ın Alevilere yönelik iftar davetine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Müslüm Doğan, Alevi Kültür Dernekleri adına Sami Emiroğlu, Hüseyin Gazi Vakfı Bakanı Gülağ Öz, PSA 2 Temmuz Vakfı ve Serçeşme Cemevi adına Emel Sungur, Hacı Bekta Veli Derneği Başkanı Ali Rıza Yıldırım ve ABF yöneticileri katıldı. ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, AKP'nin Alevi düşmanlığının açık, met ve planlı olduğunu iddia ederek, "Davete katılmayacağız çünkü; Gazze'de, Suriye'de, Irak'ta çocuklar ölürken, lüks lokantalarda iftar sofralarında, sahte gülücüklerin atılacağı ve yalan demeçlerin verileceği "haram sofrasında' oturmak Alevilere yakışmaz" dedi. İftara katılmama nedenlerini sıralayan Gümüş, çözüm istediklerini belirterek, Erdoğan'ı çözüm yerine konu mankeni aramakla suçladı. Alevi Bektaşi Federasyonu'nun konu mankeni ve vitrin süsü olmayı reddettiğini ifade eden Gümüş, Ak Parti iktidarı döneminde Aleviler lehine ciddi tek bir adımın bile atılmadığını, ayrıştırıcı ve nefret içeren dilin değiştirilmediğ ini savundu.

-ALEVİNİN ADI BİLE YOK-

Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasından zorunlu din derslerinin kaldırılmasına, Madımak Oteli'nin müze yapılmasından Alevi-Bektaşi dergahlarının ve mal varlıklarının iadesine, Hacı Bektaş Dergahı'nın müze statüsünden çıkartılmasında n ders kitapları başta olmak üzere bütün yazılı ve görsel medyadaki nefret içeren yayınların temizlenmesine, nefret suçlarına karşı cezai yaptırımların artırılmasına kadar hiç bir taleplerinin yerine getirilmediğini belirten Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:

"Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptırdığı 293 sayfalık "Dini Hayat Araştırması'nda Alevinin adının bile olmaması bir dönemi ama asıl olarak bir zihniyetin çok iyi bir özetidir. 12 yıllık AKP dönemi, ayrımcılığın, eşitsizliğin, hukuksuzluğun arttığı, laiklik kırıntılarının bile yok edildiği, devletin tam anlamıyla bir AKP devleti olduğu, yalanın, rüşvetin ve yolsuzluğun neredeyse normalleştirild iği, siyasal İslam'ın her alanda öne çıktığı bir dönem oldu. Bu iftar davetine katılmayacağız çünkü; daveti yapan Erdoğan, Alevilerin haklarını çalan, Cemevine hakaret eden, katillerin affına, Sivas katliamı gibi bir insanlık davasının zamanaşımına "hayırlı olsun' diyen, Aleviler başta olmak üzere kendilerine benzemeyen herkesi fişleyen, Alevilere yuh çektiren, Alevi katillerini seçim meydanlarında öven birisidir. AKP'nin de kendisinin de partisinin de Alevi düşmanlığı açıktır, nettir, planlıdır. Erdoğan her fırsatta Alevi düşmanlığı yapıyor. "Alisiz Alevilik' gibi bir tek Alevi derneğinin bile savunmadığı tezleri gerçekmiş gibi sunuyor. Hayali düşmanlar yaratarak Alevilere karşı düşmanlığı körüklüyor.

2014 yılı itibariyle bu ülkenin 81 ilinde Alevi bir tek Vali, bir tek Emniyet Müdürü, bir tek Eğitim Müdürü yoktur. Bunun sorumlusu ise AKP ve Erdoğan'ın bizzat kendisidir. KPSS sınavını kazanan Alevi gençlerin önünü mülakat denen ayrımcı yöntemle kestiren kişi, Alevi olduğu ortaya çıkan bir tek genci kamuda, belediyelerde işe aldırmayan kişi daveti yapan kişidir."

-İFTARA KATILMAYIN ÇAĞRISI-

Gezi Parkı protestoları sırasında hayatlarını kaybedenlere ilişkin Erdoğan'ın sözlerine atıfta bulunan Gümüş, "14 yaşındaki Berkin Elvan'ı "terörist" ilan ederek annesini ve babasını yuhallattıran kişinin davetine katılmak, Ali İsmaillerin, Abdocanların, Ethemlerin, Berkinlerin öldürülmelerine de onay vermek anlamına gelecektir" dedi. Gezi sürecinin Alevi ayaklanması olarak gösterildiğini ve alevi mahallelerinin hedef yapıldığını savunan Gümüş, iftara harcanan paranın haram para olduğunu iddia etti. AKP'nin Alevi düşmanlığının açık, net ve planlı olduğunu iddia ederek, "Davete katılmayacağız çünkü Gazze'de, Suriye'de, Irak'ta çocuklar ölürken, lüks lokantalarda iftar sofralarında, sahte gülücüklerin atılacağı ve yalan demeçlerin verileceği "haram sofrasında' oturmak Alevilere yakışmaz" dedi. İnançlara saygılı olmanın, inanmış gibi yapmak olmadığını ifade eden Gümüş, Aleviler adına bu tür iftar programları yapanların Alevi dünyasında, Alevi hareketinde hiç bir karşılıklarının bulunmadığını söyledi. İnançlara saygılı olmanın, laiklik ilkesini hayata geçirmenin, dini, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı devletin kurumsal yapısının dışına taşımanın, devletin bütün inançlara eşit mesafede durmasını sağlayacağının altını çizen Gümüş, Alevilerin Sünni'nin ve Hristiyanların inancına saygılı olduğunu kaydetti. Gümüş, "Dost, musahip Alevi kuruluşlarını ve Alevi dedelerini de bu davete katılmamaya, Erdoğan'ın Alevileri konu mankeni yapma isteğini reddetmeye, AKP'nin halkımızı yanıltma çabalarını boşa çıkarmaya davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

http://www.haberler.com/basbakanin-alevi...05-haberi/

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi köyü'ne cami projesine köylülerden tepki Admin 0 675 10-26-2019 02:14 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi Bektaşi Vakfından Barış Pınarı Harekatı'na destek Admin 0 650 10-11-2019 12:07 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi lisesine tepki: Alevilik ezberlenmiş dua değildir bektasi 0 609 08-14-2019 04:25 PM
Son Yorum: bektasi
  Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Samsun'da toplandı bektasi 0 790 05-23-2019 05:55 PM
Son Yorum: bektasi
  Binali Yıldırım, Alevi Bektaşi Dernekleri üyeleriyle buluştu bektasi 0 902 03-11-2019 10:58 PM
Son Yorum: bektasi
  Avrupa Parlamentosu'nda Alevi-Bektaşi Dostluk Grubu kuruldu Admin 0 1,377 06-27-2018 03:18 AM
Son Yorum: Admin
  Türkmen Alevi-Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir: FETÖ Alevi provokasyonuna hazırlanıyor çerağ 0 2,300 11-16-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Başbakan Alevileri önce iftara davet etti, sonra iptal etti çerağ 0 1,932 10-11-2016 04:24 PM
Son Yorum: çerağ
  Başkent’te Alevi-Bektaşi örgütlerinden darbe girişimine tepki çerağ 0 2,625 07-27-2016 06:40 PM
Son Yorum: çerağ
  Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan İftar çerağ 0 1,992 06-14-2016 02:14 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi