Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerde; „Allah Allah, Allah eyvallah, Aşk ile, Aşk-ı niyazımla, Hu erenler, can“
12-06-2016, 04:18 PM
Yorum: #1
Alevilerde; „Allah Allah, Allah eyvallah, Aşk ile, Aşk-ı niyazımla, Hu erenler, can“
Alevilerde; „Allah Allah, Allah eyvallah, Aşk ile, Aşk-ı niyazımla, Hu erenler, can“ hitap ve manaları.

„Allah Allah“ manası
Duanın, yalvarışın, zikrin doğruca Allah’a yönelik olduğu için sonuçta kabul edecek olan da, olmayan da yine Allah’tır. Ve dolayısiyle zikir, dua, çağırma, yalvarış Allah’ın adıyla başlar ve Allah’ın adıyla da biter.
Örneklersek
Yapılan duaların, gülbankların, dileklerin sonunda “Allah Allah” diyerek; Allah’ı zikretmiş, anmış olmakla birlikte, duanın kabulünü de kendisinden dilemektir.
“Allah eyvalllah” manası
Eyvallah hitabı muhabbete, aşka dayalı bir teslimiyet söz konusudur. Dolayısiyle burdaki teslimiyet zora, mecburiyete dayalı bir teslimiyetten öteye; Önce Allah’a, Allah’ın izniyle anlamına gelmesiyle beraber muhabbete, aşka dayalı bir teslimiyettir.
Örneklersek
“Allah eyvallah”; Allah’a duyulan muhabbet ve aşktan dolayı ikram edilenin karşılığı olarak; katılıyorum, kabul ediyorum, aynen öyledir, inancım ve güvencim tamdır gibi manalara gelir.
“Aşk ile” manası
İlahi saygı ve hürmetten ibarettir. Insanlardaki aşk yani bedensel aşk zaman limiti içerisinde biter ve söner gider. Ama ilahi aşk yani Allah’a duyulan muhabbet ise, sonsuz ve kadimdir. Dolayısiyle Allah’a gönülden muhabbet duyan müminlerin, erenlerin bir birlerine kullandıkları hitaptır. Allah’a duyulan hürmet ve sevgiden gelen saygıdır ve karşısındaki mümine, erene saygı gösterme anlamındadır.
Örneklersek
„Aşk ile cenanım“ dediğimizde; Insanı kutsal kılan Allah’ın ilahi kelamından ötürü kişiye saygı duymak, muhabbet beslemek demektir.
„Aşk-ı niyazımla“ manası
Tasavvufta niyaz; Dua, yalvarma, yakarma anlamına gelir. Aşk ise; Bedensel aşk değildir, manen Allah’a duyulan muhabbet, bağlılık, teslimiyettir yani Gönülde Allah’a yönelik tüm duyguların bileşimidir. Gönlü muhabbet ve sevgi ile dolu olan Hakk dostu tasavvuf erenleri bir birlerini, ilahi aşk ile selamlar ve aynı zamanda bu ifadeyle bir birlerine olan saygı ve bağlılıklarını dile getirmiş oluyorlar.
Örneklersek
“Aşk-ı niyazımla”; Sizi, Allah’a duyduğum muhabbet, sevgi, iman ve teslimiyetle selamlıyorum, Allah’ın selameti üzerinize olsun demektir.
„Hu erenler“ manası
Hu; “O” yani Allah demektir. Allah’ın seçkin isimlerinden bir de „Hu“dur ve yaşam kaynağı, dirilten anlamına gelir. Allah’ın sevgi ve muhabbetiyle yani gönülden selamlama hitabıdır.
Örneklersek
„Hu erenler“ dediğimiz zaman; Allah’a duyulan sevgi ve muhabbet ile yani gönül muhabbetiyle sizleri selamlıyorum demektir. Çünkü gönül Allah’ın mekanıdır. Dolayısiyle Hakk dostu olan birinin gönlünde sevgi, iyilik ve muhabbet vardır.
„Can“ manası
“Can” kelime manası; Insanoğlunu kutsama, yakınlaştırma, yüceltme, insanın kendi varlığı, özü yani insandaki kuvvet, kudret anlamındadır. Ve Aleviler “Can” kelimesiyle kendi cem ibadetlerinde, dişi erkek - senlik benlik olayını ortadan kaldırarak sadece “insan” kavramını öne çıkartmışlardır.
Örneklersek
Gelin „Can“lar bir olalım. Görüldüğü gibi insan merkezlidir. Dolayısiyle birliğe çağrılan ve bir olan da insanın kendisidir.


alıntıdır...

http://www.zohreanaforum.com/alevilik-be...alari.html

alevilik araştırmaları
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi