Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilere tehdide beraat
07-11-2013, 09:56 PM
Yorum: #1
Alevilere tehdide beraat
Cemevi’ne gelerek dernek üyelerini tehdit eden zanlılara hâkim “Ben emin olamadım, Yargıtay emin olabilir” diyerek beraat verdi. Bu karara büyük tepki gösterildi.

Pendik’teki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne gelerek tehditlerde bulunduğu iddia edilen 2 sanık hakkında beraat kararı verildi. Hakimin sözleri, salondaki izleyiciler tarafından tepki gördü.

Pendik’te bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne gelerek dernek üyelerini tehdit ettikleri iddiasıyla haklarında ’Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ ve ’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan dava açılan Özgür Yolcu ve Muharrem Kırımlı’nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

‘Meraktan gitmiştik’

Duruşmada tutuksuz sanıklar polis memuru Muharrem Kırımlı, avukatı Aşur Tek, Nazmiye Güzel ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan Pir Sultan Abdal Derneği vekili Hasan Cem Yılmaz, Alevilerin son zamanlarda kapılarının işaretlenmek suretiyle de tehdit edildiklerini belirterek, sanıkların cezalandırılmas ını talep etti. Tutuksuz sanık Özgür Yolcu’nun avukatı Hüseyin Özpek ise müvekkilinin merak sebebiyle derneğe gittiğini söyledi.

Davaya ilişkin son sözü sorulan sanık Muharrem Kırımlı beraatini talep ederek, “Tehdit sözleri kullanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Bu sırada “Davaya ilgi var” diyen Hakim Erdemli, sanık ile izleyiciler arasında bulunan polis memurlarını salonun kenarına doğru çekti.

‘Dini değerleri aşağılama yok’

Verdiği kararı açıklamadan önce çeşitli açıklamalarda bulunan Hakim Erdemli, “Eleştiri yapılmasını sağlamazsak dini eleştirme özgürlüğünü kaldırmış oluruz. Yani bu davada dini değerleri aşağılama yoktur. Tehdit var mı konusunu ben de çok düşündüm. Aleviler protesto yapmakta, haklarını aramakta da haklılar. Tehdit korkutma amaçlı mı yapılmış? Ceza vereceğimiz zaman her şeyin net olması lazım. Tehdit kastıyla yapılıp yapılmadığı konusunda emin olamadım, Yargıtay emin olabilir. O yüzden tehdit suçlamasından da beraat verdim” dedi.

Bunun üzerine salonda bulunan çok sayıda izleyici “Bu tehdit değil mi?” şeklinde bağırarak kararı protesto etmek amaçlı alkışlamaya başladı.

Hâkim, sanıklar hakkında, dini değerleri aşağılama ve halkta korku yaratacak şekilde tehdit suçlarından dava açılmış ise de, sanıkların baştan beri suçlamaları reddettiği, soyut iddia ötesinde, atılı suçu işlediğine ilişkin mahkumiyetine yeterli delil bulunmadığından beraatlerine karar verdi.

‘Polis ve hâkim suç ortağıdır’

Duruşma sonrası Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ne bağlı yaklaşık 30 kişi, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Aleviyiz haklıyız, kazanacağız” şeklinde slogan attı. “Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz” yazılı pankart açan grup adına basın açıklamasını dernek başkanı Kemal Bülbül, polis ve hakimin yaptığının suç ortaklığı olduğunu nitelendirdi. Alevilerin hedefe konulduğunu belirten Bülbül, “Böyle hukuki karar olmaz. Bu kararı tanımıyoruz” dedi. Grup olaysız bir şekilde dağıldı.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevilere “başınızı keseceğiz” diyen polis beraat etti Admin 0 2,784 06-28-2013 12:45 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi