Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler "Resmi Alevilik" Tanımına Karşı
09-28-2013, 04:16 AM
Mesaj: #1
Aleviler "Resmi Alevilik" Tanımına Karşı
Alevi örgütlerinin çağrısıyla gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesinde Türkiye’nin ihtiyacının "toplumsal barış ve eşit yurttaşlık koşullarının sağlandığı bir demokrasi" olduğu belirtildi.

Alevi örgütlerinin çağrısıyla dün Ankara’da gerçekleşen mürşit, pir, dede, ana toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı.

13 Alevi örgütünün imzasıyla yayınlanan bildirgede Alevi sorununun “siyasi bir sorun” olduğu belirtilerek “AKP hükümetinin sorunun çözümü için samimi bir yaklaşım içinde olmadığı” vurgulandı.

Alevi toplumunu ve tüm örgütlerini demokratik anlayış ve birlikteliği güçlendirmeye çağıran Alevi örgütleri , Türkiye’nin ihtiyacının “hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı laiklik ve demokrasinin yaşam bulduğu, toplumsal barış ve eşit yurttaşlık koşullarının sağlandığı demokrasi” olduğunu belirtti.

“Yol cümleden uludur” denilen bildirgede kendilerine hak, adalet, eşitlik, özgürlük ve toplumsal birliğin miras bırakıldığını söyleyen Aleviler “Türkiye’nin ötekileştirilmiş tüm kesimleri, etnik ve inançsal kimlikleri ile bir arada yaşamak ve birbirlerimizin haklarına saygılı olmak inancımızın temelini oluşturur” dedi.

“Demokrasi paketi açık değil”

Bildirgeden önce çıkan noktalar şunlar:

Cami-Cemevi Projesi

* “Cami, Cemevi İç, İçe Projesi” asimilasyon yoluyla toplumları, inançları kirletmek, onlara saygısızlık yapmak, nasıl inanmaları gerektiğini toplum mühendisliği yoluyla yeniden inşa etmektir. Cem Vakfı’nın üstlendiği misyon, bu hükümetin sahte açılımlarla, çalıştaylarla başta Aleviler olmak üzere toplumun her kesimini hızla tek tipleştirme çalışmasıdır. Her iki inanç açısından da bu projenin bir meşruiyeti ve hakkaniyeti yok.
Demokrasi paketi
* AKP Hükümeti Alevi toplumunun sorunlarını anayasal ve yasal düzlemde çözmek yerine, kendine göre bir Alevilik tanımı yaparak Aleviliği bitirmek istiyor. “Demokrasi paketi” Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacını karşılayacak kadar gerçekçi ve açık değil.

* Hükümetin “Barış ve kardeşlik” projesi olarak öne sürdüğü proje toplumumuz üzerinde bir politik deneme amacı taşıyor. Bu tür çalışmalar Türkiye toplumunun, Türkiye’deki etnik ve inançsal kimliklerin demokratik ihtiyaçlarını karşılamak yerine toplumu çatışmaya sürükleyecek.
Toplantıya katılan örgütler:

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini (Veliyettin Hürrem Ulusoy) , Alevi Bektaşi Federasyonu (34 Dernek) , Alevi Kültür Dernekleri (106 Şube) , Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (75 Şube) , Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (Ve Bağlı 12 Federasyon, 250 AKM) , Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (43 Şube) , İngiltere Alevi Kültür Derneği, Avustralya Alevi Kültür Derneği , Şahkulu Sultan Vakfı, Garip Dede Dergahı (Celal Fırat Dede), Hubyar Sultan Alevi kültür Derneği, Sultan Gazi Pir Sultan Abdal Cemevi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı. (BK)
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sabahat Akkiraz isyan etti: Şehit Alevi olunca resmî tören yok! çerağ 0 263 02-12-2018 11:36 PM
Son Mesaj: çerağ
  Aleviler’i hükümete karşı kışkırtacaklar çerağ 0 940 02-07-2016 01:48 AM
Son Mesaj: çerağ
  Aleviler kadın cinayetlerine karşı Admin 0 1,018 02-24-2015 01:09 AM
Son Mesaj: Admin
  Aleviler, Sünnilik eğitimine karşı demokratik mücadeleye hazırlanıyor. Admin 0 1,048 09-28-2014 01:36 AM
Son Mesaj: Admin
  Erzincan’da Aleviler Asimilasyona Karşı Yürüdü Admin 0 1,165 09-18-2014 11:00 PM
Son Mesaj: Admin
  Samandağ'da Aleviler IŞİDe Karşı Yürüdü!.. Admin 0 1,320 09-04-2014 02:13 AM
Son Mesaj: Admin
  Aleviler AKP politikalarına karşı alanlara iniyor Admin 0 1,067 09-11-2013 07:33 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir