Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı
06-28-2017, 01:23 AM
Yorum: #1
Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı
Alevi köyünde cami-cemevi CHP’li vekillerin katılımıyla açıldı: Aleviler tepkili


PİRHA- Amasya Merzifon’a bağlı Oymaağaç Köyü’nde 100 yıl önce yapılan cami-cemevi restore edilerek edilerek, Alevi kurumlarının tepkisine rağmen bugün açıldı. Geçtiğimiz hafta yanlış anlaşıldıklarını belirterek özür dileyen Oymaağaç Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüseyin Erdoğan, Alevi kurumlarına verdiği sözde durmadı. Bugün açılışı yapılan cami-cemevine bir de imam atandığı bilgisi verildi. Sünni geleneklere göre yapılan açılışa Alevi kurum başkanları tepki gösterdi. ABF Genel Başkanı ve beraberindeki heyet köy halkının masum olduğunu, bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.[Resim: alevi-koiunde-cami-cemevi-chpli-vekiller...pkili1.png]


CHP’li eski vekil Topal yaptığı konuşmada, “Cami de bizimdir, cemevi de bizimdir. Cami de bizim kıblemizdir, cemevi de bizim kıblemizdir. Namaz da bizimdir” dedi.


ALEVİ KURUM BAŞKANLARI OYMAAĞAÇ KÖYÜNDE
Cami-cemevi açılışına tepki gösteren ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, şube başkanları ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Aksoy Oymaağaç Köyü’ne gittiler.


Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan ABF Başkanı Muhittin Yıldız, geçtiğimiz hafta Amasya Merzifon Oymaağaç köyünde bir cami ve cemevi projesi kapsamında açılış yapılacağı duyurulması üzerine köye gittiklerini ve müdahale ettiklerini hatırlattı.
Cemevi-cami projesinin yanlış bir proje olduğunu, Aleviliği asimile eden, yozlaştıran, FETÖ projesi olarak bilinen bir proje olduğundan dolayı Aleviliğe ciddi zararlar vereceğini Oymaağaç Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüseyin Erdoğan’a ilettiklerini söyleyen Yıldız, “Erdoğan bizlerden bu konuda özür diledi” dedi.
Bu hatayı düzeltmek adına da Hüseyin Erdoğan’ın açılışı yapmak üzere ABF’yi davet ettiğini ve Alevi yol erkanına göre bir açılışı yapacaklarını kendisiyle konuştuklarını kaydetti.
Ancak dün Ankara’daki bazı siyasi güçlerin dayatması üzerine Alevi yol erkanına göre açılışın yapılmayacağının kendilerine iletildiğini, semah dönülmesinin ve cemin iptal edildiğini belirten ABF Başkanı, kendilerine söz hakkının da verilmediğini ifade etti.
AÇILIŞA ALEVİ KURUMLARI KATILMADI
Açılışa CHP Amasya Milletvekili Ramiz Topal CHP’li belediye başkanının, belediye meclis üyelerinin ve CHP ilçe başkanının katılmasının üzücü olduğunu belirten ABF Başkanı Yıldız, “Biz bu süreci bırakmayacağız. Örgütlülüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Köy halkıyla birebir toplantılarımız devam edecek. Köy halkı bu konuda masum. Çok şey bilmiyor” dedi.
Cami- cemevi projesinin açılışına Alevi kurumları olarak katılmadıklarını belirten Yıldız, şunları dile getirdi:
“Bizler bütün inançlara saygılıyız. Bugün bir sünni köye havranın, sinagogun veyahut bir cemevinin yapılması nasıl bir karşıtlık yaratacaksa, yüzde yüz Alevi bir köye de caminin yapılması, bir imamın atanması kabul edilir bir şey değil. Yani sünni köyüne bir cemevi yapılırsa tepki gösteriyorlarsa bizlerin de bu şekilde bir tepki göstermesi normaldir. Biz bunu yapmak zorundayız. Çünkü ABF olarak ilkelerimizi ve toplumuzdaki değer yargılarımızı korumalıyız. Onların bizim inancımıza saygı göstermesi gerekiyor hele hele devlet erkanının da bu konuda çok hassas olması gerektiğini düşünüyorum.”


“HALK MASUM”
Halkın masum olduğunu ve bir şekilde bu projeye imza attıklarını ifade eden Muhittin Yıldız, “Devletin Alevisi olmayacağımızı her zaman söyledik. Aleviler kendi geçmişinden bugüne kadar uyguladığı ritüelleri uygulamalı. Alevi köyüne caminin yapılması, bir resmi imam atanması gerçekten çok üzücü. Ama buna da çanak tutanlar, ben Aleviyim diyenler gerçekten de açılışla birlikte ortaya çıkmıştır” diye konuştu.
DERNEK BAŞKANI VE CHP’LİLER CAMİ-CEMEVİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ
“Açılıştan sonra Valiliğe dilekçe vererek, Alevi köyünden imamın alınmasını sağlayacaktık “ diyen ABF Başkanı, Oymaağaç Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüseyin Erdoğan ve belediye başkanı, meclis üyeleri ve ilçe başkanının buna karşı çıktığını ve cami-cemevi projesini hayata geçirdiklerini kaydetti.
OYMAAĞAÇ KÖYÜ DEDESİ SÜNNİ GELENEKLERİ BENİMSEMİŞ
Oymaağaç köyünün dedesinin de sünni kültür içinde yetiştirildiğini, sünni gelenekleri benimsediğini aktaran Yıldız, “Bu işin peşini bırakmayacağız. Köydeki bu konuda çok naif olan Alevi canların kendileriyle bire bir görüşeceğiz. Köydeki canlarımızın da bunun yanlış olduğu konusunda, bihaber olduğunun farkındayız” diye konuştu.
NE OLMUŞTU?
Oymaağaç Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği tarafından, “Oymaağaç Köyü, Kemal Dede Sultan’da, bir kapı iki ibadethane, cemevi-cami açılışında buluşmak dileğiyle” yazısıyla afiş hazırlanmıştı.
Cami-Cemevi projesine Alevi Bektaşi Federasyonu başta olmak üzere Alevi kurumları sert tepki göstermişti. Kurum başkanları geçtiğimiz hafta Oymaağaç Köyü’ne giderek, projeyi yerinde görmüştü. Alevi kurum başkanlarına yanlış anlaşıldıklarını söyleyen Oymaağaç Köyü Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüseyin Erdoğan, “Niyetimiz ve amacımız yanlış anlaşıldı” diyerek, “Bizden önceki yol önderlerimiz hiçbir baskıya boyun eğmedi. Biz de inancımızı sürdürmeye kararlıyız bu konuda bedel ödemeye de hazırız. Bu işin yanlış olduğunun altını çizerek herkesin kendi inancını yaşamasının doğru olduğunu belirtiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
Hüseyin Erdoğan, “Bir kapı iki ibadethane açılışı ile ilgili niyetlerinin Fetöcü terör örgütünün geçmişte Ankara Tuzlucayır’da yapmak istediği cami-cemevi projesi gibi olmadığını böyle algılanmaktan çok üzüntü duyduklarını belirtmişti.

Pirha
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi köyü'ne cami projesine köylülerden tepki Admin 0 623 10-26-2019 02:14 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi türbesi cami oldu çerağ 0 1,640 06-20-2017 12:48 AM
Son Yorum: çerağ
  Cami-cemevi projesine yönelik iddianame düzenlendi çerağ 0 1,606 02-28-2017 01:20 AM
Son Yorum: çerağ
  Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı çerağ 0 2,314 07-09-2016 08:37 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi bir Müslüman'ın yaptırdığı cami ve Kur'an kursu açıldı çerağ 0 1,877 03-26-2016 02:06 AM
Son Yorum: çerağ
  Cami ve Cemevi Yanyana çerağ 0 1,659 02-20-2016 10:00 PM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 1,793 12-25-2015 10:16 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmasın çerağ 0 2,026 10-28-2015 06:51 PM
Son Yorum: çerağ
  Viyana'da Cemevi Açıldı çerağ 0 1,996 10-14-2015 09:38 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köyünde ürperten iddia bektasi 0 3,009 08-13-2015 11:07 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi