Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi-Bektaşi müzikleri albümü
07-07-2014, 04:00 AM
Mesaj: #1
Alevi-Bektaşi müzikleri albümü
Alevi-Bektaşi müziğinin ünlü türküleri, semahları ve deyişleri Kalan Müzik tarafından bir albümde toplandı. Çalışma bugüne kadarkilerin en kapsamlısı...

Aevi-Bektaşi müziğinin türküleri, semahları ve deyişleri usta sanatçılar ve genç kuşak sanatçılar tarafından yeniden yorumlanarak "Aleviler'e Kalan" ismiyle albüm oldu.

Anadolu kültürünün, inanç dünyasından ayrı düşünülemeyecek olan Alevi felsefesinin yansıması olan albüm tarihten gelen ön yargıları kıracak nitelikte hazırlandı.

Türkiye'de Alevi-Bektaşi müziği üzerine yapılan en kapsamlı derleme özelliğini de taşıyan albümde Rodos Semahı, Hab-ı Gaflet, Ali'yi Gördüm, Gelin Canlar Bir Olalım, Haydar Haydar, Bozatlı Hızır, Gitme Turnam Semahı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda, Balkanlar, Ortadoğu ve Anadolu'da hemen herkesin diline pelesenk olmuş deyişler, türküler ve semahlar yer alıyor.

Aralarında Ahmet Aslan, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Kardeş Türküler, Musa Eroğlu, Şevval Sam, Tolga Sağ ve daha birçok sanatçı, müzik dinleyenlerinin hafızalarına kazınmış 35 Alevi - Bektaşi türküsünü bu albüm için yeniden yorumladı.

Albümün, Türkiye'de barışa hizmet için önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, "Hükümetin Alevi açılımı çalışması önemli bir adım. Bu albüm bu yöndeki çabalara katkı olur. Çünkü albümde eserler ön yargıları kırabilmemiz için iyi bir fırsat" diye konuştu.

Kaynak: sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/06/16/alevibektasi-muzikleri-albumu
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Bektaşi Yemini ( Alevi Duası ) çerağ 0 1,814 10-20-2016 07:14 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Türküleri - Rumeli Bektaşi Semah bektasi 0 2,552 05-31-2013 01:21 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir