Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler “Açılım Paketi”ne inanmıyor
06-22-2013, 08:50 PM
Yorum: #1
Aleviler “Açılım Paketi”ne inanmıyor
Hükümetin, hayata geçirilmeyen Alevi Açılım Paketi’ni güncelleme kararı Alevilerden destek görmedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, bu konuda bir samimiyet görmediklerini ve inançlarının olmadığını belirterek, “AKP hükümetinden umutlu değiliz. Sorun samimiyet sorunu. Başbakan'ın böyle bir üslubu varken nasıl güveneceğiz?” dedi. Özel, 3. Köprü için de isim önerisinde bulundu: Barış Köprüsü olsun...

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, çok çarpıcı değerlendirmeler yaptı:

İNANMIYORUZ
“AKP Hükümetine güvensizliğimiz söz konusu. Tabii ki bu durup dururken olmadı. Geçtiğimiz çalıştay sürecinde Başbakan’ın takındığı tavır ve teolog, antropolog hatta Alevi bile olmayan Ökkeş Şendiller gibi bir ismin çalıştaya davet edilmesini bilerek yapıyorlar, işi sulandırmak için yapıyorlar diye algılıyoruz. Başbakan’ın nefret suçu kapsamına girecek tavrı herkesi rencide etti. Reyhanlı’da ölenlere ‘53 Sünni vatandaşımız şehit oldu’ dedi. Bunu dünyanın hiçbir yerinde hiçbir lider yapmaz.

BARIŞ KÖPRÜSÜ OLSAYDI
Aynı şekilde 3. köprüye verilen Yavuz Sultan Selim ismi de öyle. Köprüye katliam yapanın adı verilemez. İster Alevi ister Sünni olsun bu böyledir. Zihniyet değişmeli. Nasıl güveneceğiz? Bizim isim talebimiz yok. İsim dayatmamız da yok. Sorun samimiyet sorunu. Madem barış sürecindeyiz. ‘Barış Köprüsü’ olsaydı. Ayrım yaratmayacak bir isim. Alevi-Sünni, Türk-Kürt ayrımını Başbakan yapıyor. Bizim laik sisteme aykırı isteklerimiz yok. Devlet dinden elini çeksin istiyoruz. Devletin dini var şu an. Uluslararası hukuka da uymuyor. Alevi ve Sünniler karşı karşıya getiriliyor. Bizim inancımız yok. AKP hükümetinden umutlu değiliz.”

TUNCELİ’DEKİ YIKIM
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı SelahattinÖzel, Tunceli’de Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği noktada yer alan ve Aleviler için kutsal kabul edilen Gola Çetu Parkı’na ilişkin yıkım kararıyla ilgili olarak da, “Doğa katlediliyor ve bir yandan da Alevilerin kutsal saydığı bir alan tercih ediliyor. Bu da özellikle inadına, kasıtlı yapılıyor anlayışını aklımıza getiriyor. Bizim inancımızda herşey insan için. Başbakan her konuşmasında papağan gibi ‘Yaradılanı severim yaradandan ötürü’ diyor. Yaradılanın içinde böcek de var çiçek de insan da. Ayrıca o sözü söyleyen Yunus Emre de bir Alevi” yorumunu yaptı.

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
06-22-2013, 10:07 PM
Yorum: #2
RE: Aleviler “Açılım Paketi”ne inanmıyor
CEMEVLERİ ibadethane değildir diyerek halkın bir kesiminin dini inançlarına hakaret eden ve bu hakarete ceza vermeyen devlet,, adil devlet değildir. Hukümeti de baskıcı ve zalimdir. Bir ülkenin başbakanı örnek teşkil etmeli, çocuklarımızı tarihi araştırırken katliamlara, yıkımlara küfürlü içerikürecek örnekler teşkil etmemelidir...B izlere bir çok saraylar, hanlar, camiler, medreseler bırakan büyük insan MİMAR SİNAN'IN adı olmalı bence...
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  "Alevi paketi tamamlandı, 15 gün içinde TBMM’ye sunulacak" çerağ 0 2,704 03-26-2016 09:34 PM
Son Yorum: çerağ
  Açılım'ın diğer yüzü: Alevi dinciliği Admin 0 1,917 11-08-2013 06:18 AM
Son Yorum: Admin
  Seçimden önce ‘inanç paketi’ bektasi 0 2,800 10-05-2013 12:23 AM
Son Yorum: bektasi
  Demokratikleşme Paketi'nde neden Aleviler yok? Admin 0 1,968 10-03-2013 12:47 AM
Son Yorum: Admin
  ‘Alevi paketi’ de yolda! Admin 0 2,904 10-01-2013 12:48 PM
Son Yorum: Admin
  Kürt ve Alevi sorunlarına giremeyen bir 'demokrasi paketi' havada kalır! bektasi 0 1,931 09-26-2013 02:16 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevi örgütlerinden 'açılım' tepkisi Admin 0 2,003 09-11-2013 02:50 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi