Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilere yapılan saldırılar tesadüf!
08-22-2015, 11:29 PM
Yorum: #1
Alevilere yapılan saldırılar tesadüf!
Türkiye’de değişmez bir gelenek var; Alevilere yapılan her hukuksuzluktan veya saldırıdan sonra, iktidar yetkilileri çıkar bunu hemen yalanlarlar. Arkasından da bilinen ezberi tekrarlar… “Bin yıllık kardeşlikten, bölünmez bütünlükten” bahsederler. Hangi ortak gelenek olduğu bilinmez ama “bizim geleneğimiz de ayrımcılık yok” derler. Yaşananlar asla ayrımcılık veya saldırı olarak kabul edilmez. Yaşananlar ya en fazla “tesadüf” olur ya da “münferit” birer olay olarak kayıtlara geçer…

ALEVİ TASFİYELERİ
Örnek mi? Örnek çok…
Örneğin ordudaki tasfiyeler…
AKP-Gülen koalisyon döneminde “kahraman” ilan edilen, koalisyon bozulunca da “hain” ilan edilen savcı Zekeriya Öz’ün açtığı davalarda tutuklanan subayların önemli bir bölümü Aleviydi. Ergenekon davası ile başlayan süreçte bu davalardan dolayı epeyce bir Alevi kökenli subay fiili olarak tasfiye edildi. Bu arada Ali Tatar gibi haksızlığa tahammül edemeyip intihar eden subaylar da oldu. Genelkurmay bunların söylenti olduğunu söyledi ve yalanladı.
Yani, tasfiye edilenlerin de ve intihar edenin de Alevi olması tesadüftü, ortada asla sistematik bir durum yoktu!
Örneğin, 2013 yılında Alevi kökenli pilotların Türk Hava Kuvvetleri’nden atıldığı iddiaları gündeme geldi. Genelkurmay hemen açıkladı: “Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında inancı ve mezhebi ile ilgili bir ayrımcılık mevzuubahis değildir. Bu konu ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar asılsız ve gerçek dışıdır.”
Yani atılanların Alevi olması tesadüftü!
“Tesadüf” bu ya, Askeri okul öğrencilerinin ‘Su uyur, Hulusi Akar’ diye hakkında espiri yaptıkları yeni Genelkurmay Başkanı Hulis Akar’ın “Sözleşmeli Subay eğitimi Sınavları’nda bazı personelleri Alevi olduğu gerekçesiye elediğini” iddia ediliyor.” Akar henüz bu iddiayı yalanmadı ama yalanlayacağı kesin!
Alevilere yönelik tesadüfler yalnızca ordu da olmuyor, kamuda da benzer gelişmeler yaşanıyor…
Örneğin, kamuya ait kurumlara gidin, hangisi olursa olsun, KPSS’de yazılı sınavda çok iyi puanlar alanlar dahil, “tesadüf bu ya” bir tek Alevi genç işe alınmaz! Türkiye’nin en yeteneksiz gençleri tesadüf bu ya Alevi gençler arasından çıkıyor, en yeteneklileri de İmam Hatipli gençler arasından!
Aynı “tesadüf” okullarda da yaşanıyor: Şu anda okulların müdür ve müdür yardımcıları arasında mumla arasanız Alevi kökenli birini bulamazsınız, hemen hemen tamamı tasfiye olmuştur…
Koca bir tesadüf!

ALEVİLER ÇATIŞSIN İSTENİYOR!
Tabi orta yerde geleneğinde ayrımcılık, kutuplaştırıcıl ık ve tekçilik olan bir iktidar olunca, konu yalnızca Alevilerin kurumlardan tasfiyesi ile veya işe alınmamalarıyla sınırlı kalmıyor. Siz yine de tesadüf diye anlayın, bugün olduğu gibi Aleviler her fırsatta ısrarla çatışmanın merkezine çekilmeye çalışılıyor…
Suruç’la başlayan sivil darbe sonrası yeniden konuşmaya başlayan silahlar ve yaşanan yeni ölümlere iktidar belli ki Alevileri de dahil etmek istiyor! Zira, ölümlerin bile nerede olduğu ve nedeni bir anda önemini yitirdiği bir ortamda, çatışma ortamını daha da büyütmek gerekiyor! Suruç ya da Silopi, Kandil ya da Sultanbeyli, Gazi ya da Gülsuyu farketmiyor..

ADIYAMAN DA TESADÜF MÜYDÜ?
Bugün Adıyaman’ın neredeyse IŞİD’in lojistik bir merkezine dönüşmesi, 2011 yılında işaretlenen ilk Alevi evlerinin Adıyaman’da olmasının çok da tesadüf olmadığını gösteriyor ama biz buna da tesadüf diyelim! Sonra bilindiği gibi bu “tesadüfü” işaretlemeler İzmir, Malatya, Elazığ gibi bir çok ilde devam etti! Önceki gün Üsküdar’da ortaya çıkan işaretleme ise bu halkanın en sonuncusu…
Krizi ve kaosu yaratan güç ya da güçler, ısrarla Alevileri çatışmanın taraflarından biri yapmaya çalıştığı için, tesadüfler bunlarla da sınırlı kalmıyor!
2013 Gezi direnişi sonrası İstanbul’da Gazi, Okmeydanı, Gülsuyu, Ankara’da Tuzluçayır, Hatay’da Armutlu gibi mahallerin hem siyasi çatışmaların, hem de kriminalitenin, uyuşturucunun merkezi yapılmaya çalışılması da belli ki tesadüf!
İki hafta önce Gazi Mahallesi ve Gazi Cemevi’nin ablukaya alınması, Günay Özarslan’ın cenazesinin kaldırılmasının üç gün engellenmesi ve ısrarla yeni ölümler istenmesi de tesadüf!
Bu tesadüfün arkasında, “Camiye ayakkabıları ile girdiler” diye sürekli yaygara yapanlar yok! Tıpkı Gazi Cemevi’nin üç gün boyunca gazlanmasına ses bile çıkarmayanlar olmadığı gibi! Art niyetli olmamak gerekir!

KURŞUNLAMAR DA TESADÜF!
Tesadüfler o kadar çok ki; Bu tesadüflerin en son parçasını da Alevi kurum yöneticilerine ard arda yapılan saldırılar oluşturdu! Sultangazi Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Zeynel Odabaş’a ateş açılması, kaçırılmak istenmesi tesadüf! Bu durumu bir cami derneği ya da İslami bir derneğin başkanı da yaşayabilirdi! Tıpkı Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir ile Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün’e araba ile seyahat ederlerken ateş açılması gibi…
Sakın hesap belli, “bu yapılanlar Aleviler de çatışmanın tarafı olsun” diye yapılıyor şeklinde düşünmeyin!
Bütün bu gelişmelerde asla sistematik bir çaba, bir plan yok! Alevilerin ordudan kamuya uzanan tasfiyeleri de, Adıyaman’dan Üsküdar’a uzanan işaretlemeler de, Gazi Cemevi’nin gaz yağmuruna tutulması da Alevi kurum başkanlarının kurşunlanması da birer tesadüf, asla sistematik saldırılar değil! Lütfen kimse artniyetli olmasın. Bin yıllık kardeşliğimizi, etle tırnak olmamızı bozmaya çalışmasın! Lütfen kimse, çatışmaları siyasal İslamcıların, IŞİD’in, “yeni Gladyo”nun hazırladığını ve tetiklediğini düşünmesin!
Böyle bir yaklaşım, çatışmadan, krizden beslenenlere, bu ülkeyi her gün biraz daha ayrımcılığın, mezhepçiliğin, siyasal İslamın ve faşizmin batağına sürükleyenlere karşı ayıp olur!

Necdet Saraç
12 Ağustos 2015, İstanbul

kırmızıhaber.com

alevi haber
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Toğrul: Alevilere saldırılar birbiriyle bağlantılı mı? çerağ 0 1,715 10-26-2016 10:12 PM
Son Yorum: çerağ
  Garip Dede Dergahına yapılan saldırı kınandı çerağ 0 1,878 08-19-2016 03:22 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi Mezarlığına Yapılan Saldırı Büyük Bir Katılımla Protesto Edildi bektasi 0 2,485 08-21-2014 01:55 AM
Son Yorum: bektasi
  Humus'ta Alevilere, Rojava'da Kürtlere saldırılar Admin 0 1,922 08-03-2013 02:37 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi