Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi diye döven öğretmenin cezası ertelendi
03-27-2014, 02:38 PM
Mesaj: #1
Alevi diye döven öğretmenin cezası ertelendi
Burak Kul adlı çocuk, 7 yıl önce Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi’nde okurken, öğretmeni Zeki Yılmaz tarafından “Siz Aleviler neden oruç tutmuyorsunuz! Benden çekeceğin var” diyerek tehdit edilip dövülmüştü. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun doğruladığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın arayarak “Geçmiş olsun” dediği bu iddiaya ilişkin dava, yedi yıl sonra sessiz sedasız bitti: Ayrımcı ve dayakçı öğretmene ‘yaralama ve basit tehdit’ suçundan 4.400 TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verdi.

Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, Büyükçekmece Sulh Ceza Mahkemesinde görülüp 1 Kasım 2013’te karara bağlanan dosyada; öğretmen Zeki Yılmaz’a ‘kasten yaralama’ suçundan 3740 TL, ‘basit tehdit’ suçundan da 660 TL para ceza verildi. Daha sonra mahkeme, hükmün açıklanmasını ertelenmesine, öğretmen Yılmaz’ın beş yıl süreyle denetim altına alınmasına karar verildi. Kul Ailesi’nin avukatı Metin İriz, bu cezanın Alevilere yönelik hakaretten ötürü verilmiş ender kararlardan biri olduğunu, bu yönüyle olumlu bulduğunu, fakat erteleme yoluna gidilmemesi gerektiğini kaydediyor. İriz, “Sanık duruşmalarda agresifti. Halen orada aynı düşüncede olduğu görülüyordu. ‘Bu bana Alevilerin iftirasıdır’ diyordu” diye konuşuyor.

2007’nin Ramazan ayıydı. İddialara göre, 25 Kasım’da Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi’ndeki dersine giren edebiyat öğretmeni Zeki Yılmaz, bir kız öğrenciyi yemek yerken görüp “Oruç tutmuyor musun” diye sordu. Kız öğrenci, “Hasta olduğum için bugün tutmuyorum” dedi. Yılmaz, sınıfa dönüp “İçinizde Alevi var mı?” diye sordu. Burak ayağa kalkıp, “Ben Aleviyim” dedi. Yılmaz, Burak’a “Siz Aleviler neden oruç tutmuyorsunuz. Benden çekeceğin var” dedi. İddiasına göre, Burak’ı bir arkadaşıyla konuştuğu için dövüp karnına vurdu, aşağıladı.

Esenyurt Belediyesi’nde memur olarak çalışan Burak’ın babası Ziram Kul, ertesi gün okula giderek şikâyet etti. Okul müdürü, ilgililere başvurmasını önerince TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na, valiliğe ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazdı. Bu arada baba, Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu tarafından çağrıldı. Toplanılan odada Kadıoğlu’nun yanı sıra öğretmen Yılmaz da vardı. Kul’a göre Kadıoğlu, kendisi ile öğretmen Zeki Yılmaz arasında arabuluculuk etmek istedi. Fakat Kul ısrarcı olunca TBMM İnsan Hakları Komisyonu bir heyet gönderdi.


TBMM DOĞRULADI

TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu, 7 Aralık 2007’de açıkladığı raporda, Kul’un iddiasının inandırıcı olduğu ve hatta öğretmen Yılmaz’ın “Beyanında, sınıfta Alevilik ile ilgili oluşan gerilimin müfredattan kaynaklandığını bile” söylediği belirtildi. Raporda, şöyle denildi: “Zeki Yılmaz’ın Ramazan’da, sebebi ne olursa olsun oruç tutmayan öğrenciye, ’Neden oruç tutmadığını’ sorması, din ve vicdan özgürlüğüyle bağdaşmaz. Öğretmenin ’İçinizde Alevi var mı?’ sorusu, kimsenin dini inanç ve kanaatlerini açıklamak zorunda olmadığı şeklindeki anayasa hükümlerine aykırı.” Dönemin Kurul Başkanı Zafer Üskül de, Zeki Yılmaz’ın daha önce de öğrencileri dövdüğünü, hakkında iki kez aylık kesme cezası verildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan da baba Kul’u arayıp “Geçmiş olsun” dedi.

Fakat sonra Burak’ın öyküsü unutuldu. Avukatı Metin İriz’in verdiği bilgiye göre, Burak önce okul değiştirdiyse de başarılı olamadı. Sonra başka bir okula geçti. Öğretmen Zeki Yılmaz da başka bir okula atandı, ardından emekliye ayrıldı.


İKİ BUÇUK YIL SONRA İFADE ALINDI

Bu arada, Yılmaz’ın soruşturulmasın a 27 Mart 2008’de izin verildi. Ne olduysa, ondan sonra oldu. Dosya, tam 25 ay boyunca Büyükçekmece Savcılığı’nda bekledi. Savcılık, Yılmaz’ın adresine ulaşamıyordu. İş başa düştü ve İriz, Ocak 2010’da, Milli Eğitim Müdürlüğü kayıtlarından Yılmaz’ın adresini çıkarıp savcılığa verdi. Böylece Yılmaz ifadeye çağrıldı. İfadesi, olaydan yaklaşık 2.5 yıl sonra, 21 Mayıs 2010’da alınabildi. Yılmaz, iddiaları reddediyordu:

“Ders sırasında G. isimli kız öğrencim derste bir şeyler çıkartıp açıkça yiyordu. ‘Sınıfta yiyecek yenmez burası ilkokul değil’ dedim. Ancak ‘Niye oruç tutmuyorsun’ diye ya da ‘Sınıfta Alevi var mı’ diye de sormadım. Başka günkü edebiyat dersinde tasavvuf edebiyatını işlerken Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaşi Veli gibi zatlardan bahsederken Burak Kara ‘Ben Aleviyim hocam’ dedi. Ben de ‘İyi tamam oğlum, otur’ dedim. ‘Aleviysen çekeceğin var’ demedim, yumruk atmadım, mezhep ayrımı yapmadım.”

İki buçuk yıl boyunca başkaca işlem yapılmayan soruşturma, Yılmaz’ın ifadesinin alındığı gün bitirilip yarım sayfalık bir iddianame yazıldı. Savcı Dursun Yüzer, iddianamesinde Yılmaz için, ‘kasten yaralama’ iddiasıyla 5 yıla, ‘hakaret’ten de 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

http://www.zohreanaforum.com/alevi-haber...lendi.html
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  'Alevi, Arızalı, Atatürkçü, Kazanılabilir' diye fişlemişler çerağ 0 474 07-15-2017 01:04 AM
Son Mesaj: çerağ
  Çetinkaya yalanlamıştı: 'Alevi misin' diye sorulmuş, hatta özür bile dilenmiş Admin 0 2,105 04-03-2016 09:17 PM
Son Mesaj: Admin
  Mahkemeden Alevi “açılımı”: Taşlayana para cezası taşlanana hapis çerağ 0 830 04-02-2016 12:58 AM
Son Mesaj: çerağ
  Alevi gençleri "ölsün" diye Sur'a küfürlü içerikürüyorlar! çerağ 0 944 01-08-2016 03:49 AM
Son Mesaj: çerağ
  Cihatçı gruplar, "Alevi köyleri menzilimize girecek" diye tehdit etti bektasi 0 1,167 05-02-2015 01:57 AM
Son Mesaj: bektasi
  O avukata mülakatta 'Alevi misin' diye sormuşlar Admin 0 1,294 04-23-2015 03:19 AM
Son Mesaj: Admin
  Tck’ ya göre aleviler için sela okumamanin cezasi bektasi 0 1,761 03-29-2015 04:14 AM
Son Mesaj: bektasi
  Ölen işçiler Alevi diye mi? Admin 0 1,504 05-22-2014 01:01 PM
Son Mesaj: Admin
  Tuncay Özkan: ‘Alevi misin?’ diye diye bektasi 0 2,212 02-06-2014 05:27 PM
Son Mesaj: bektasi
  Aleviler ‘imam’, Sünniler ‘Alevi’ diye kız vermediler… Admin 0 1,778 12-15-2013 11:39 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir