Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerden referandumda destek
02-08-2017, 10:24 PM (Bu konu en son: 02-08-2017 Tarihinde, Saat: 10:29 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: çerağ.)
Yorum: #1
Alevilerden referandumda destek
Malatya'da Alevi vatandaşların yaşadığı iki büyük mahallenin muhtar ve temsilcileri, yakında yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladı.

Malatya'da Alevi vatandaşların yaşadığı iki büyük mahallenin muhtar ve temsilcileri, yakında yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladı.

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde alevi vatandaşların yaşadığı Yaylımlı ile Yeşilyurt ilçesine bağlı Atalar (Haçova) köylerinin muhtar ve temsilcileri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret etti. Başkan Çakır'a ziyaretin anısına bağlama hediye ede muhtar ve mahalle temsilcileri, özellikle Malatya'nın büyükşehir olduktan sonra mahallelerine yapılan hizmetlerden dolayı Nisan ayında yapılması planlanan yeni Anayasa değişikliği referandumunda Alevi köyleri olarak 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladılar.

"Elimizden geldiği kadar Evet'çiyiz "

Köylerine yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Çakır'a teşekkür eden Yaylımlı Köyü Muhtarı Şeyho Karabulut, "Başkanımdan çok memnununuz. Altyapı hizmetini geçen sene başlattı, halen yapılıyor. Kendilerine huzurunuzda teşekkür ediyorum. Köy olarak başkanımızın arkasındayız ve biz elimizden geldiği kadar 'evet'çiyiz" dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından köylerine yapılan alt yapı hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirmek ve referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını paylaşmak için Başkan Ahmet Çakır'ı ziyaret ettiklerini belirten Muhtar Şeyho Karabulut, her zaman Başkan Çakır'ın arkasında olduklarını ifade etti.

Atalar Mahallesi sakinlerinden Tahir Duran da, mahallelerine yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Çakır'a teşekkür ederek, her zaman yanında olduklarını söyledi.

"Darbe başarılı olsaydı en çok sıkıntıyı Aleviler çekecekti"

Atalar Mahallesi sakinlerinden Ali Duran ise, 15 Temmuz'da yaşanan FETÖ darbe girişimine değinerek, "Darbe girişiminin ikinci ayağı Malatya'ydı. O gün buradan havalanacak bir uçağın darbecilere ne kadar güç sağlayacağını hepimiz biliyorduk. Ama Başkanımızın emriyle iş makineleri, başta havaalanı olmak üzere askeri birliklerde önlem aldı. Ama şunu bilmeliyiz ki darbe gerçekleşmiş olsaydı en çok sıkıntıyı biz Aleviler çekecektik. Cumhurbaşkanımızın talimatları ile hepimiz meydanlarda olduk, her zaman da yanlarında olacağız" diye konuştu.

"Benim için büyük bir sürpriz oldu"

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, özellikle Alevi vatandaşların yaşadığı bu iki mahallenin desteklerinden dolayı teşekkür etti. Hediye edilen bağlamanın kendisi için de bir sürpriz olduğunu söyleyen Başkan Çakır, yapılacak olan referandumun ülke için oldukça önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin savaş çemberi içerisinde yer alan bir bölgede bulunduğunu belirten Çakır, "Ülkemizin kalkınmaya ihtiyacı olan bir dönemdeyiz. Artık halkın iradesinin daha çok temsil edildiği bir süreçteyiz" diye konuştu.

"Bu sorumluluk sahibi bir davranış"

Yaylımlı ve Atalar mahallelerinin de referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıklamasının kendileri adına oldukça önemli olduğunu kaydeden Başkan Çakır, "Bu davranışınızı ben sorumluluk sahibi, geleceğine sahip çıkan, ülkesine ve iradesine sahip çıkan bir anlayış olarak değerlendiriyorum. İnşallah ülkemiz için güzel bir netice olur" ifadelerini kullandı.

"İçeride ve dışarıda birlik içerisinde olmalıyız"

Türkiye'nin güçlü bir dinamiğe sahip olduğunun altını çizen Başkan Çakır, "Bölgenin istikrarı için, Türkiye'nin güçlü olması çok önemli. Bu Ortadoğu için, İslam coğrafyası için, Balkanlar için, Türki Cumhuriyetler için çok önemli. Dolayısıyla biz daha güçlü olmak zorundayız. İçeride ve dışarıda birlik içerisinde olmalıyız" dedi.

Farklı siyasi görüş ve düşüncelerin olabileceğini de belirten Çakır, "Ama mevzu ülke ise, gelecek ise, kalkınma ise, insanlık ise bu konularda hep bir olmamız lazım" diye konuştu.

Mahalleleri ziyaret ettiklerinde kendilerine en çok gelen taleplerin yolların iyileştirilmesi olduğunu ifade eden Başkan Çakır, "Her ilçemizde bir planlama yaptık. 2015 yılında bin 200 kilometre yol bitirildi, 2016 yılında da 923 kilometre yolu tamamladık" dedi.

Bütün ilçelere hizmetlerin eşit gitmesi için gayret gösterdiklerinin altını çizen Başkan Çakır, şöyle konuştu:

"Mahallelerimize çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yol, genişleme, köprü gibi çalışmaları yaptık. Muhtarlarımız ile birlikte daha fazla hizmeti nasıl iletiriz diye çalışıyoruz. Bu yollar yapıldıkça aslında köylerimiz merkezle arasındaki mesafeler da azalmış oluyor. Bu nedenle ilk önceliğimiz yolları yapmak, tabi içme suyu kanalizasyon gibi ihtiyaçları da gidermek için mücadele ediyoruz."

timeturk.com
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
02-10-2017, 02:40 PM
Yorum: #2
RE: Alevilerden referandumda destek
2-3 muhtar kişisel tercihleri nedeniyle evet demiş olabilirler ama bu tüm aleviler adına bir düşünce olamaz.
Aleviler her zaman laik cumhuriyetten yanadır, Mustafa Kemal Atatürk'ten yanadır. O'nun ilke ve devrimlerine sahip çıkar. Özgürlükçü, devrimci aleviler bu referandumda hayır diyeceklerdir bence. Bu bir görüş tabi. Herkes hür iradesiyle kararını verip oyunu kullanabilir.

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Bektaşi Vakfından Barış Pınarı Harekatı'na destek Admin 0 714 10-11-2019 12:07 AM
Son Yorum: Admin
  Alevilerden İmamoğlu’na bağış kampanyasına destek Admin 0 1,618 05-15-2019 10:36 PM
Son Yorum: Admin
  Mezitli Belediyesi'nde cemevi inşaatına destek çerağ 0 1,113 09-26-2018 09:56 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevilerden PKK'ya isyan çerağ 0 1,788 11-16-2016 12:53 AM
Son Yorum: çerağ
  Tarsus’tan Maraş’a Destek çerağ 0 2,699 04-06-2016 10:28 PM
Son Yorum: çerağ
  Arap aleviler, kültür merkezi için eş başkanlardan destek istediler çerağ 0 1,832 02-24-2016 10:36 PM
Son Yorum: çerağ
  Tunceli Üniversitesi'nden Alevilik Araştırmasına Destek çerağ 0 1,771 02-10-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Fransa'daki Alevi örgütlerinden destek eylemi çerağ 0 1,930 01-19-2016 12:52 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi derneklerinden yarınki bir günlük iş bırakma eylemine destek çerağ 0 1,710 12-29-2015 01:05 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik İnanç Merkezlerine Devletten Destek bektasi 0 2,056 05-27-2015 02:27 PM
Son Yorum: bektasi

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi