Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi-Bektaşi müzikleri albümü
07-07-2014, 04:00 AM
Yorum: #1
Alevi-Bektaşi müzikleri albümü
Alevi-Bektaşi müziğinin ünlü türküleri, semahları ve deyişleri Kalan Müzik tarafından bir albümde toplandı. Çalışma bugüne kadarkilerin en kapsamlısı...

Aevi-Bektaşi müziğinin türküleri, semahları ve deyişleri usta sanatçılar ve genç kuşak sanatçılar tarafından yeniden yorumlanarak "Aleviler'e Kalan" ismiyle albüm oldu.

Anadolu kültürünün, inanç dünyasından ayrı düşünülemeyecek olan Alevi felsefesinin yansıması olan albüm tarihten gelen ön yargıları kıracak nitelikte hazırlandı.

Türkiye'de Alevi-Bektaşi müziği üzerine yapılan en kapsamlı derleme özelliğini de taşıyan albümde Rodos Semahı, Hab-ı Gaflet, Ali'yi Gördüm, Gelin Canlar Bir Olalım, Haydar Haydar, Bozatlı Hızır, Gitme Turnam Semahı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda, Balkanlar, Ortadoğu ve Anadolu'da hemen herkesin diline pelesenk olmuş deyişler, türküler ve semahlar yer alıyor.

Aralarında Ahmet Aslan, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Kardeş Türküler, Musa Eroğlu, Şevval Sam, Tolga Sağ ve daha birçok sanatçı, müzik dinleyenlerinin hafızalarına kazınmış 35 Alevi - Bektaşi türküsünü bu albüm için yeniden yorumladı.

Albümün, Türkiye'de barışa hizmet için önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, "Hükümetin Alevi açılımı çalışması önemli bir adım. Bu albüm bu yöndeki çabalara katkı olur. Çünkü albümde eserler ön yargıları kırabilmemiz için iyi bir fırsat" diye konuştu.

Kaynak: sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/06/16/alevibektasi-muzikleri-albumu

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bektaşi Yemini ( Alevi Duası ) çerağ 0 3,935 10-20-2016 07:14 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Türküleri - Rumeli Bektaşi Semah bektasi 0 3,995 05-31-2013 01:21 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi