Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler 2013’te de yok sayıldı
02-04-2014, 01:31 AM
Yorum: #1
Aleviler 2013’te de yok sayıldı
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin hazırladığı “Hak İhlalleri İzleme Raporu” bir basın açıklamasıyla duyuruldu. Raporda Cemevleri’nin ibadethane kabul edilmemesi, Madımak Oteli’nin müze yapılmaması, zorunlu din dersleri, okullarda Alevi çocuklarına yönelik hakaretler, yapay Alevi kurumları oluşturularak değerlerin tahrif edilmesi gibi konular yer aldı.

Dernek Başkanı Ali Kenanoğlu, hükümetin Suriye politikasında El-Nusra çetelerine verdiği destek sonucu Suriye’de yaşayan Alevilere yönelik katliamlar gerçekleştirild iğini ifade etti. Kenanoğlu, “Başta Hatay olmak üzere sınır illerinde yaşayan Alevi vatandaşlar kendilerini tehdit altında hissetmektedir” diye konuştu.

Taleplerinin eşit yurttaşlık hakkı olduğunu belirten Kenanoğlu, Alevilere yönelik ayrımcı tutum, nefret söylemi, yasaklar ve yok saymaların AKP hükümeti döneminde de sürdüğünün altını çizdi.

Alevilerin yaşadıkları tüm mağduriyetlerin , hakaretlerin, baskıların, tehditlerin ve yaşam alanlarına müdahalenin sonucu olarak Gezi Direnişi sürecinde hak arayışı için alanlara çıktığı raporda yer aldı. Ayrıca direniş boyunca polis şiddetiyle yaşamını yitiren 6 gencin Alevi olduğu hatırlatıldı.

Aynı raporda, 2012’de yaşanan ayrımcılık olaylarının sayısının 63, 2013 yılındakilerin ise 142 olduğu kaydedildi.

Ankara’daki Ortak Sol Aday konusunda soL’un sorularını yanıtlayan Kenanoğlu, “Alevilere yönelik ayrımcı tutum sergileyen, kin ve nefret söylemi içerisinde olanları teşhir ederek; emekten, barıştan, özgürlükten, eşit yurttaşlıktan yana olan adayları destekliyoruz. Ortak Sol Aday Kaya Güvenç ve diğer sosyalist adaylarımızı kutluyoruz” dedi.

SOL

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi