Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Haber-Balkız: Alevilerle İlgili AİHM Kararları Uygulanmıyor
05-03-2016, 01:27 AM
Yorum: #1
Alevi Haber-Balkız: Alevilerle İlgili AİHM Kararları Uygulanmıyor
Alevi Haber-Balkız: Alevilerle İlgili AİHM Kararları Uygulanmıyor

Yard. Doç. Dr. Neval Oğan Balkız, AİHM’in dördüncü kez Aleviliğin ayrı bir inanç olduğunu ve ayrımcılık yapıldığını dair karara imza attığını ancak devletin bu kararları uygulamadığını belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire (Grand Chamber), aralarında Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın da olduğu 203 başvurucunun mahkemeye taşıdığı cemevlerinin statüsüyle ilgili davada kararını dün açıkladı.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) din ve inanç özgürlüğünün düzenleyen 9. maddesi ile ayrımcılık yasağının bulunduğu 14. maddesinin ihlal edildiğine oyçokluğuyla karar verdi.

"Laikliğin kaldırılmasından bahsedilirken..."

Yard. Doç. Dr. Neval Oğan Balkız, AİHM’in dördüncü kez Aleviliğin ayrı bir inanç olduğunu ve ayrımcılık yapıldığını dair karara imza attığını ancak devletin bu kararları uygulamadığını belirtti.

“Hasan Zengin ve Yenibosna’daki Cemeviyle ilgili davada AİHM Cemevlerinin ibadethane olarak yasal bir statüye kavuşturulması ve devletin gecikmeden yapması gerekenler vurgulanmıştı. Yine Mansur Yalçın davasında da zorunlu din dersinin uygulanamayacağını belirterek Aleviliğin ayrı bir inanç olduğunu vurgulamıştı.

"AİHM kararlarından sonra Yargıtay 3. Dairesi "Cemevi ibadethanedir" kararı verdi. Yine Yargıtay Genel Kurulu Ankara Çankaya Cemevi Derneği’yle ilgili kararında Cemevini ayrı ibadethane olarak onadı.

"Ancak Türkiye daha önceki AİHM kararlarını da ulusal kararları da yerine getirmedi. AİHM kararlarını izleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’den bu konuda bilgi istediğini biliyoruz. Ama devlet samimi davranmıyor. Anayasa’nın 90. Maddesi uluslararası sözleşmelerin ulusal hukuktan üstün kılar. Türkiye AİHM karalarını uygulamayarak kendi imzaladığı hukuku ihlal ediyor.

“Özellikle de gündemde anayasadan laiklik ilkesinin kaldırılmasından, tüm devlet kurumlarının Sünni İslam çerçevesinde şekillenmesinden bahseden bir ideolojik anlayış varken, diğer inançlara din ve vicdan özgürlüğü sağlanmasını bekleyemeyiz.”

"Din ve vicdan özgürlüğü çok geniştir"

Balkız, din ve vicdan özgürlüğünün sadece Cemevi ile de sınırlı olmadığını çok daha geniş bir hak tanımını içerdiğine dikkat çekti.

“Uluslararası insan hakları belgelerinde din ve vicdan özgürlüğü birçok temel özgürlük içerir. Bir dine mensup olma hakkı, hiçbir dine mensup olmama hakkı, bir dine mensupsan mensup olduğunuz dinin eğitimini alabilme ve verebilme, eğitim kurumlarını ve kadrolarını oluşturma özgürlüğü, mensup olduğun dinin ibadet mekanlarına sahip olma, o mekanların her türlü ihtiyacını devletten alabilme, devletin ibadethanenin yönetimine hiçbir şekilde karışmaması, bir dini tarihsel güncel vb. her türlü araştırma özgürlüğü gibi.

"Din ve vicdan özgürlüğü tanımı bu kadar geniştir. Ve sadece AİHS ile belirlenmez. Birleşmiş Milletler’in (BM) de ‘Kişisel ve Siyasal Hakların Korunması’ uluslararası sözleşmesinde de geniş bir din ve vicdan özgürlüğü tanımı var. Bu da devlet için bağlayıcıdır. Onu da ihlal ediyor.

"Yine Avrupa Konseyi’nin ‘Farklı din ve kültürlerin korunmasına’ ilişkin bildirgesi var. Bu da etik olarak bağlayıcı bir bildirge. Özetle bu konuda birçok bağlayıcı bildirge var, sadece AİHM kararlarıyla kendimizi sınırlandırmamalıyız. Yine yerel mahkemelerde ailelerin çocuklarının zorunlu din dersine katılmamasını sağlamak için yapılmış en az 2 bin başvuru var. Bunlar da dile getirilmeli.” (NV)
Nilay Vardar

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2011 yılından beri bianet'te muhabir/editör olarak çalışıyor.

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Haber Ajansı -Samsun'da PSAKD'den 'vazalak' tepkisi bektasi 0 2,035 01-27-2018 06:33 PM
Son Yorum: bektasi
  Yeni müfredatta AİHM ayarı; 'dinimiz' yerine 'İslam dini' ifadesi kullanılacak çerağ 0 1,772 02-08-2017 10:06 PM
Son Yorum: çerağ
  AİHM’in Alevi samimiyetsizliği çerağ 0 2,948 05-23-2016 05:22 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,272 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  AİHM cemevleri kararı: Alevîleri haklı buldu çerağ 0 2,974 04-26-2016 05:29 PM
Son Yorum: çerağ
  AİHM, Türkiye'yi 'Alevi yurttaşlara ayrımcılık'tan mahkum etti çerağ 0 1,890 01-22-2016 08:02 PM
Son Yorum: çerağ
  Hükümet Alevilerle Görüşecek çerağ 0 1,974 01-22-2016 12:27 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber- Alevilerin kırmızı çizgisi: Laiklik bektasi 0 2,074 01-16-2016 12:01 PM
Son Yorum: bektasi
  Alevi vatandaşlara güzel haber çerağ 0 1,895 01-12-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Diyanet, Alevilerle uğraşacağına şeffaf olsun çerağ 0 2,098 01-06-2016 10:28 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi