Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerin ihtiyacı medrese
10-03-2013, 12:32 AM
Mesaj: #1
Alevilerin ihtiyacı medrese
Ehlibeyt İlim ve Kardeşlik Derneği Başkanı Ali Kemal Kayanç, Alevilerin en önemli ihtiyacının Hz.Ali, Hacı Bektaşi Veli ve Ahmed Yesevi'nin öğretileceği medreseler olduğunu söyledi.

Alevi ve Sünni insanların biraraya gelerek kurdukları Ehlibeyt İlim ve Kardeşlik Derneği Başkanı Ali Kemal Kayanç, hem Alevi hem Sünni insanların Ehlibeyti sevmesinden dolayı derneğe Ehlibeyt ismini koyduklarını belirtti.

Ayrıca Kayanç, İki toplumun birbirini anlaması için ilimin gerekli olduğunu, bu nedenle ilim ismini de koyduklarını söyleyen Kayanç Bununla beraber Allah'ın ve Peygamberin 'Kardeş olunuz' sözünden hareketle kardeşlik ismini de verdiklerini açıkladı.

Kardeş olunmazsa ayrışım olacağını söyleyen Kayanç kendisinin hem teknik okul mezunu hem de açıktan İmam Hatip ve İlahiyat okuduğunu dile getirdi. Sünni bir eşinin olduğunu vurgulayan Kayanç, "Camiye de cemevine de gidiyorum. Peygamber (SAV) mescide gitmiş, Hz.Ali mescide gitmişse benim gitmemem için bir sebep yoktur' dedi.

İki taraf da ehlibeyt diyor

Türkiye'deki Alevi ve Sünnileri geçmişten gelen bir önyargı nedeniyle birbirlerini tanımaya fırsat vermediklerini vurgulayan Ali Kemal Kayanç 'Aleviler Aleviliğini, Sünniler Sünniliğini bilmiyor artık' ifadelerini kullandı. İki toplumun birbirini tanımamasından dolayı derneği kurduklarını belirten Kayanç hem teknik okul mezunu hem de açıktan imam hatip ve ilahiyat okuduğunu dile getirdi. Ehlibeyt sevgisinin çocuklara konulan isimlerden bile belli olabileceğini ifade eden Kayanç, 'Aleviler de Sünniler de çocuklarına Ehlibeyt isimlerini severek koyuyorlar, çünkü iki tarafta da ehlibeyt sevgisi vardır' dedi.

İlim medreseleri açılmalı

Alevilere yönelik özel İlim medreselerinin açılması gerektiğini vurgulayan Kayanç, 'Alevi camiası çok yara almıştır ve ilim yuvaları olan Bektaşi medreseleri kapatılmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra sünnilerin medreseleri de kapatılmıştır. Bu nedenle her iki toplumda da birbirlerini dışlama ve yabancılama ortaya çıkmıştır' İfadelerini kullandı. Alevilere verilecek hakların başında ilim medreselerinin yeniden açılması olduğunu söyleyen Kayanç, 'Bizlerin İlimde Sünnilerle yarış etmesi gerekiyor. Peygamberimiz 'Hayırda yarışın' demiştir. Alevilere yönelik açılacak medreselerle Kuran, Peygamber ve Ali sevgisini öğretebilir, bunu yanı sıra tasavvuf eğitimi de vererek bugün fitne tohumlarının meyvesi olan Ali'siz ve dinsiz Alevilikle mücadele edilebilir' ifadelerini kullandı.

Cemevi caminin alternatifi değildir

Cemevlerinin ibadethane olmasını ise olumlu bulduğunu ifade eden Kayanç, cemevlerinin camilerin alternatifi olmaması gerektiğini vurguladı. Cem'in de Camii'nin de anlam olarak toplamak, biraraya getirmek olduğunu söyleyen Kayanç her ikisinin de değerinin ayrı olduğunu dile getirerek, "Kurduğumuz dernekle büyük Cem'i oluşturduk" dedi. Türkiye'de bir çok vilayetin belde ve köylerinde Alevi Sünni karma köylerinin olduğunu söyleyen Kayanç, 'O köylerde hem cemevi hem camiiler var ve kimse kimseyi dışlamıyor' dedi. Bektaşi medreselerinin ve Sünni medreselerinin cami ve cemevlerinin yanına imkan ölçüsünde açılması gerektiğini kaydeden Kayanç, 'Kuran'ın hakimliğinde birleşmeliyiz. Bu şekilde kardeşlik sevgisinin filizlenecektir' dedi.

Diyanet özgür bırakılsın

Diyanet'in özgür bırakılması gerektiğini belirten Kayanç İmam ve din görevlilerinin memur sıfatından kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu şekilde görevlerini daha özgür bir biçimde yerine getireceklerine inanan Kayanç, 'Osmanlı döneminde din görevlilerinin geçimini halk sağlıyordu. Ayrıca Yasin suresi 21. Ayeti kerime de 'Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir' buyuruyor. Bu nedenle Diyanet'in özgür bırakılması gerektiğini düşünüyorum' ifadelerini kullandı.

Tarihi yanlış öğretiyorlar

Topluma dış güçlerden fitne bulaştırıldığını vurgulayan Kayanç Alevilerle Aünnilerin birbirlerine düşman edilmeye çalışıldığını belirtti. Tarihteki birçok şeyin yanlış ve saptırılarak anlatıldığına dikkat çeken Kayanç, 'Bu yanlış bilgiler zihinlere yer etmiştir. Bizi ortak noktamız olan ehlibeyt sevgisinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Benim düşüncem ilim bakımından her iki tarafın da bilinçlendirilmesidir' dedi.

Gezi bir ders olmalı

Gezi olaylarında Alevi gençlerin meydanlarda yoğunluklu oluşuna da değinen Kayanç, 'Alevi gençlerimiz Bektaşi geleneğine göre hareket etmiyor ve bir bunalım geçiriyorsa onları anlamalıyız ve yanlış yapıyorlarsa bilmeliyiz ki ilim eksikliğinden. Aleviliğin esaslarını öğretecek ve gençlerimizi Ali'siz ve dinsiz Alevilikten kurtaracak çözümler olması gerektiğini düşünüyorum' şeklinde konuştu.

BÜŞRA ÇAĞLAR / YENİ ŞAFAK
My Last Threads


Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir