Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi köylerine cami yapma projesi
11-15-2013, 03:12 AM
Yorum: #1
Alevi köylerine cami yapma projesi
Özgür Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Elmas Çalışkan, gündeme getirilen “cami-cemevi” projesinin cemevlerini özünden uzaklaştırmanın yanı sıra Alevi köylerine cami yapma amacı taşıdığını belirtti. Projeyi destekleyen İzzettin Doğan’ın gerçek kimliğinin Aleviler tarafından artık görüldüğüne dikkat çeken Çalışkan, yarın Kadıköy’de düzenleyecekleri mitingde hükümetin asimilasyoncu politikalarına “dur” diyeceklerini belirtti.

Elmas Çalışkan, yarınki miting öncesinde ANF’nin sorularını yanıtladı.

Yarın düzenlenecek mitingin ana talebi, "eşit yurttaşlık". Bu talep ne anlam ifade ediyor Aleviler için. Siz, hangi durumda, "Eşit yurttaş olduk" diyeceksiniz?

Bugüne kadar Alevi inancı bir inanç olarak kabul edilmedi. Aleviler ibadetlerini gizli yapmak zorunda kaldı. Kendi kimliğimizi, inancımızı, ritüellerimizi Anayasal güvence altına almak istiyoruz. Anayasal güvence olmadan eşit yurttaşlıktan bahsedilemez. Eşit yurttaşlık için, ‘devletin dini ‘ uygulamasına son verilmesi gerekir. Din, bir maneviyattır, kişi ile inandığı Allah arasında bir ilişkidir. Ancak Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı var. Devletin dini de Sünni İslam. Herkes Sünni İslam dinine mensup gibi kabul ediliyor, diğer bütün inançlar yok sayılıyor. Zorunlu din dersi de bunun en tipik örneği. Eşit yurttaşlık için bunun da kaldırılması gerekir. Herkese inanç ve inanmama özgürlüğünün tanınması gerekir. Bu da anayasal ve yasal güvence altına alınmalı. Ayrıca uygulanabilirliğini de sağlamak gerekiyor.

Hükümet, demokrasi paketini açıklamadan önce, ana akım medyada, bir Alevi açılımından bahsedildi. Ancak, pakette Alevilere ilişkin tek bir düzenleme yer aldı, Nevşehir Üniversitesi'nin adının değiştirilmesi. Böylesi bir düzenleme, Alevilere ne düşündürtüyor?

Bu şekilde Alevilerin hakları iade edilmiş olmuyor. Devlet bu konuda samimiyse, örneğin 3. köprüye Yavuz Sultan Selim ismini vermekten vazgeçmeli. Ardından Alevilerin diğer taleplerini karşılamalı. Hükümet, isim değişikliği ile biz Alevilerin gözünü boyamak istiyor. Ama yanılıyor.

ALEVİ KÖYLERİNE CAMİ YAPACAKLAR

Bir süredir cami-cemevi projesi gündemde. Burada da ilginç bir durum söz konusu. Başbakan'dan ya da diğer hükümet yetkililerinden "Cemevi cümbüş evi" şeklinde açıklamalar gelmişti. Şimdi ise, cami-cemevi projesinden bahsediliyor. Bunun Gülen cemaatinin projesi olduğunu söyleyenler de var. Sonuç olarak, iktidarın bu proje ile niyeti nedir?

Tuzluçayır özellikle seçilmiş bir yer. Alevi nüfusunun yoğun olduğu bir mahalle. Ayrıcı devrimci ve demokratların da yaşadığı bir mahalle. Alevilere, ‘İstediğim yere istediğimi yaparım’ mesajını vermek istiyor. Ayrıca yıllardır Alevi köylerine cami yapılmaya çalışıldı. Bu şekilde cemevlerinin özünü bozmayı amaçlarken, diğer taraftan Alevi köylerine de bu projeyle cami de yapacaklar.

EVİN EN BÜYÜK ODASI CEMEVİMİZ OLURDU

Nasıl bir cemevi düzenlemesi istiyorsunuz?

Köyde büyüdüm. Köyümüze dedeler gelirdi, evin en büyük odası cemevimiz olurdu. Dedelerimiz de pirlerimiz de bugüne kadar devletten maaş almadı. Devlete endekslenmedi. Alevi inancının en büyük özelliği de devlete bulaşmaması. Bu sayede kendi içinde demokrasiyi sağlayabildi. Aleviler yıllardır inançlarını kendi olanaklarıyla sürdürdüler, devletlerden hiçbir katkı almadılar. Bundan sonra da devletten bir pay istemiyoruz. Ancak, kimliğimizin, inancımızın, ibadet yerlerimizin tanınmasını istiyoruz. "Cemevleri cümbüş evidir" denilmesini istemiyoruz. Oralar bizim ibadet yerlerimiz. Biz cenazelerimizi cemevlerinden kaldırıyoruz.

İZZETTİN DOĞAN’IN GERÇEK YÜZÜ GÖRÜLDÜ

Cami-cemevi projesine Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'ın destek verdiği ortada. İzzettin Doğan ne yapmak istiyor?

Böl/parçala/yönet politikası. İzzettin Doğan aracılığıyla devlet bunu yapmak istiyor.

İzzettin Doğan'ın Aleviler nazarında bir kıymeti, etkisi var mı?

İzzettin Doğan'ın gerçek yüzünü Aleviler gördüler. Özellikle cami-cemevi projesiyle, İzzettin Doğan'ın niyeti açığa çıktı.

Aleviler, iktidara bulaşmadı, diyorsunuz. Alevilerin, CHP'ye olan desteği biliniyor. CHP'nin fikri iktidardı kısa bir zaman öncesine kadar...

Cumhuriyetin ilanıyla Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile birlikte bizim dergâhlarımız kapatıldı. Böyle olunca inanç ve kanaat önderlerimizin yetişeceği yerler yok oldu, bilgi kaynağımız kurutuldu. İkincisi, Cumhuriyet döneminde Aleviler büyük kırımlardan geçtiler. Bu da Aleviler üzerinde korku yarattı, güçlüden yana olmak zorunda kaldı. Tek partili dönemin de etkisi oldu, gidecek başka bir yol yoktu. Ancak son dönemde bu yavaş yavaş kırılıyor.

ARKA BAHÇE DEĞİLİZ

3 Kasım mitingi yerel seçim öncesine denk geliyor. Alevler ne demeli bu yerel seçimlerde?

Her şeyden önce Alevilerin kimsenin arka bahçesi olmaması gerekiyor. Alevilerin oylarının yüzde 85'i CHP'ye gidiyor. Ama CHP'de Alevilerin milletvekili ya da belediye başkanı olarak temsiliyeti yüzde 15'i bulmuyor. Alevilerin bu tezatlığı görmesi gerekiyor. CHP'nin kendileri için bir kurtuluş olmadığını anlamaları gerekiyor. Aleviler de değişiyor. Artık eskisi gibi de değil. Kendilerini CHP'nin arka bahçesi olarak görmeme eğilimi güçleniyor. Yarın yapacağımız mitinde, “Kimsenin arka bahçesi değiliz” diyeceğiz, hükümete de, “Asimilasyoncu politikalara son ver” diye sesleneceğiz.

aykiridogrular.com

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi köyü'ne cami projesine köylülerden tepki Admin 0 809 10-26-2019 02:14 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 1,845 06-28-2017 01:23 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi türbesi cami oldu çerağ 0 1,814 06-20-2017 12:48 AM
Son Yorum: çerağ
  Adana'daki Alevi Köylerine Korkutan Uyarı: DAEŞ Saldırabilir, Halkı Uyarın çerağ 0 1,801 12-16-2016 04:26 AM
Son Yorum: çerağ
  Şark Projesi’ne dikkat çerağ 0 3,201 07-04-2016 10:52 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köylerine dini bildiriler çerağ 0 1,910 04-28-2016 12:06 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köylerine kamp yapılmasına halkın tepkisi: Cihatçıların yetiştirilmesinden endi çerağ 0 2,190 03-30-2016 03:12 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi bir Müslüman'ın yaptırdığı cami ve Kur'an kursu açıldı çerağ 0 2,037 03-26-2016 02:06 AM
Son Yorum: çerağ
  CHP, Alevi köylerine yönelik baskıları İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na taşıdı çerağ 0 1,876 12-31-2015 01:26 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 1,983 12-25-2015 10:16 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi