Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi köyünde yalnız bir imam
05-31-2013, 12:05 PM
Yorum: #1
Alevi köyünde yalnız bir imam
Alevi köyüne cami yapılması ilk kez gündeme gelmiyor. Malatya’da, Kayberi’de de Alevi köylerine cami yapılması girişimleri tepkiyle karşılanmıştı. Aleviler durumu Avrupa Parlamentosu’na bile taşımıştı.

Muhazakar kesimin önde gelen isimleri Alevilerin ‘zorunlu din dersine’ karşı yükselttiği sese ve ibadetlerini cemevlerinde yapmak istemelerine hak verdiği şu günlerde, bir Alevi köyünde 2007’de yapılan camide dört ‘ilginç bir hikaye’ yaşanıyor. Cemaat olmaması nedeniyle caminin imamı yıllardır tek başına namaz kılıyor. Hal böyle olunca imam haftanın üç günü komşu köylerde görevlendirildi.
Çanakkale merkeze bağlı 300 nüfuslu Denizgöründü Köyü’ne inşa edilen cami, 19 Mart 2007 tarihinde tamamlanarak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından hizmete açıldı. Bardakoğlu, açılış törenindeki konuşmasında, “Yeni yapılan bu cami de Denizgöründü halkı için inanıyorum ki birlik ve beraberlik mekanı olacaktır” demişti. Devlet cami için 70 bin lira harcamıştı. Ancak gözardı edilen bir durum vardı. Aleviler ibdetlerini camide değil cemevinde yapıyordu. Aleviler, kendilerine sorulmadan yapıldığını söyledikleri camiye hemen hiç uğramadı. Müftülük tarafından camiye atanan imam Baki Pesen, beş vakit namazı dört yıl boyunca tek başına kıldı. Köyün muhtarı İbrahim Kahya da zaman zaman Pesen’e eşlik etti. Cami yapıldığından bu yana bahçesindeki musalla taşı da bir kez dahi kullanılmadı. Bunun sebebi Alevi olan Denizgöründü köylülerinin, hayatını kaybeden yakınlarını kendi örf ve adetlerine göre toprağa vermeleriydi.
Ve sonunda da cemaati olmayan Pesen, haftanın üç günü başka köylerde imamlık yapması için görevlendirdi.
Köy sakinlerinden Hasan Durmuş, caminin köylüye sorulmadan yapıldığını söylüyor: “Cami yapılırken bize sorsalardı da karşı çıkmazdık. Ama onun yerine cemevini tercih ederdik.” Köy muhtarı İbrahim Kahya ise cami için başvuruyu kendisinin yaptığını anlatarak, “Cemevi de yapılacak olursa karşı değilim” diyor.

Alevilere yazarlardan destek
Alevi köyüne cami yapılması ilk kez gündeme gelmiyor. Malatya’da, Kayberi’de de Alevi köylerine cami yapılması girişimleri tepkiyle karşılanmıştı. Aleviler durumu Avrupa Parlamentosu’na bile taşımıştı.

Son günlerde binlerce kişilik eylemler yapan Alevilerzorunlu din derslerinin’ kaldırılmasının yanı sıra cemevlerinin de yasal statüye kavuşturulmasını ve devlet imkanlarından yararlanmasını istiyor. Alevilerin bu taleplerine muhafazakar kesimlerden de destek geliyor. Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, Alevilerin yedi yıldır oyalandığını belirtip, “Ayıptır, günahtır” derken, Bugün gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, “Din dersini almak istemeyenlere zorunlu kılmak insan haklarıyla bağdaşmayan bir şey” demişti. Star gazetisinden Ahmet Kekeç ise “Alevilerin taleplerinin dikkate alınması gerekiyor” demişti.

Cemaatsiz camiler araştırılıyor

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi köylerine yaptırılan camilerin sayısını tespit etmek için bir çalışma başlattı. Vakıf Başkanı Ercan Geçmez, bu güne kadar benzeri bir çalışmanın yapılmadığını belirterek, “Çok sayıda Alevi köyüne cami yapıldı ama tekbir cemaati yok. İlk etapta Kayseri’ye bağlı Sarıoğlan, Çorum’a bağlı Turgut, Çukurören, Büyükcamili, Adana’ya bağlı Kuyumcular, Karahan, Yozgat’a bağlı Elmaağacı, Büyükmahal, Mersin’in Tarsus ilçesinde Tekeliköy’ü sayabiliriz. Hatta Sarıoğlan’a ikinci caminin temeli de atıldı. Ama şu anda Türkiye genelinde kaç Alevi köyünde kaç tane camii var, bunu kimse bilmiyor. Bu nedenle Çorum’dan bir çalışma başlattık. Çorum’a ait rakamları yakında açıklayacağız. Daha sonra da diğer köylerle ilgili araştırmayı sürdüreceğiz” dedi.

(Radikal, dha)

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi köyünde Cami-Cemevi Açıldı çerağ 0 1,663 06-28-2017 01:23 AM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler'den AKP'ye uyarı: Yalnız değiliz çerağ 0 1,728 07-15-2016 06:43 PM
Son Yorum: çerağ
  Pir Sultan Abdal, köyünde anıldı çerağ 0 2,368 07-09-2016 08:37 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köyünde ürperten iddia bektasi 0 3,072 08-13-2015 11:07 PM
Son Yorum: bektasi
  Çocuğum Alevi, nasıl imam olacak? Admin 0 2,409 09-10-2014 12:52 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi köyüne cami ve İmam istemiyoruz bektasi 0 2,839 07-23-2014 04:45 PM
Son Yorum: bektasi
  Hem Alevi’yim hem imam, namaz da kılıyorum cem de yapıyorum Admin 1 4,312 12-22-2013 10:53 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi köyünde Kerbela şehitleri için ilk defa Mevlit okundu bektasi 0 2,159 11-22-2013 12:11 AM
Son Yorum: bektasi
  İmam Hatipler bir Alevi sayesinde var! Admin 0 1,812 08-26-2013 02:19 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi