Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilere yönelik ihlal raporu açıklandı
02-02-2014, 06:11 AM
Yorum: #1
Alevilere yönelik ihlal raporu açıklandı
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, AKP Hükümetinin geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da Alevilere yönelik ayrımcı tutum içinde olduğunu, nefret söylemi ve yok saymaların artarak sürdüğünü açıkladı.


Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, özelde Alevi-Bektaşi-Kızılbaş topluluklarının , inanç özgürlüğünün elde edilmesi; genelde de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin , “Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkı vardır” ilkesini hayata geçirmeye çalıştıklarını vurguladı. Dernek, AKP Hükümetinin 2013 yılında Alevilere yönelik uyguladığı hak ihlallerine ilişkin raporu Cezayir Restoranda basın toplantısıyla açıkladı.
Rapor basına açıklayan Dernek Başkanı Ali Kenanoğlu, din ve inanç özgürlüğünün, genel olarak uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve anayasal güvence altında olmasına rağmen, hak ihlallerinin önüne geçilemediğine, uluslararası yargı kararları ve sözleşme hükümlerinin uygulanmadığına dikkat çekti.
Kenanoğlu, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da Alevilere yönelik ayrımcı tutum, nefret söylemi ve yok saymaların devam ettiği ifade etti. Raporda AKP Hükümetinin, önceki hükümetlerden devraldığı yasak ve yok saymaları 11 yıllık iktidarı döneminde de artırarak sürdürdüğü örnekleriyle açıklandı.


İHLALLER ÇOK. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmediği, zorunlu din derslerine ilişkin AİHM ve Danıştay kararlarının uygulanmadığı, Alevilerin yıllardır talep ettikleri Hacı Bektaş dergahı başta olmak üzere Alevilere ait olan dergah ve ibadethanelerin iade edilmediği, üstelik Alevilerin buraları kullanmak için yüksek miktarlarda kira ödediklerini vurgulayan Kenanoğlu, 2013 yılına girerken ihlal edilen hakları şöyle sıraladı:

“Alevi köy ve mahallelerine cami yapılması;
- Alevilerden alınan vergilerin Alevilerin kabul etmediği Diyanet İşleri Başkanlığına ve devletin din memurlarına aktarılması,
- Madımak Otelinin müze yapılmaması, üstelik anıevi olarak yapılan yerde katillerle mağdurların isimlerinin aynı panoda yer alması,
- AİHM kararına rağmen nüfus cüzdanlarındaki din hanesine Alevi yazılmaması veya din hanesinin tamamen çıkartılmaması
- Kin ve nefret söylemlerinin en üst düzeyde ve yaygınlaşarak devam etmesi,
- Okullarda Alevi çocuklarına yönelik hakaret, tehdit ve dayak,
- Askerde Alevi erlere yönelik kötü muamele,
- Devlet kadrolarında çalışan Alevilere yönelik hakaret ve işten çıkartmalar gibi ayrımcı muamele,
- Alevi kişilerin devlet işlerine alınmaması, bürokraside yer verilmemesi
- İktidar destekli yapay Alevi kurumları oluşturularak muhatap kabul edilmesi
- Oluşturulan yapay Alevi kurumları üzerinden Alevi değerlerinin tahrif edilmesi, başkalaştırılma sı
- Alevilerin oturduğu evlerin işaretlenmesi”

Bu ihlal ve asimilasyon uygulamalarının 2013 yılında giderilmesi bir yana artarak sürdüğü kaydeden Kenanoğlu, Alevilerin sistematik olarak fişlemeye tutulduklarının altı çizdi.
İstanbul’da yapılan 3.Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinin Alevileri nasıl rencide ettiğini de dile getiren Kenanoğlu, Alevi kökenli askerlere yönelik hakaretlere ve şüpheli asker ölümlerine de vurgu yaptı.

GEZİ DİRENİŞİ VE ALEVİLER
‘Raporda ayrı bir başlık altında Gezi direnişine de yer verildi. Kenanoğlu, İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine tepki olarak başlayıp, ülkenin dört bir yanına yayılan ve Gezi direnişi olarak adlandırılan eylemlerde, Alevilerin yaşadıkları tüm mağduriyetlerin , hakaretlerin, baskıların, tehditlerin ve yaşam alanlarına müdahalenin sonucu olarak hak arayışı için alanlara çıktıklarını söyledi. Gezi direnişi sürecinde polis şiddetiyle yaşamını yitiren altı gencin de Alevi olduğunun altın çizen Kenanoğlu, 15 yaşındaki B.E’nin hâlâ uyutulduğu, onlarca gencin sakat bırakıldığı, onlarcasının tutuklandığını da ifade etti.
Kenanoğlu, “Alevilerin yoğun yaşadığı mahallelerin demografik yapılarının değiştirilmesi yanı sıra, büyük inşat şirketlerine rant amacıyla uygulamaya çalıştıkları kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı. Kentsel dönüşüm projelerine direnen mahalleleri yıldırmak üzere uyuşturucu, fuhuş gibi faktörlerin harekete geçirildiği İstanbul-Gülsuyu Mahallesi’nde uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik ile bu rant ilişkisini daha net olarak gördük” diye konuştu.

82 BİN CAMİ, 937 CEMEVİ
Türkiye’de 82 bin 693 camiye karşılık 937 cemevi var. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün İçişleri Bakanlığından edindiği resmi verilere göre, 81 ilde toplam 937 cemevi var. 31 ilde cemevi yok. Cami bulunmayan il sayısı ise sıfır. Tokat, 172 cemevi ile ilk sırada. 3 bin 113 caminin bulunduğu İstanbul’da cemevi sayısı 64

CAMİ OLMAYAN KÖYE SU YOK
Adıyaman’ın Tut ilçesine bağlı Dağyalangoz köyü, bir Alevi köyü... Yıllardan beri civar köylerin tamamına devlet eli ile su şebekesi çekilmiş tüm evlerde su şebekesi yolu ile içme suyu tüketiliyor... Dağyalangoz köyü suyunu bir kaynak suyundan temin ediyor. Çeşmenin yukarısında evler ve ahırlar mevcut dolayısı ile su kirliliği had safhada... Su ölçümü yapıldığında “Bu suyu hayvanlarınıza bile içirmeyin” denilmiş. Ancak ne bir yetkili ne bir devlet görevlisi bu sorunu çözmek için uğraşıyor. Bu insanlar inançlarından dolayı yalnız bırakılmış. Yetkililer köy halkına: “Eğer köye cami yapılırsa tüm sorunlar çözülür” diye sürekli baskı yapıyorlar...

EVLER İŞARETLENDİ
Adıyaman, Erzincan, İzmir ve İstanbul’da Alevi evlerinin işaretlenmesi ve tehdit içeren mesajlar yazılması olaylarının bir benzeri de Amasya’da yaşandı. Amasya’ya cemevi yaptıran Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi’nin evinin duvarına çarpı işareti konularak “ölüm” yazıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Evrensel.net

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türkiye’nin ilk 'Alevi lisesine' yönelik tepkiler farklı: Asimilasyon mu kazanım mı? bektasi 0 1,217 08-14-2019 04:28 PM
Son Yorum: bektasi
  Alevilik Sempozyumu'nda Bildiriler Açıklandı Admin 0 793 12-10-2018 10:57 PM
Son Yorum: Admin
  Alevilere yönelik provokasyonları kim kışkırtıyor Admin 0 1,483 11-29-2017 05:10 PM
Son Yorum: Admin
  Cami-cemevi projesine yönelik iddianame düzenlendi çerağ 0 1,570 02-28-2017 01:20 AM
Son Yorum: çerağ
  Türkiye raporu: Alevileri öldürün çerağ 0 1,700 06-16-2016 10:42 PM
Son Yorum: çerağ
  Gazi'de Cemevine yönelik saldırıyı protesto edenlere polis saldırdı çerağ 0 1,853 02-20-2016 10:02 PM
Son Yorum: çerağ
  MAZLUMDER'den Alevi raporu: Alevilere nefret'in varlığı yadsınamaz çerağ 0 1,885 01-03-2016 11:26 PM
Son Yorum: çerağ
  CHP, Alevi köylerine yönelik baskıları İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na taşıdı çerağ 0 1,685 12-31-2015 01:26 AM
Son Yorum: çerağ
  İktidarın Alevilerin Sorunlarını Çözmeye Yönelik Vaatlerine İnanmıyoruz Admin 0 1,684 01-06-2015 11:26 AM
Son Yorum: Admin
  'Alevileri bölme' raporu hazırladılar Admin 0 2,134 12-15-2013 11:36 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi