Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi nüfusu
05-29-2013, 11:33 AM (Bu konu en son: 05-29-2013 Tarihinde, Saat: 11:37 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: bektasi.)
Yorum: #1
Alevi nüfusu
Tokat Alevîleri
Türkiye Türkmenleri, Oğuz boyu, Begtili boyu, Tengricilik, ve Totemizm
Tamamına yakını Türkmen (Oğuz) soylu olan Alevîler'dir. Öyle ki Tokat'ta -Dodurga'dan, Salur'a; Avşar'dan Kınık'a- neredeyse 24 Oğuz boyunun tamamından Alevîler yaşamaktadır. Bunların içinde Türkmen-Alevîliği'ni en orijinal hâliyle yaşayan Sıraçlar'dır. Sıraçlar Begtili boyuna mensuptur ve kat'iyen bozulmamış bir topluluktur. Sıraçlar'ın önderi Hubyarlu oymağından Beydili Türkmeni olan Hubyar Sultan'dır. Tokat'ın belirli bölgelerinde özellikle Almus ilçesinde Tunceli kökenli Alevîler vardır.

Kayseri Alevîleri
Kayseri Alevîleri genellikle Sarız ve Develi ilçelerinde yaşarlar fakat Pınarbaşı ve Tomarza ilçelerinde oldukça fazladırlar. Kayseri genelinde toplamda 30 Alevi köyü vardır ve bunların Tamamına yakını Alevî-Türk, Türkmen, Azerî, Zaza ve Kürt köyleridir. Ünlü devrimci Hüseyin İnan Sarızlı’dır. Kürt Alevîler Kürtçe’nin Kurmanci lehçesini konuşurlar. Bölgede “Tavkiran Aşîreti” ve “Koçgiri Aşîreti” olmak üzere iki büyük Alevî-Kürt aşîreti vardır.

[Resim: alevi-koyleri-yerlesim-yerleri.gif]


Türkiye'deki Alevîler - Koyu kırmızı renkli bölgeler Hatay-Adana-Mersin yörelerindeki Arap Aleviliği’ne ait olan yerleşim birimlerini göstermektedir.

Sivas Alevîleri
Sivas, Türkiye’nin en çok Alevi köyü bulunan ilidir. Sivas Alevileri'nin bazıları Zaza veya Kürt'tür. Ancak Sivas Alevîleri Türkmen kökenlidir.

Erzurum Alevîleri
Bir bölümü köken olarak yerli olup, diğer bölümü ise (Dersim)-Tunceli’den göçmedir. Merkezde pek olmamalarına karşı güney ilçe ve köylerinde yaşamaktadırlar. Erzurum’un, Tekman, Hınıs, Aşkale, Şenkaya, Pasinler ve Çat ilçelerinde orta yoğunlukta bulunmakla beraber Erzurum merkez ve diğer ilçelerinde de azımsanamayacak ölçüde Alevî nüfusu mevcûttur.

Maraş Alevîleri
Maraş Alevîleri genellikle Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde ve köylerinde çoktur. 82 köyü olan Pazarcığın 56 alevi köyü ve 1 tane Alevî kasabası bulunmaktadır. Elbistan'da da 41 Alevî köyü vardır. Yine Kahramanmaraş’ın diğer ilçelerinde birçok Alevî köyleri vardır. Maraş Alevîleri’nin büyük çoğunluğu Kürt’tür. Kürtçe’nin Kurmanci lehçesini konuşurlar.[kaynak belirtilmeli] Yine azınlıkta sayıları 10-15 arası Alevî-Türkmen köyüde vardır. Maraş Alevîleri’nde en büyük aşîret aynı zamanda yöredeki dedelerin bağlı bulunduğu Sinemilli Aşîreti’dir. Bu aşîreti Atmalı, Alhas, Bugan, Kılıçlı, Doğanlı gibi aşîretler takip eder. 1978 Maraş olayalarından sonra Alevîler'in büyük çoğunluğu şehri terketmek zorunda kalmıştır. Olaylardan önce %35 e yakın olan Alevî nüfus şu anda ancak %10'dur. Kalan Alevîler'de genellikle Pazarcık, Narlı, Nurhak, Elbistan ilçelerinde yoğundur.

Diyarbakır Alevîleri
Ana maddeler: Kızılbaş, Türkiye Türkmenleri, Sünnî, Şafiî mezhebi, ve Kürtler Ağırlıklı olarak Bismil ilçesinin köylerinde (Seyithasan, Ulutürk (eski adı Darlı), Türkmenhacı, Şükürlü) ve Diyarbakır merkez köylerinde (Kadıköy, Şarabi) yaşarlar. Bu Alevîler kendilerini Türkmen, Kızılbaş olarak adlandırılar. Ana dilleri Türkçe’dir. Horasan'dan geldikleri bilinir. Kimi köylerin bugün bile Irak'ta (Musul) akrabaları vardır. 1990'lı yıllarda birçokları batı illerine (İzmir, Antalya, Mersin...) göçmüştür. Yakın dönemde asimile olan köyler de vardır. Köselli köyü aslen Alevî-Türkmen iken bugün Şafiî-Kürt bir kimlik taşımaktadır.

kaynak:wikipedia

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi