Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevileri istismar etmeyi bırak
08-25-2015, 03:53 AM
Mesaj: #1
Alevileri istismar etmeyi bırak
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Ahmet Davutoğlu, Alevileri istismar etmek yerine, mahkeme kararını hayata geçirsin'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seslendi ve ''Alevileri istismar etmekten vazgeç... Yargıtay'ın (Cemevleri ibadethanedir) kararına uygun düzenlemeler yaptır'' dedi. Yarkadaş, AKP'nin ilk icraatinin Alevi kimliğiyle tanınan bir valiyi görevden almak olduğunu da hatırlattı.
'AKP ÇÖZMEZ, İSTİSMAR EDER'
Alevi Kültür Dernekleri Beylikdüzü Şubesi'nin düzenlediği toplantıda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "AKP iktidarı Alevi'nin de Sünni'nin de sorunu çözemez. Çünkü AKP'nin yöneticileri başka bir dünyada yaşıyor ve halktan kopuklar. Onlar sadece ayrıştırmayı ve kimlikler üzerinden kutuplaştırma siyasetini bilirler'' dedi.
'ALEVİ VALİYİ GÖREVDEN ALDINIZ'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kimi temsil ettiği bilinmeyen ve Alevi oldukları duyurulan bazı kişilerle yaptığı toplantıyı eleştiren Yarkadaş, "Siz Alevileri ancak seçim döneminde hatırlar, onları istismar etmeye çalışırsınız. Biz sizin sicilinizi biliyoruz'' ifadesini kullandı. AKP'nin 13 yıl önce göreve geldiğinde ilk icraatinin Alevi kimliğiyle bilinen bir valiyi görevden almak olduğunu hatırlatan Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"AKP hükümeti kurulduktan bir ay sonra, Alevi kimliğiyle bilinen bir vali görevden alındı. Zaten devlette tek bir Alevi vali vardı, onu da AKP tasfiye etti. Bugün, ne Alevi bir vali, ne emniyet müdürü, ne de milli eğitim müdürü var Alevi kimliği taşıyan... Hepsini tasfiye ettiler.''
O MASADA NE İŞİNİZ VAR?
Davutoğlu'nun düzenlediği toplantıya katılan ''Alevi temsilcileri''n in bu gerçekleri dile getiremeyeceğin i belirten Yarkadaş, "Onların görevi, Davutoğlu ve AKP için seçim malzemesi vermektir. Sizin o masada ne işiniz var, kimin adına oturdunuz oraya?'' dedi.
Davutoğlu'nun Alevilerin taleplerini hayata geçirme konusunda samimi olmadığını da belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:
"Eeğer samimiysen, Yargıtay'ın verdiği (Cemevleri ibadethanedir) kararının uygulanması için gerekli yasal alt yapıyı hazırlarsın. Bakın, CHP Yargıtay henüz bu kararı vermeden, harekete geçti ve tüm belediyeleri cemevlerini ibadethane statüsüne aldı. Hata bu yüzden, Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç'a soruşturma bile açıldı. Biz o davayı da takip edecek ve Alevi yurttaşlarımızı n haklarının güvence altına alınmasının takipçisi olacağız.''
BİRLİKTE YAŞAMA ARZUMUZU GÜÇLENDİRELİM
AKP'nin Aleviliği de Sünniliği de siyasi istismar malzemesi haline getirdiğini belirten Yarkadaş, "İktidar partisinin yarattığı bu karmaşadan çıkmanın tek yolu, CHP'nin politikalarıdır . Mustafa Kemal Atatürk'ün partisine önümüzdeki muhtemel seçimde destek verin, Alevi de Sünni de bin yıldır olduğu gibi bu topraklarda kardeşçe yaşasın. Gelin birlikte yaşama arzumuzu, AKP'ye rağmen daha güçlü kılalım'' dedi.
Barış Yarkadaş, toplantının ardından CHP Beylikdüzü - Yakuplu Dayanışma Evi'ni ziyaret etti.

Gerçek Gündem

alevi haber

My Last Threads
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir