Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Dedeleri Alevi Açılımını Tartıştı
11-01-2013, 02:39 AM
Yorum: #1
Alevi Dedeleri Alevi Açılımını Tartıştı
Göztepe'de Şahkulu Sultan Dergahı'nda toplanan bazı Alevi kurumları ve dedeleri, Alevi açılımıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Göztepe'de Şahkulu Sultan Dergahı'nda toplanan bazı Alevi kurumları ve dedeleri, Alevi açılımıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Şahkulu Sultan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tural, "Geçmişten bu yana tutumlarını bildiğimiz bazı Alevi kurumları, Türkiye'de Alevi dedesi kalmamış gibi Balkanlar'dan dedeler toplamak suretiyle Alevi inanç önderliği adı altında toplantılar yapmak üzere Aleviliği devlet ya da bir takım hocalar eliyle yeniden dizayn etmek istiyorlar" dedi.

Hükümetin Alevi açılımı ve Cami-Cemevi projesiyle ilgili olarak bazı Alevi kurumları ve dedeleri Şahkulu Sultan Derneği'nde toplantı düzenledi. Toplantı öncesinde Şahkulu Sultan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tural basın açıklaması yaptı. Cami-Cemevi projesini anımsatan Tural, özgün ve otantik Alevi inancı sahipleri olarak bunun doğru olmadığını düşündüklerini belirterek "Alevi kurumları ve dedeleri ile birlikte bunlara karşı tavır sergilemeliyiz. Böyle bir yapılanma Aleviliğe katkı sunmaz, Aleviliği ileri küfürlü içerikürmez. Devletin gri pasaportuyla yurtdışına çıkarttığı dedelerin bizim inancımıza hizmet eden dedeler olacaklar mıdır? Yoksa Devletin dedeleri mi olacaktır? Binlerce dede varken devlet neden içinde 65 dedeyi gönderdi?" diye sordu.

3 Kasım'da Kadıköy Meydanı'nda miting düzenleyeceklerini belirten Tural "Cemevini Cami bahçesine alan zihniyetin Alevilere inanç özgürlüğü yerine inancını unutma projesidir. 3 Kasım'da Kadıköy'de yapacağımız mitinde bu konudaki görüş ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından Alevi dedeleri ve kurumları kendi aralarında toplantıya devam ettiler.

haberler.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş “2016 Yılında Alevi Dedeleri Yurt Dışında Görevlendiril alevice 0 2,621 11-05-2016 12:22 AM
Son Yorum: alevice
  FETÖ'nün sahte Alevi dedeleri üzerinden korkunç planı. çerağ 0 1,767 07-29-2016 04:14 AM
Son Yorum: çerağ
  "İlk Kürt açılımını Yavuz Sultan Selim yaptı" çerağ 0 2,091 02-10-2016 12:42 AM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler AKP’nin Alevi açılımını nasıl değerlendiriyor? Admin 0 3,058 08-18-2013 02:13 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi