Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler açlık grevinde
01-27-2016, 12:55 AM
Yorum: #1
Aleviler açlık grevinde
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun çağrısı üzerine bir süredir Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde, "Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın", Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi" sloganıyla sürdürülen açlık grevi eylemlerine Hamburg Alevi Kültür Merkezi üyeleri de katıldı.

Türkiye'de aralarında akedemisyenler, edebiyatçılar, tiyatrocu ve sinamacıların "Bu suça ortak olmayacağız" diyerek destekledikleri barış bildirisine, Hamburg Alevi Kültür Merkezi'nin 10 üyesi, dün başlatılan sembolik açlık grevi eylemiyle destek verdi.

HAKM Başkanı Nurali Demir imzalı Almanca ve Türkçe dağıtılan bildirilerde, "Biz Aleviler, ülkemizin ve haklarımızın geleceği ile ilgili endişeli olduğumuz gibi, bir o kadar da duyarlı bir şekilde meseleleri ciddiye alıp, kamuoyu oluşturmak zorundayız. 73 millete bir nazar ile bakan ve mazlumun yanında olan bir inancın mensupları olarak, hiçbir insanın zulüm ve katliamlara maruz kalmaması için mücadele edeceğiz ve bu kıyımların karşısında olacağız. Bu süreçte tarafsız olmadığımızı, susmayacağımızı ve diz çökmeyeceğimizi her fırsatta haykıracağız. Kürtlere yapılan soykırım ve zulümlerin sonlandırılması için, aydın, sanatçı, akedemisyen, öğrenci, kadın ve tüm halkımız için 25 Ocak Pazartesi günü saat 18:00 de "Hemen Şimdi, Barış" şiarı ile Hamburg Alevi Kültür Merkezi'nde açlık grevine başlayacağız. Bu yolda yanımızda olmak isteyen, insani ve vicdani duygusu olan tüm canlara aşkı-i niyaz ediyoruz" denildi.

Çeşitli demokratik kitle kuruluşlarının da destek verdiği açlık grevinin birinci gününde, Hamburg'da yetişmiş tanınmış halk ozanı Aşır Özek'in söylediği Anadolu halk türküleri ve deyişleri, Açlık Grevi yapan eylemcilere moral verdi.

gercekgundem.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Aleviler süresiz-dönüşümlü açlık grevine başlıyor çerağ 0 1,773 01-03-2016 12:01 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Bektaşi Federasyonu çatışmalara karşı açlık grevi başlatıyor çerağ 0 1,907 12-31-2015 01:28 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi