Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Sünni çatışması çıkabilir
05-12-2013, 07:54 PM
Yorum: #1
Alevi Sünni çatışması çıkabilir
Türkiye'nin Suriye'de ki muhaliflere verdiği desteğin akabinde Esad'ın buna karşılık vereceğini bekliyordum. Zaten bu bölgeye kuş bakışı baktığımızda Kürt Türk savaşının yerine Alevi Sünni çatışmalarıyla yeni dönem savaşların Mezhepçi olacağını bize açıklıyordu. Esad, Rusya'dan satın aldığı s-300 füzeleriyle elini güçlendirir güçlendirmez Türkiye içinde de Alevi Sünni çatışmalarının çıkması için elinden geleni yapacaktı. Bu patlamayı Esad'ın Türkiye'nin ÖSO'ya verdiği desteğe karşılık Esad'ın ve onun yanlılarının planladığını ve yaptığını düşünmekteyim. 

Nasıl ki ÖSO, savaşın ilk anlarında Esad'a karşı muhalefet oluşturmak için CNN ile her türlü tezgahı planladıysa şimdide aynı tezgahı Esad Türkiye'de alevi nüfusunun yoğun yaşadığı Hayat'da planlamaktadır.

Hatay'da Alevi nüfus Suriye Muhaliflerinin yaşadığı çadırkentlere intikam için yönelmesi aslında Esad'ın da istediği şeydi. Alevi Hatay'lılar bu kızgınlıkla Suriye'li Sünni muhaliflere saldırması yakın zamanda Türkiye içindeki Sünnilerinde muhalif çadırlara destek vermesi ile Türkiye içinde hızla Alevi Sünni hesaplaşmasına gidebilir.

Aleviler zaten anadolu içinde Sünnilerden ve Devletin Sünni tarafından baskı gördüler. Hala bir mezhep bir inanış olarak tanınmamaktalar, Diyanet İşleri onları kendi bünyesinde entegre edemedi. 

TBMM'de yeni anayasa ve Federal sistem ne kadar gecikirse ve hem Kürtlerin diğer yandan alevilerin hakları teslim edilmezse ve bunda gecikme yaşanırsa Allah korusun Anadolu ajitasyona çok yatkın bir yer olarak çatışmaların taşındığı yer olabilir. Bu elbette silah tüccarlarını memnun ederken ilerde iyice sünniliğini İSLAMIN önüne koyacak olan yığınların İran'a ve Türkiye içindeki Alevi ve Şii vatandaşlara diş bilemesi şeklinde ortaya çıkabilir. 

Çare nedir?

Esad'ın kolayca gitmeyeceği açık, Hükümet aylardan beri Esad'ın suyu ısındı desede Esad diğer yandan karşı operasyonlarla Türkiye'de barış ortamının suyunu ısıtabilir. Dikkatli olunmalıdır. Bu ajitasyonlar kolayca yaz sıcağında alev alan otların rüzgarla geniş alanlara yayılması gibi Anadolu bozkırlarına yayılabilirde. 

Kesinlikle kendi içimizdeki federalizmi tamamlayıp yeni anayasal süreçle barış tesisi tamamlanmalı ve derhal nasıl BALDIRAN ZEHRİ İÇİP PKK ve Öcalan ile müzakere yapmışsak o baldıran zehrinde Suriye için içip Esad ile ÖSO'nun masaya oturması için çabalamalıyız. Aksi takdirde adama sorarlar, Öcalan'a tanınan tolerans neden Esad'a tanınmak istenmiyor ve Esed gitsin deniyor. Suriye içinde federal çözüm sağlanmalıdır. Müzakereler başlatılmalıdır. Tabi ki David Cameron öncelikle ikna edilmelidir. Erdoğan kesinlikle Cameron'u ikna etmelidir. Britanya ikna olmadan suriye'de barış olmaz, olamaz, olsada göstermelik olur. ÖSO içinde bulunan 007'ler asla durmazlar yoksa.

Burada çözüm üretilemezse ve Hükümet yavaş davrandığı sürece Türkiye Suriye iç savaşının Anadolu'ya terör ve istikrarsızlık yaymak için köşeye sıkışan Esad, Suriye, İran ve Rusya'nın taktiği olacağına hiç şüphem yok. Bunu Türkiye'ye sızmış olan rejim Muhalifi kılığında gelmiş bulunan Esad yanlılarına kolayca yaptırabilir. Diğer yandan bu ÖSO'nunda işine gelir, bu saede Nato ve Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale etme beklentisi onlar için artacağına da inanırlar. Esad'ın ve Suriye Alevilerinin müttefiki Rusya'nın, İran'ın ve Çin'in tutumları neler olacak bakmak lazım.

Türkiye kesinlikle elini çabuk tutmalı, oyalanmamalı, bir an evvel Kürt Türk ve ilerde olası Alevi Sünni çatışmalarına son verecek Federal Başkanlık sistemine geçmeli ve bunu hem Suriye Federal barışı ve Federal Kıbrıs'a da dayatmalı.

Zaman gittikçe daralmakta.

Etiket: Alevi,sünni,çatışma,mezhep kavgaları

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Akşener'den cemevine ziyaret: 'Vergi toplanırken Alevi, Sünni farkı yok' çerağ 0 1,336 01-07-2018 12:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni’ler gerçekten farklı mı? çerağ 0 2,267 07-09-2017 01:40 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi ve Sünni vatandaşlar aynı çatı altında bayramlaştı çerağ 0 1,866 09-13-2016 12:41 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni çatışması çıkarılmaya çalışılıyor çerağ 0 1,906 07-23-2016 11:40 PM
Son Yorum: çerağ
  FETÖ mezhep çatışması için Alevi dernekleri bile kurmuş.. çerağ 0 1,883 07-23-2016 11:16 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-sünni darbeye karşı birleşti çerağ 0 1,846 07-21-2016 01:30 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi-Sünni Kardeşlik İftarı çerağ 0 1,914 06-08-2016 01:36 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Haber-Alevi ve Sünni kanaat önderlerinden birlik vurgusu bektasi 0 3,163 05-23-2016 03:34 PM
Son Yorum: bektasi
  HİSDER’de Alevî - Sünni Olayı konuşuldu çerağ 0 2,960 03-21-2016 09:46 PM
Son Yorum: çerağ
  Tüm ümitlerini Alevi-Sünni kavgasına bağladılar çerağ 0 1,875 02-01-2016 08:36 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi