Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilere katliam yapıldı denilen videoyu sansürledi
05-30-2013, 01:25 AM
Yorum: #1
Alevilere katliam yapıldı denilen videoyu sansürledi
Posta gazetesi yazarı Gazeteci Nedim Şener’in “Aleviler Ne İstiyor?” başlıklı yazı dizisinin reklam filmi TRT tarafından sansürlendi. TRT sansüre gerekçe olarak reklam filminde Nedim Şener’in Aleviler’le ilgili söylediği “Katliamlarla susturuldular” sözünü gösterdi.

Nedim Şener konuyu köşesine şu satırlarla taşıdı:

“Posta gazetesinde Pazartesi günü “Aleviler Ne İstiyor?” başlıklı yazı dizisine başladık. Evet Türkiye’de Alevilere karşı önyargıların olduğunu biliyordum ama tepeden tırnağa bu kadar düşmanlığın olduğunu tahmin edemezdim.

Telefon, e-posta ve twitter üzerinden yapılmayan “sövgü” kalmadı. En basiti “Sen Alevi misin?” sorusuydu. Alevi olsam ne olur olmasam ne olur? Ama belli ki bu soruyu sorunların gözünde “Alevi olmak” bir suçtu. Ve böyle bir diziyi ancak ve ancak bir Alevi yapabilirdi.

“Türk müsün?” diye soranlar da olmadı değil. Bu tür düşünenleri kendi hallerine bıraktım. Allah ıslah etsin. Ama TRT’nin Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun yaptığı bana göre işin şahikasıydı.

Yazı dizisi yayınlanmadan önce bir reklam filmi çekildi. Toplam 20 saniyelik reklam filminde şu cümleleri söyledim: “Dışlandılar. Katliamlarla susturuldular. Sadece seçim dönemlerinde hatırlandılar. ‘İnançlarımızı artık özgürce yaşayalım’ diyorlar. Değişen Türkiye’den ne bekliyorlar?”

Reklam filmi Pazar akşamı yayınlanması için TRT dahil tüm televizyon kanallarına gönderildi. Televizyonların tamamında yayınlandı, TRT hariç. Pazartesi günü sebebini öğrenmek için bir araştırma yaptık. Gerçeği TRT’den yetkili Özlem Taşkan’dan gelen e-posta ile öğrendik. ozlem.taskan@trt.net.tr adresinden bize ulaşan e-posta’da aynen şu yazıyordu:

“Yayın Denetleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı kararına göre; Posta Gazetesi Nedim Şener Reklam filmleri içindeki “Katliamlarla susturuldular” ifadesi nedeniyle YAYINLANMAZ almıştır. İyi çalışmalar.”

TRT’nin mesajı net; reklam filmi “Katliamlarla susturuldular” ifadesi nedeniyle yayınlanmamıştı. Olayı, kaderde TRT sansürüne uğramak da varmış deyip sineye çekebilirdim. Ama bir zihniyetin iyice anlaşılması lazım. Elbette mesele reklamın TRT’de yayınlanması ya da yayınlanmaması da değil. Mesele TRT’nin tarihte yaşanmış katliamları inkar eder nitelikteki tutumudur.

TRT kabul etsin ya da etmesin, Dersim’de, Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta, Madımak’ta katliam yapıldı. TRT tersini düşünüyor olabilir. Peki o zaman Başbakan Erdoğan kısa süre önce “Dersim katliamı” nedeniyle kimden özür diledi?”

İşte o film:

http://www.odatv.com/vid_video.php?id=8BEH4

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arguvan’da abdal musa lokmasi yapildi çerağ 0 1,906 02-08-2018 01:16 AM
Son Yorum: çerağ
  6. Alevi Festivali Resepsiyonu Yapıldı bektasi 0 2,577 04-29-2016 01:26 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevi kurumlarından katliam alanında barış mesajı çerağ 0 1,780 10-22-2015 12:27 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi köylerinde katliam yapan muhalifler ılımlı mı? çerağ 0 1,880 08-03-2015 06:44 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Köylerine karşı korkunç bir katliam hazırlığı Admin 0 2,338 05-30-2015 07:01 PM
Son Yorum: Admin
  II. Uluslararası Tunceli Sempozyumu Yapıldı bektasi 0 2,500 09-27-2013 01:25 AM
Son Yorum: bektasi
  Büyük Alevi kurultayı Ankara'da yapıldı Admin 0 2,070 05-12-2013 07:45 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi