Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Dernekleri: Türk-Kürt Kardeş Değil, Tek Candır
09-17-2015, 11:39 PM
Mesaj: #1
Alevi Dernekleri: Türk-Kürt Kardeş Değil, Tek Candır
İzmir’de faaliyet gösteren 18 Alevi derneği, son dönemlerde artan terör olayları ve buna mukabil ırkçılık söylemlerine karşı manifesto gibi bir basın açıklaması yaptı.


Dernekler adına konuşan Semah Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Güldiken, Türkiye‘nin zor günler yaşadığını, bu dönemlerde devlet büyüklerinin aklıselim davranarak, şiddetin her türlüsüne karşı çıkması gerektiğini anlattı.

ÜLKEMİZİN AYDINLIK GELECEĞİNİ KARARTMAK İSTEYENLER VAR’

Genel seçimden sonra halkın sandıkta gösterdiği iradenin, pratikte bazı siyasilerce yok sayıldığını söyleyen Güldiken, “Ülkemizin aydınlık geleceğini karartmak isteyenlerce taşeron terör örgütleri devreye sokulmuş, asker, polis ve birçok sivil vatandaşımızın canına kastederek, kanlı yüzünü bir kez daha göstermiştir. 72 millete bir bakan, katliamlara defalarca maruz kalan biz Aleviler, katliamın her türlüsüne, kimden gelirse gelsin karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Rengi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun katliamın her türlüsü bizim inancımızda lanetliktir, düşkünlüktür. Yetkililerin süreci iyi yönetememeleri nedeniyle ortaya çıkan bu olumsuz hava, ülkemizde iç savaş koşulu oluşturmaya ve topraklarımızda olağanüstü hallerin ilan edilmesine kadar vardı.” dedi.

‘BU TOPRAKLARDA NİFAK TOHUMLARININ EKİLMESİNE İZİN VERMEYELİM’

Türk, Kürt, Alevi ayrımı yapılmasının son derece yanlış olduğuna dikkat çeken Güldiken, “Yüzyıllardır içiçe yaşayan, birbirinden kız alıp veren halklar, sıkıştığın zaman çalacak kapındır, üşüdüğünde ayağında patik, sırtında hırka, düğününde kirven veya sağdıcındır. Bizim bizden başka kimimiz var? Türk-Kürt kardeş değil, tek candır. İzin vermeyelim, nifak tohumlarının bu topraklara ekilmesine. Cehaletin karşısında duralım, yanında değil. “Irkçılığa çağıran bizden değildir.’, “Irkçılık için savaşan bizden değildir.’, “Irkçılık üzere ölen bizden değildir.” diyen bir Peygamber’in yolunu sürenlerin, ırkçılık üzere kan akıtması ne vahimdir. İzmir‘de yerleşik, aşağıda imzası bulunan Alevi kurumları olarak, 7 Haziran’dan sonra gelişen olaylardan endişe duymaktayız. 1 Kasım seçimlerine doğru giderken daha fazla üzücü olayların yaşanmaması için buradan devlet organlarının, hükümet yetkililerinin bir an önce barışın dilini yükseltmesi gerektiği kanısındayız. Son günlerde çeşitli siyasi partilerin bürolarına, vatandaşların işyerlerine, sivil toplum kuruluşlarına, basın kuruluşlarına, derneklere, evlere ve Alevi nüfusumuzun yoğun olduğu bölgelere yapılan saldırıların provokatif eylemler olduğunu biliyor, devlet yetkililerini göreve davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

BU SAHNELERİ DAHA ÖNCE DE GÖRDÜK’

Aynı senaryonun bu topraklarda defalarca oynandığını söyleyen Güldiken, “Bizler bu sahneleri Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas Madımak’ta, Gazi ve Gezi’de yaşadık. Bu yaşanan süreçte daha fazla canımızın zarar görmemesi için, beraber yaşadığımız bu topraklarda kardeşliğin egemen olması için eşit ve özgür bir yaşam sürebilmemizin tek koşulunun barıştan geçtiğine inanıyoruz. Ülkemizde yeniden barış koşullarının oluşturulması için tüm Alevi toplumunu barış sesini yükseltmeye, dilimizi barıştan yana kurmaya, kısacası barıştan yana olan ne varsa ona sahip çıkmaya çağırıyoruz. Yarınlarda geçmişimizden utanmak istemiyorsak, bugünden savaş ve çatışmanın karşısında yerimizi almalıyız. Bir alternatif daha var, adı barış. Biz diyoruz ki barışa uzanan ellerin üzerinde Hakk’ın eli vardır. Uzatın elinizi barışa ve Hakk’a. Yapması zor, yıkması kolay; yıkanlardan değil, yapanlardan olalım. Başarabiliriz. Daha önce başardık, yine başarırız.” diye konuştu.

kırmızıhaber.com

My Last Threads
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  FETÖ mezhep çatışması için Alevi dernekleri bile kurmuş.. çerağ 0 989 07-23-2016 11:16 PM
Son Mesaj: çerağ
  Demirtaş:''Kürt'ün, Alevi'nin Putin kadar değeri yok mu?'' çerağ 0 878 07-13-2016 01:12 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Açılımı İnşallah Hukuk ve Kürt Açılımına Benzemez bektasi 0 1,076 01-16-2016 11:57 AM
Son Mesaj: bektasi
  Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şube Başkanı’ndan Basın Bildirisi çerağ 0 1,245 01-06-2016 10:58 PM
Son Mesaj: çerağ
  PKK güdümündeki sözde Alevi dernekleri çerağ 0 995 01-05-2016 11:57 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi dernekleri başkanlarına silahlı saldırı: Hedef bizdik çerağ 0 1,829 08-08-2015 08:31 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi Federasyonu Başkanı: IŞİD'e Değil Alevilere Operasyon Yapılıyor çerağ 0 1,125 07-27-2015 05:22 PM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi, Kürt zanlı IŞİD'e böyle katılmış çerağ 0 1,345 06-16-2015 11:06 PM
Son Mesaj: çerağ
Exclamation “Alevilik gerek idareciler ya da alevi olmayan kişilere düşmüş bir şey değil çerağ 0 1,202 05-26-2015 03:26 PM
Son Mesaj: çerağ
  Türk askeri Alevi katliamı için kullanıldı mı bektasi 0 1,248 05-02-2015 02:00 AM
Son Mesaj: bektasi

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir