Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler'den Fethullah Gülen projesine büyük tepki
09-05-2013, 05:30 PM
Yorum: #1
Aleviler'den Fethullah Gülen projesine büyük tepki
Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın cemevi ve caminin aynı bahçede bulunacağı bir yapının Fethullah Gülen cemaati ile ortak yapılacağını açıklamasına Alevi örgütlerinden tepki geldi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile birlikte bazı Alevi örgütleri, “Herkes bilmelidir ki Cem evleri bizim ibadethanemizdir ve ibadethane olarak sayılması için yanında ne camiye ihtiyacı vardır, ne başka bir mescide. Bu projesiyle ortaya konan şey, açıkça bir ibadethane olarak cemevlerinin meşruiyetini ve bu meşruiyetten doğan haklı talepleri ortadan kaldırma ve Alevi itikatlarını inkar ve Sünnileşmiş bir Aleviliği, Alevi topluluklara dayatma projesidir. Aleviliği soysuzlaştırıp Sünnileştirerek hak sahibi kılmaya çalışmak demek, Aleviler Sünnileştikçe, Aleviliğin değil, Fethullahçı bir Sünniliğin haklarının daha da genişletilmesi demektir” açıklamasında bulundu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Sultangazi Pirsultanabdal Cemevi’nin de aralarında bulunduğu bazı Alevi örgütleri adına yapılan açıklamada, Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı (CEM) ile Fethullah Gülen cemaatinin birlikte yapmaya karar verdiği, “Cami- Cemevi- Aşevi” projesi, dinler arası hoşgörü ile açıklanabilecek bir projenin ötesinde; yüzyıllardır, Alevilere, hayatın çeşitli alanlarında, nefes almaksızın sürdürülen asimilasyonun, gelişmiş, yeni bir versiyonu olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı (Onursal) Başkanı İzzettin Doğan kendisi tarafından düzenlenen inanç önderleri toplantısında yaptığı konuşmayla uzun süredir kamuoyunda spekülasyonu yapılan, Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı ile Fethullah Gülen cemaatının birlite yapacakları Cami-Cemevi-Aşevi projesinin varlığını ve başladığını açıklayarak, kabullenmiştir” denildi.

"ALEVİLİĞE YENİ YARALAR AÇACAK"

Tarih boyunca, iktidarların, Aleviliği asimile etmek için türlü oyunlar, hileler ortaya attığı savunulan açıklamada, “Alevi toplumu bunların acısını çekmekle birlikte, bunlara karşı da durmasını bilmiştir. Lakin, yüzyılda bir de olsa, iktidarlarla işbirliği yapan ve Alevi toplumunun içinden çıkan ve ne yaptığını bilmeyen kişiler Aleviliğin asimilasyonuna hizmet etmişlerdir. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın bu projesinin, asimilasyonun yeni bir türü ve Alevilere dönük yeni bir versiyondur. Hazırlanmış asimilasyon projesi olduğunu düşünüyoruz. İzzettin Doğan’ın üstlenmeye çalıştığı yeni misyon, Aleviliğe yeni yaralar açacak, tehlikeli bir misyondur. Bu misyon, Alevilerin -elleri en başta Aleviler olmak üzere tüm ezilenlerin kanına bulaşmış olan- muktedirlerin yanında saf tutmasını sağlar ve böylece, Aleviliğin bir daha geri dönmemek üzere tarihten kazınmasına yol açacaktır” ifadelerine yer verildi.

“CAMİLERE YENİ FONKSİYONLAR KAZANDIRILMALIYMIŞ”

Doğan’ın kendi ağzından yaptığı açıklamalar ile kendi niyetlerini açıkça ifade etiği vurgulanan açıklamada, “Doğan, diyor ki: ‘Fethullah Hoca Efendi, bir müşterek dostumuz aracılığıyla mesaj yolladı; 'Hocam, camiyi de Cem evini de artık aynı bahçede yapsak olmaz mı?' diye. Bizim açımızdan niye olmasın ki. Zaten bizim İslam anlayışımızda mekân dediğiniz şey, zaten insanın gönlüdür. Devlet taraf tutarak, 'Camiden başka ibadet yeri olamaz İslam'da’ gibi ipe sapa gelmez, hiç bir bilgiye dayanmayan bir düşünceyi kendisine düstur yapamaz. Onun için de kendilerine olumlu cevap verdim vakfın başkanı olarak. Sadece bir de şart ekledim; 'Hocam tamam bizim için hiç bir sakıncası yoktur, cami de, Cem evi de bir bahçe içinde bulunsun. Ama camilere de artık yeni fonksiyonlar kazandırma zamanı çoktan geldi geçti. Camiyle Cem evi arasına bir de aşevi yapalım.’ Onlar dediler ki; ‘Tamam, mutabıkız yapılabilir.’ Bunun bir örneği olarak da Alevi-Sünni yakınlaşmasının sağlanmak üzere bütün masrafları onlar kabullendiler, camiyi de, Cem evini de, aşevini de yapacaklar. 7 dönümlük bir arsa içerisinde, 5 dönümlük de galiba parkı varmış, yaklaşık 12 dönümlük bir alan içerisinde Ankara’da ayın 8’inde bunun temelleri atılacak.’ Bu itirafın da gösterdiği gibi, bugüne değin Alevilerin hiçbir yarasına merhem olmayan bu örgüt ve onun başkanı, Alevilerin ayinleriyle, ibadetleriyle ve bununla ilgili sorunlarla uzak ara ilgisiz, devletin ve cemaatin sıkıştığı her yerde ‘Cumhuriyetçi’ adlarına bihakkın layık bir biçimde onların imdadına koşmaktadır. Diyanet’in camilerin işlevlerini değiştirerek camileri yirmidört saatimizin hükümranı kılmak istemesi yetmezmiş ve sanki pek yeni bir şey söylüyormuş gibi, bu zat bir de cemaat muktedirlerine akıl vermeye soyunuyor: Camilere yeni fonksiyonlar kazandırılmalıymış. Camilere yeni fonksiyonları Diyanet kazandırıp durduğuna göre, İzzettin Doğan Hocaefendi’nin sözünü ettiği bu yeni fonksiyonlar, belli ki kendi inançları içinde camiye yer vermeyi kabul etmeyen Alevi toplulukları camiye çekme ve cami içinde eritme fonksiyonlarıdır.”

“NEYİN SÖZÜNÜ VERDİNİZ?”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu kadar açık sözlülükle kendi konumunu kamuoyuyla paylaşan bu şahsı bir kez daha açık sözlülüğe davet ediyoruz: Bu büyük yatırımın tüm maliyetini Fethullahçı cemaat karşılayacağına, siz bir kuruş bile harcamayacağınıza göre, bunun karşılığında onlara siz ne vereceksiniz? Neyin sözünü verdiniz; Alevileri ve Aleviliği Fethullahçılığa ve devlete tapınmaya teslimden gayrı? Herkes bilmelidir ki Cem evleri bizim ibadethanemizdir ve ibadethane olarak sayılması için yanında ne camiye ihtiyacı vardır, ne başka bir mescide. Bu projesiyle ortaya konan şey, açıkça bir ibadethane olarak cemevlerinin meşruiyetini ve bu meşruiyetten doğan haklı talepleri ortadan kaldırma ve Alevi itikatlarını inkar ve Sünnileşmiş bir Aleviliği, Alevi topluluklara dayatma projesidir. Herkes bilmelidir ki sıklıkla tüm muktedirlerin iddia ettiği gibi, sorun kardeşlik sorunu değildir! Aleviler hiçbir inanç grubuna önyargıyla yaklaşmadığı, onlara düşmanlık etmediği gibi, aynı ölçüde kendi başlarına saygı görme hakkına, diğer inanç topluluklarının sahip olduğu tüm haklara bihakkın layıktır! Aleviliği soysuzlaştırıp Sünnileştirerek hak sahibi kılmaya çalışmak demek, Aleviler Sünnileştikçe, Aleviliğin değil, Fethullahçı bir Sünniliğin haklarının daha da genişletilmesi demektir. Buna dönek olarak geliştirilmiş bu proje, kendini topluluklara kabul ettirmek için, sanki Alevi topluluklar Sünni topluluklara düşmanmış gibi, kardeşlik vaazlarıyla topluluklararası nifak tohumları serpmektedir.

Herkes bilmelidir ki: Değil bir, bin proje de yapsanız; Türkiye’deki inanç topluluklarının çeşitliliğini değil bir, bin kez de inkar etseniz bizler tüm haklılığımızla, tüm taleplerimizle burada olmaya ve her seferinde, her platformda zulmünü zalimin suratına haykırmaya devam edeceğiz. Çünkü; Aleviler vardır; Alevilik Hakk’tır.”

Odatv.com

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Süheyla GÜLEN’ i (Zöhre Ana’yı) Hedef Alan İftiralarla İlgili Kamuoyuna Duyuru Admin 0 1,084 12-30-2019 10:12 PM
Son Yorum: Admin
  Alevi köyü'ne cami projesine köylülerden tepki Admin 0 545 10-26-2019 02:14 PM
Son Yorum: Admin
  Cami-cemevi projesine yönelik iddianame düzenlendi çerağ 0 1,574 02-28-2017 01:20 AM
Son Yorum: çerağ
  'Aleviler yakılsa da sineye çekiyor' sözlerine ABF'den sert tepki: Unutulmasın ki hi çerağ 0 1,631 12-14-2016 12:19 AM
Son Yorum: çerağ
  Çakir’nin sözlerine aleviler’den tepki! çerağ 0 2,421 11-01-2016 11:47 PM
Son Yorum: çerağ
  FETÖ elebaşı Gülen kendince herkesi fişlemiş çerağ 0 1,557 08-13-2016 12:57 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkmen Aleviler, Cami-Cemevi projesi iptaline tepki gösterdi çerağ 0 1,740 12-25-2015 10:16 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler'den Ceceli'ye sert tepki çerağ 0 1,707 12-08-2015 10:42 PM
Son Yorum: çerağ
  Karadenizli Alevilerden cami-cemevi projesine tepki Admin 0 2,177 09-11-2013 07:35 PM
Son Yorum: Admin
  İzzetullah Gülen Cemevi’nin altında hangi hesap var Admin 0 2,974 09-11-2013 12:14 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi