Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Orucu
10-21-2015, 12:05 AM
Yorum: #1
Alevi Orucu
Alevi Orucu olarak ifade edilen esasında Ehlibeyt'in Yası Matem günleridir. Ehlibeyt'in sadece HZ.Üseyin için tuttuğu bir yas (Oruç) yoktur. O mübareğin dışında İmam Hasan, İmam Ali, Üçler orucu, Hz.Muhammed Mustafa (Hızır) Orucu , Atatürk'ün Yası Matemi gibi "Oruçları " da vardır.

Yüce Pirimiz " Bizim tuttuğumuz yastır oruç değildir." demek suretiyle Ehlibeyt'in bitmeyen acısını dile getirmiştir.

Oruç, belirli saat diliminde yeme, içme, cinsellik gibi eylem ve istekleri terk etmedir. Bazı inançlarda sadece yeme içmeden uzak durmak olarak ta yaşanabilmekted ir ! Aşağı yukarı bütün inanç gruplarında oruç ibadeti vardır.

Alevilerde yukarıda değindiğimiz gibi oruç tutarlar ama bu oruç sadece ağzın bağlanmasıyla gerçekleşmez, özellikle geçmişten beri Pirlerimizin ifade ettikleri gibi önce Ehlibeytin anılması ve anlaşılmasıdır, O yüce canların çektikleri acıların ve yaşadıkları sıkıntıların bir nebze de olsa hissedilmesidir temel amaç.

Alevi orucunda Hz.Üseyin için tutulan yası matem de 12 gün boyunca su içilmez. Diğer oruçlarda böyle bir kural yoktur. Kerbela'nın kızgın çöllerinde aç ve susuz bırakılan Şah Üseyin aşkına sofralara su konur ve nefis terbiye edilir. Alevi orucunun hurma ile açılması sevaptır...

Alevi orucu olan yası matem tutulduktan sonra Hz.Üseyin için kan akıtılması yani kurban kesilmesi gerekir. O kurbanın et lokması yapılır ve Aşure ile birlikte evimize gelen tüm Ehlibeyt sevenlerine yedirilir. Asla lokmalar kapı kapı dağıtılmaz. Lokmalar ayaklara küfürlü içerikürülmez ! Nasıl ki bir evden cenaze çıkıp, sevenleri sayanları cenaze evine keder ve üzüntü içinde başsağlığına geliyorlar ise aynı şekilde lokmaya gidenler Şah Üseyin'in acısıyla kederlenmelidir ler. Lokma yenildikten sonra Sofra duası okunmalı ve ev sahibine lokmalarının kabul olması dilekleri söylenmelidir.

Aşure ve kurban lokmasının bir tikesi bile hak katında çok kutsaldır, çok değerlidir.

Hak Muhammed Ya Ali , bizleri Ehlibeyt'in yolundan ayırmasın...

http://www.zohreanaforum.com/alevilik-be...orucu.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10-22-2015, 12:22 AM
Yorum: #2
RE: Alevi Orucu
Alevi orucu ile ilgili açıklamalar için teşekkür ederim.

Geçen gün facebookta gördüm. Garip dede türbesinin içinde bir pankart açılmış ve Alevilerin hicri takvimine göre tuttukları orucu Ankara'daki patlamada ölen insanlara adayacaklarını yazmışlar.

Biraz düşündüm acaba bu insanlar Ehlibeytin Hz.Üseyin'i ile orada ölen insanları nasıl aynı kefeye koyma cesaretini kendilerinde gördüler. Egemen anlayış zaten Ehlibeyti ölümlü, kul zannediyor onlara diyeceğim yok ama Hz.Ali 'nin ve evlatlarının bizim gibi basit kullara indirgenmesi çok yanlış. kime yaranmak istediler merak ettim doğrusu. Belki böyle bir amaçları da olmayabilir tabii.

Kerbela için yası matemini tut , eğer oradaki insanlar için birşey yapmak istiyorsan da git tepkini koy başka mecralarda. 12 günlük yası matem Hz.Üseyin'e aittir. Onun için tutulur. Her gelen ölümlü olayları Hz.Üseyinden çıkarıp oraya buraya adarsa o zaman bu yası matemin ne anlamı kalacak söyler misiniz?

Yanlış anlaşılmasın Ankara'daki patlamada ölen masum insanlarımızı saygıyla anmak ve haklarını korumak hepimizin demokratik görevidir. Bunu her ortamda dile getiriyoruz. Ama defaatle dediğim gibi Ehlibeytin yası ile başka yasları karıştırma. ikisinin yeri ve anlamı çok farklı. Öteki adam da kalkar bu yası matemi Dağlıca'da şehit olan askerlere adıyorum der , yarın başkası başka yere adar ...

Alevi orucu dediğimiz yası matemi tutan canların hak dualarını kabul etsin.

http://www.zohreanaforum.com/alevilik-be...orucu.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi