Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerin ibadet evi, Cemevi’dir
11-28-2016, 11:13 PM
Yorum: #1
Alevilerin ibadet evi, Cemevi’dir
Her inançta ayrı bir ibadet-yakarış şekli olduğu gibi Aleviliğin ibadeti de, Cem erkanıdır. Cem sözcüğü Arapça da toplantı, topluluk ve toplum anlamına gelmekle Cem erkanlarında bu inancı benimseyen, kabullenen, bu inanca gönül veren insanların (canların) toplu halde eda ettikleri ibadet sistemidir.

Cem erkanları eskide evlerde yapılırdı ama günümüzde ise genelde Cemevlerinde yapılır. Cem erkanına girebilmek için; Kinden-kibirden arınmak, kul hakkı yememiş olmak, kişilere yada topluma zarar verici uygulamaları yapmamış olmak, hırsızlık, yalancılık, dolandırıcılık, zina gibi olumsuz davranışlardan kaçınmış olmak, insan ve toplum bünyesine zarar verici içki, kumar ve insan yaşamına son vermemiş(öldürmemiş) olması gerekir.

Kısacası söz ve davranışlarıyla insanlara, doğaya, doğadaki tüm canlı cansız yaratık ve varlıklara zarar ziyan vermemiş olmalıdır. Düşünüle bilinirki, yukarıda belirtilen bireyi yada toplumu bulabilirmiyiz? Tabii ki bulunmaz. „Insan kusursuz olmaz“ diye bir deyim vardır. Insan mutlaka hata yapar.
Ancak yapılan hataları telafi etme olanaklarıda mevcuttur. Kişi her şeyi akılcı düşünmek zorundadır. Cem ibadetine katılabilmek için yapılan tüm hata ve olumsuzluklardan arınmalı tövbe edilmelidir. Yapılan olumsuzlukların bir daha tekerrür etmemesi sözü verilmelidir.

Cem erkaninda toplum huzurunda verilen ikrardan dönülmeyeceği sözü verilmelidir. Ikrar verilmeli, verilen ikrar bozulmamalıdır. Kişi yaptığı ve işlediği olumsuzlukların bedelini ödemeli, sitemini çekmelidir. Bu şekilde insan tüm kötülüklerden arınmış olarak Cem ibadetine katılabilir.

=Seyyid Hakkı=

http://www.zohreanaforum.com/inanc-ve-ib...post167122
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
11-28-2016, 11:19 PM (Bu konu en son: 11-28-2016 Tarihinde, Saat: 11:20 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: Admin.)
Yorum: #2
RE: Alevilerin ibadet evi, Cemevi’dir
Alıntı:Cem erkanına girebilmek için; Kinden-kibirden arınmak, kul hakkı yememiş olmak, kişilere yada topluma zarar verici uygulamaları yapmamış olmak, hırsızlık, yalancılık, dolandırıcılık, zina gibi olumsuz davranışlardan kaçınmış olmak, insan ve toplum bünyesine zarar verici içki, kumar ve insan yaşamına son vermemiş(öldürmemiş) olması gerekir.

Ne kadar güzel düşünceler ancak günümüzde bu ideal insan profili ne yazık ki yok denecek kadar az. Alevilik, herkesin elinde bayrak ama bakıyorsun siyasi menfaatler temel amacı, kısır çekişmelerde Alevilik yok edilmek isteniyor. Salt kültür, felsefe, yaşam biçimi olarak ifade ediliyor. Hatta daha ileri gidip "Alisiz Alevilik" yaratmak isteniyor. Oysa ki bizim dinimiz Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt dinidir.

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
12-01-2016, 02:21 PM
Yorum: #3
RE: Alevilerin ibadet evi, Cemevi’dir
Alınmış abdestim aldırırlarsa
Kılınmış namazın kıldırırlarsa
Sizde Şah diyeni öldürürlerse
Ben de bu yayladan Şah'a giderim

Pir Sultan Abdal

Yüce pirimizin ifade ettiği gibi Emevi zihniyeti her daim Ehlibeyti ce sevenlerini reddetmiştir. Yüzyıllarca camilerde Ehlibeyte küfür ettiren bir anlayış bugün kalkmış Alevileri camiye davet ediyor ve bununla da kalmıyor dinsizlikle suçluyor. Ehlibeyt tüm Aleviler için çok değerlidir ve ibadetlerimizin tamamının temeli Ehlibeyt'e dayanır. Cemevi kavramı son yıllarda ortaya çıktı eskiden ibadethanelerimize damevi ve meydan evi denirdi. İsmi ne olursa olsun bizim ibadethanemiz değerlidir ve önemlidir. Aleviler olarak cemevlerinde ibadet yaparız...

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi