Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Sorunu
06-21-2013, 01:02 AM
Yorum: #1
Alevi Sorunu
Gezi olayları ve eylemler Alevi Sorunu'nu yeniden gündeme taşıdı. Gazeteci Ömer Şahin'in TRT Türk'deki Görüş Farkı programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gezi eylemleri ve Alevilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Alevilerin yaşadığı sorunların temelinde CHP olduğunu iddia eden Bozdağ, tek parti dönemi, CHP iktidarı ve SHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemlerde Alevilerin hiçbir sorununa el atılmadığını savundu. Bozdağ, “Bugüne kadar CHP Alevi kardeşlerimizle ilgili Dedelik,çelebilik gibi Alevi sıfatlarını yasaklamaktan, cem evlerini kapatmaktan, üzerlerine bomba yağdırmaktan başka ne yaptı?” diye sordu.

ALEVİ SORUNU’NUN KAYNAĞI DEVRİM YASASI

Alevilerin yaşadığın sorunların başında “Devrim Kanunları” arasında bulunan tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin düzenleme olduğunu söyleyen Bekir Bozdağ, “Bütün dergahlar,mekanlar bu kanunla yasaklandı,kaldırıldı

Edelik, çelebilik, efendilik, seyitlik, babalık gibi alevi-bektaşi geleneği içinde kullanılan sıfatlar yasaklandı. Sıkıntıların kaynağı budur. Bunları koyan da CHP’dir” dedi. Bozdağ, daha önce bu konuyu gündeme getirdiğini ancak CHP’nin bunu tartışmaya bile açmadığını ,”siz tarikatları açmak istiyorsunuz” gerekçesiyle karşı çıktıklarını söyledi. CHP’nin bunu tartışmaya bile yanaşmadığını kaydetti.

AK Parti döneminde Alevilere dönük önemli adımlar atıldığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Alevilerin ilk kez kendileri döneminde resmi muhatap alındığını, Madımak’ın müze yapıldığını ve okul müfredatında değişikliğe gidildiğini hatırlattı.YAVUZ SELİM İSMİ DEĞİŞECEK Mİ?

İstanbul’a yapılan 3’ncü köprüye verilen “Yavuz Sultan Selim” isminin değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusuna cevap veren Bozdağ, böyle bir gündemleri olmadığını söyledi. Bozdağ, “Yavuz Sultan Selim, önemli tarihte önemli bir komutan, başarıları var. Seveni var sevmeyeni var, eleştireni var eleştirmeyeni var. Biz bu ismi köprüye verirken, Alevi kardeşlerimizi incitmek için, tarihteki birtakım hadiselerden dolayı verilmiş bir isim değildir. Alevi kardeşlerimizin memnun olacağı Alevi büyüklerinin isimleri, herkes tarafından saygı duyulan değerli kişilerin isimlerin değişik projelerde elbette kullanılabilir” diye konuştu.

68’LİLERDEN FARKLI BİR TEK ESPRİLERİ VAR MI?

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Gezi Parkı eylemine katılanların 2007 yılında Cumhuriyet mitinglerine katılanlarla aynı olduğunu söyledi. “ O fotoğraf karesi içinde kim varsa bugün de aynı kişiler eylemde” diyen Bozdağ, şunları söyledi:

” Bu olayları yapanlar Cumhuriyet Mitinglerinde fotoğrafın içinde olanların aynısı. O zaman ‘Ordu Göreve’ diye çağırıyorlardı, o zaman darbe yapmak için uğraşıyorlardı,bunu beceremediler. Şimdi bu sefer meydandaki 90’lı çocuklar bunlar genç, cümbüş var, eğlence var,bunlar çok farklı, esprileri var diyerek buradakileri kutsayan yeni bir yapı ortaya koyan, bunlar apolitik ne CHP’li ne TGB’li bunlar başka şey havası verdiler. Oradakilerin neredeyse yüzde 98’i CHP, BDP , İP’li çıktı. Meydandakiler tam politik kişiler. 68 Kuşağı’nın, 78 Kuşağı’nın sol jargonunu alıp kullanıyorlar. Bu fikirleri kullanan kişiler, yeni ve farklı olur mu?Bana biri söylesin, kullandıkları yeni bir slogan ,söylem,fikir var mı? Bunları 68, 78’liler kullanmadı desinler. Yaratıcılık bu değil. Şu anda 68 kuşağı dede yaşında. Onlar yapamadıklarını çocuklarına yaptırmaya çalışıyorlar.”

BOZDAĞ’DAN AĞIR ELEŞTİRİ: TAŞERONLAR, UŞAKLAR…

Gezi Eylemlerinin “halk hareketi” olmadığını söyleyen ve arkasında iç ve dış güçler olduğunu iddia eden Bozdağ, şöyle devam etti:

“Eylemlere kim destek veriyor? milyon, milyar dolarları olanlar destek veriyor. Allah aşkına nasıl bir halk hareketi bu? Kaymak takımı destekliyor. Sermaye düşmanlığı yapacaksınız, anti kapitalistiz diyeceksiniz, sonra uluslar arası sermayeyle, güçlerle onların taşeronluğunu, uşaklığını yapacaksınız. Bunu herkes görüyor. Taş atanların içinde bunları finanse edenlerin çocuğu var mı bir tane? Milleti sosyal medyadan galeyana getiren sanatçıların, tiyatrocuların çocuğu var mı bir tane? Onlar milletin evlatlarını tahrik ediyorlar. Ondan sonra kendileri dışarıda, evinde, otellerde oturuyor. Ama orada milletin çocuklarını kullanıyorlar. Bu olaylarda milletin evlatlarını kullanmak isteyenleri bu milletin görmesi lazım.”

odatv.com

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevilerin “var olma” sorunu Admin 0 2,619 09-05-2017 08:09 PM
Son Yorum: Admin
  Sorunu kendimiz çözelim çerağ 0 1,986 05-10-2016 12:36 AM
Son Yorum: çerağ
  ERCAN GEÇMEZ: Alevi sorunu teolojik değil Admin 0 2,433 08-18-2013 02:17 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi sorunu nereye? bektasi 0 2,342 08-16-2013 03:29 AM
Son Yorum: bektasi
  Mümtazer Türköne'nin Alevi Sorunu grafiker 0 2,469 07-31-2013 09:47 PM
Son Yorum: grafiker
  Türköne: Alevîlerin çözeceği Alevî sorunu bektasi 0 3,365 07-30-2013 07:15 PM
Son Yorum: bektasi
  Alevi sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülmez bektasi 0 2,143 07-10-2013 11:21 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi