Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler namaz kılar mı ?
05-17-2013, 12:53 AM (Bu konu en son: 05-17-2013 Tarihinde, Saat: 12:53 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: Admin.)
Yorum: #1
Aleviler namaz kılar mı ?
Aleviler namaz kılar mı? Kılarsa nasıl kılar? Alevilerin namaz duası,suresi nedir?

Türkiye toplumunda ne yazık ki bu sorularla her gün karşılaşıyoruz ve toplumda Aleviler namaz kılmaz düşüncesi yer etmiş. Herkes bilsin ve duysun namaz ilk önce Muhammed Ali yoluna giden insanlar tarafından kılınmıştır. Ancak yüzyılalr içerisinde tarihini çarpıtma bilgileri ile Aleviler namazdan "Hz.Ali,camide öldürüldü" diye terketmişlerdir düşüncesi ağırlıktadır. Oysaki o dönemde minareli camiler yoktu dam evleri vardı. Emeviler döneminde camiler kuruldu ve bu camilerde Hz.Ali'ye ve Ehlibeyt'e küfür ettirdiler. Evet Aleviler camilerde namaz kılmazlar ama Aleviler namaz kılarlar. Amaç ibadet yapmak ise insanoğlu ne yapıp eder ibadet yapacak yer bulur. Yeter ki yapmak istesin.

Yaşayan Tek Alevi Piri Zöhre Ana sayesinde bizler günde 3 vakit ve toplamda 6 rekat Ehlibeyt namazlarımızı kılıyoruz.

***********************************************

"Kadıköy"ün CHP"li Belediye Başkanı Selami Öztürk"ü AKP"li Üsküdar Belediyesi"nin bölgesinde cuma namazından çıkarken gördüğümü, ardından da cenaze namazına katıldığını yazarken, siyasi menfaat uğruna insanların nelere kalkışabileceğini anlatmak istiyordum. Bunu paylaştığım bir arkadaşımın,

- Ama o Alevidir, Aleviler namaz kılmaz, şeklindeki görüşü de yazımda yer alınca okurlarımdan farklı tepkiler aldım.

Bir kısım okurlar yazının özü ile ilgili takiyye konusunu vurgularken, çok daha fazlası ise Aleviler namaz kılar mı, kılmaz mı, konusuna saplandılar.

CHP"li Selami Öztürk"ün Kadıköy"ü kaybetmeye başladığını, gelecek yerel seçimlerde aday dahi gösterilmeyeceğini, bu genel seçimde CHP"ye vereceği hizmetlerle kendine yeniden kapı aralamaya çalıştığını söyleyenlerin çoğunlukta olduğunu görüyorum. Hatta bu durumu,
- Göztepe"de camiye karşı çıktı, şimdi camilerde oy dileniyor, şeklinde özetleyenler var. Deniz Baykal"ın, Yaşar Nuri Öztürk için “ben onu seçimde müslümanların oylarını toplamak için kullandım" sözünü hatırlatanlar, Selami Öztürk"ün Kadıköy bölgesinde AK Parti afişlerini bayraklarını toplattığından şikayet edenler de var.

CHP"li başkanın partisine oy toplamak için başka bölgelerdeki camileri gezmesi epeyce tartışılacağa benziyor. Onu şimdilik bir kenara bırakıp, çok daha fazla ilgi çeken “Aleviler namaz kılar mı, kılmaz mı?” konusuna değinmek istiyorum.

Hemen belirteyim ki, herkesin düşüncesi kendini bağlar ve hangi din veya inançtan olursa olsun herkese saygı göstermek gerekir. Aşağıda yer alan görüşlerin, hiçbir tarafı küçük düşürmek amacı yoktur ve olamaz da.

Yazıya tepki verenlerin bir kısmı şöyle diyordu ;
- Nereden çıkartıyorsunuz namaz kılmadıklarını, kılanlar da var?
- Onlar da Müslüman, onlar da Kuran"a bağlı. Kuran"da Cuma, müslümana farzdır. Her Müslüman gibi Aleviler de camiye gider ve Cuma namazını kılar. Bunu iyi öğren. Ben Aleviyim. Gel gör, her Cuma camide Cuma namazı kılıyorum. Diğer zamanlarda da Cem evine gidip cemimi yapıyorum.
- Alevilerin de İslam"ın beş şartını yerine getirenleri var.
- Başkan Cuma namazlarını kılar.
- Alevilik bir İslam anlayışıdır. Hem cemini yapar hem de camisine gider.
- İnanın şaşırdım. Nasıl yani, Aleviler camiye gitmez olurlar mı?

Aleviler ile ilgili hususlar bir tabu değil. Bu konuda birçok kaynak var. Bu kaynaklara başvuran her kişi rahatlıkla görecektir ki, Aleviler namaz kılmaz, cem ayini yapar. Aleviler Ramazan'da değil, Muharrem'de oruç tutar. Aleviler camiye gitmez, cem evine gider. Zaten bu nedenledir ki, devlete ödedikleri vergilerden büyük bir bütçenin cami yapımına gittiğine atıfta bulunup, kendi ibadetlerini yapabilmek için cem evlerine de bütçe ayrılmasını istiyorlar. Bazı kaynaklarda,
- Aleviler namaz kılmıyor ve namazı kabul etmiyorlar. Çok bunalanlar, biz de namazı kabul ediyoruz, ama bizim namazımız cemdir, halka namazıdır, şeklindeki ifadelere de rastlamak mümkün.

Bunları ben demiyorum.
Bunları Alevi kaynakları diyor.
Şimdi bunlardan hangisine itibar edeceğiz?

Aleviler camiye gider mi, gitmez mi?
Aleviler namaz kılar mı kılmaz mı?

Ya, camiye gitmezler ve cem evleri ile ilgili taleplerinde haklıdırlar..
Ya da, camiye giderler ama bu talepleri siyasi bir söylemden ibarettir.

Bir kez daha belirtiyorum ki, herkesin düşüncesi kendini bağlar ve hangi din veya inançtan olursa olsun herkese saygı göstermek gerekir.

Ama hiç kimsenin de bir başkasının inançlarını istismar etmemesi gerekir."

kaynak:internethaber

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  CEM VAKFI BAŞKANI DOĞAN: "ALEVİLER İSTERSE NAMAZ DA KILAR" Admin 1 5,389 05-09-2014 02:14 AM
Son Yorum: Türkman-ı Bektaşiyan
  Aleviler namaz kılar mı tartışması Admin 1 4,277 05-17-2013 01:17 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi