Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi operasyonun peşindedir
08-18-2013, 02:17 AM
Mesaj: #1
Alevi operasyonun peşindedir
Aleviliğin devlet tarafından örgütlenmesi Aleviliğin içinin boşaltmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Alevilik bugüne kadar kendi erkanlarına uygun, geleneksel ve modern örgütlenmesiyle modeliyle yaşamını sürdüren ve sivil bir inançsal, felsefi, kültürel kimliktir. Devlet içinde yaşamaya ve gelişmeye uygun, yani bir devlet dini, inancı değildir.

Devlet ve AKP iktidarı laiklikle zıt uygulamalar ve kamucu din hizmeti ile ümmetçi bir toplum yaratma modeli yaratmak istiyor. Sünni-Hanefi mezhebine uygun bu model ve anlayış içinde, “Alevi açılımı” gibi, Alevilerin istemleriyle taban taban zır dayatmaları gündeme getirerek, iktidar dedelerini ve devlet Aleviliği yaratmak istiyorlar. Bu bir açılım değildir. Açılım pozitif bir girişimdir. Avrupa’da yaşayan Aleviler ve dedeler olarak AKP’nin açılımını, Aleviliği katletme ve bitirme amacına hizmet eden operasyon olarak görüyoruz. Aleviliği sadece ibadettir mantığıyla yaygınlaştırmak istiyorlar. Oysaki Alevilik inanç, kültür, yaşam biçimi, vb değerlerle kendisini tanımlar. Aleviliğin felsefi, hümanist ve evrensel düşüncesine yetmiş iki milleti bir görme düsturunu ortadan kaldırmak isteyen bir düşünceyi geliştirmek istiyorlar. Devlet eliyle Aleviliğin tanımlanması, yapılandırılmasına açıktan karşı olduğumuzu ifade etmek isterim. Çünkü biz açılım beklerken, Aleviliği devlet içinde eritme, bitirme, başkalaştırma gibi asimilasyoncu tuzaklar ve operasyonlar kuruluyor. Çünkü AKP’nin Alevi Açılım paketinde, bizim taleplerimize değil, iktidar kendi hedeflerin yer vermiş.

Anadolu Aleviliği, inancı ve dedeleri devlet içinde yaşamaya müsait değildir. AKP Alevi dedelerine maaş verecekmiş. Biz dedelere devlet maaşını kabul etmiyoruz. İmamlara da verilen maaşı hukuk ve ahlak dışı buluyoruz. Her inanç kendi ihtiyacını karşılamalıdır. Gönüllü inanç vergisi uygulaması olabilir. Zor kullanılarak din özgürlüğü, din eğitimi ve din bütçesi olamaz. Dedelere maaşı reddediyoruz. Köylerimizde okullar kapalıyken çocuklar okullara gidemezken, halen köylerimizde sağlık ocakları yok iken ne imamların ne dedelere verilecek paralar helal değildir. Bizler devletin inançlardan elini çekmesini isterken tam bir emevi oyunuyla Aleviler içerisinde bölünmeyi de beraberinde getirecek bir anlayış olarak düşünüyorum zaten AKP’nin hedefinde Alevileri kendi içerisindeki bölmek vardır. AKP kendi kafalarına uygun, onların operasyonlarına hizmet edecek, devletli çözüme rant ve para için el uzatan muhataplar bulur. Alevilerde bunları zaten iyi tanıyor. Dedelerin eğitim sorunu, Alevi kurumlarının iç meselesidir. Fakat diyanet ve AKP eliyle dede eğitimi tam anlamıyla bir tuzaktır. AKP samimi ise, önce dergahlarımızı bize, yani Alevi kurumlarına devretmelidir.

kaynak:birgun.net
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir