Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler "Resmi Alevilik" Tanımına Karşı
09-28-2013, 04:16 AM
Yorum: #1
Aleviler "Resmi Alevilik" Tanımına Karşı
Alevi örgütlerinin çağrısıyla gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesinde Türkiye’nin ihtiyacının "toplumsal barış ve eşit yurttaşlık koşullarının sağlandığı bir demokrasi" olduğu belirtildi.

Alevi örgütlerinin çağrısıyla dün Ankara’da gerçekleşen mürşit, pir, dede, ana toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı.

13 Alevi örgütünün imzasıyla yayınlanan bildirgede Alevi sorununun “siyasi bir sorun” olduğu belirtilerek “AKP hükümetinin sorunun çözümü için samimi bir yaklaşım içinde olmadığı” vurgulandı.

Alevi toplumunu ve tüm örgütlerini demokratik anlayış ve birlikteliği güçlendirmeye çağıran Alevi örgütleri , Türkiye’nin ihtiyacının “hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı laiklik ve demokrasinin yaşam bulduğu, toplumsal barış ve eşit yurttaşlık koşullarının sağlandığı demokrasi” olduğunu belirtti.

“Yol cümleden uludur” denilen bildirgede kendilerine hak, adalet, eşitlik, özgürlük ve toplumsal birliğin miras bırakıldığını söyleyen Aleviler “Türkiye’nin ötekileştirilmiş tüm kesimleri, etnik ve inançsal kimlikleri ile bir arada yaşamak ve birbirlerimizin haklarına saygılı olmak inancımızın temelini oluşturur” dedi.

“Demokrasi paketi açık değil”

Bildirgeden önce çıkan noktalar şunlar:

Cami-Cemevi Projesi

* “Cami, Cemevi İç, İçe Projesi” asimilasyon yoluyla toplumları, inançları kirletmek, onlara saygısızlık yapmak, nasıl inanmaları gerektiğini toplum mühendisliği yoluyla yeniden inşa etmektir. Cem Vakfı’nın üstlendiği misyon, bu hükümetin sahte açılımlarla, çalıştaylarla başta Aleviler olmak üzere toplumun her kesimini hızla tek tipleştirme çalışmasıdır. Her iki inanç açısından da bu projenin bir meşruiyeti ve hakkaniyeti yok.
Demokrasi paketi
* AKP Hükümeti Alevi toplumunun sorunlarını anayasal ve yasal düzlemde çözmek yerine, kendine göre bir Alevilik tanımı yaparak Aleviliği bitirmek istiyor. “Demokrasi paketi” Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacını karşılayacak kadar gerçekçi ve açık değil.

* Hükümetin “Barış ve kardeşlik” projesi olarak öne sürdüğü proje toplumumuz üzerinde bir politik deneme amacı taşıyor. Bu tür çalışmalar Türkiye toplumunun, Türkiye’deki etnik ve inançsal kimliklerin demokratik ihtiyaçlarını karşılamak yerine toplumu çatışmaya sürükleyecek.
Toplantıya katılan örgütler:

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini (Veliyettin Hürrem Ulusoy) , Alevi Bektaşi Federasyonu (34 Dernek) , Alevi Kültür Dernekleri (106 Şube) , Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (75 Şube) , Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (Ve Bağlı 12 Federasyon, 250 AKM) , Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (43 Şube) , İngiltere Alevi Kültür Derneği, Avustralya Alevi Kültür Derneği , Şahkulu Sultan Vakfı, Garip Dede Dergahı (Celal Fırat Dede), Hubyar Sultan Alevi kültür Derneği, Sultan Gazi Pir Sultan Abdal Cemevi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı. (BK)

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sabahat Akkiraz isyan etti: Şehit Alevi olunca resmî tören yok! çerağ 0 2,113 02-12-2018 11:36 PM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler’i hükümete karşı kışkırtacaklar çerağ 0 2,649 02-07-2016 01:48 AM
Son Yorum: çerağ
  Aleviler kadın cinayetlerine karşı Admin 0 1,927 02-24-2015 01:09 AM
Son Yorum: Admin
  Aleviler, Sünnilik eğitimine karşı demokratik mücadeleye hazırlanıyor. Admin 0 1,990 09-28-2014 01:36 AM
Son Yorum: Admin
  Erzincan’da Aleviler Asimilasyona Karşı Yürüdü Admin 0 2,908 09-18-2014 11:00 PM
Son Yorum: Admin
  Samandağ'da Aleviler IŞİDe Karşı Yürüdü!.. Admin 0 2,171 09-04-2014 02:13 AM
Son Yorum: Admin
  Aleviler AKP politikalarına karşı alanlara iniyor Admin 0 1,780 09-11-2013 07:33 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi