Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aleviler toplanıyor
09-14-2013, 02:13 AM (Bu konu en son: 09-14-2013 Tarihinde, Saat: 02:14 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: bektasi.)
Yorum: #1
Aleviler toplanıyor
Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Kırklar Aşkına" etkinliği İzmir Narlıdere’de, 15 Eylül pazar günü gerçekleştirilecek.

Etkinlikle, Alevi inancı açısından önemli bir sembol teşkil eden 'Kırklar Meclisi'ni temsilen kırk dede, zakir bir araya gelip, kırklar aşkına deyişler söyleyip semahlar dönecek.

Etkinliği canlı olarak yayınlayacak olan TV 10 Genel Yayın Yönetmeni Şükrü Yıldız, Alevi uyanışının resmedileceğine dikkat çekiyor. Yıldız, bu çalışmanın, yaşayan, asimile edilemeyen Aleviliğin, Alevi mühendisliği yapanlara cevabı mahiyetinde olduğunu söylüyor.

Alevilerin inanç ritüellerinin buluşacağı etkinlikte 4 farklı bölgeden, semah yürüyecek. Adıyaman’dan Hakikatçiler, Tokat’dan Hubyarlar, Antep-Balıkesir’den Çepniler, İzmir- Manisa’dan Tahtacılar hak ile hakikat olacaklar. 15 Eylül Pazar Günü saat 14.00’te başlayacak olan etkinlikte deyişler, nefesler ve duaz-ı imamlar eşliğinde semahlar dönülecek.

CEMEVİ'NİN MERDİVENLERİ GÖKKUŞAĞINA BOYANDI

Etkinliğin hazırlık çalışmaları sürerken, Narlıdere Cemevi kadın Kolları ve Suriye’den göç etmek zorunda kalan Türkmen Alevi kadınlarıyla birlikte Cemevi'ne inen merdivenleri gökkuşağına boyadı. Pazar günü kırk dede, zakir ile semahlar yürüyecek dostların hazırlıkları devam ediyor.

[Resim: tv10_afis.jpg]

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi