Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi sorununun çözümü
08-18-2013, 01:17 AM
Yorum: #1
Alevi sorununun çözümü
Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü’nün hazırladığı raporda, Alevi sorununun çözümünü engelleyen temel sıkıntının güven ve iletişim eksikliği olduğu belirtildi. Çalışmada, İstanbul’da yapımı planlanan üçüncü boğaz köprüsüne Yunus Emre adının verilmesi önerildi.

Merkezi Almanya’da bulunan enstitünün yöneticileri, raporu kamuoyuyla paylaşmak için dün Ramada Otel’de basın toplantısı düzenledi. Alevi sorununun çözümü konusunda sonuçsuz kalan Alevi Çalıştayları’na atıfta bulunulan raporda, Alevi-Bektaşilerin olumlu adımların atılması hususunda güvenlerini yitirdikleri belirtilerek, inandırıcılığın ancak gerçekleştirilecek eylemlerle sağlanabileceği ifade ediliyor.

Raporun sonuç bölümünde şu önerilerde bulunuluyor: “Alevi-Bektaşiler haklı olarak bazı beklentiler içerisindedir. Bu beklentiler öncelikle yönetici kadrolar tarafından ‘üvey evlat’ statüsünden çıkarılıp, eşitlik temelinde muhatap alınmaları, vaatler yerine icraatlarla yaklaşılması, ötekileştirmeye yönelik yıpratıcı söylem kullanmaktan kaçınılması, yapıcı ve kucaklayıcı olunması yönündedir. Diyanet kurumunun bozulan ve ayrımcı yapısının mutlaka eşitlikçi ve özgürlükçü ilkeler doğrultusunda yeniden yapılanması, kendileri için kutsal olan cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması, din dersi mevzuatının Alevi-Bektaşilerin de isteklerinin göz önüne alınarak yeniden gözde geçirilmesi, Alevi-Bektaşi inancının doğru kaynaklarla zenginleştirilerek öğretilmesi için önlem ve olanaklar sunulması gerekmektedir.”

kaynak:http://www.zaman.com.tr/gundem_temel-problem-guven-eksikligi_2120081.html

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi sorununun temelinde CHP var bektasi 0 1,664 08-20-2013 01:39 AM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi