Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerin yaşadığı mahalleye 3. Kur’an kursu
09-04-2014, 02:15 AM
Yorum: #1
Alevilerin yaşadığı mahalleye 3. Kur’an kursu
Turgutlu’da Alevilerin yaşadığı mahalleye üçüncü Kur’an kursu.

GERÇEK GÜNDEM - CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Turgutlu ilçesi Selvilitepe Mahallesi'nde, birbirine yakın mesafede iki Kur’an Kursu bulunmasına karşın, Alevi vatandaşların Cemevi taleplerinin hiçe sayılarak üçüncü Kur’an Kursu inşaatına izin verilmesine tepki gösterdi ve mahalle sakinlerinin yeşil alan ve Cemevi yönündeki itirazına karşın, Turgutlu Belediyesi’nin soruna duyarsız kalmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. “Aslolan, yeşil donatı alanlarının korunmasıdır” diyen Sakine Öz, “mahallelimizin inancını en rahat biçimiyle, huzur içinde yaşayabileceği bir ortamın sağlanması için de belediyeye görev düşüyor. Şu an mahallemizde yeterli sayıdaki Kur’an Kursu binasının başka bir alanda tahsis edilmesinin yolu bulunabilir. Belediyeden Cemevi inşaatı için gereken kolaylığı göstermesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Sakine Öz’ün açıklaması şöyle:
CHP Milletvekili Öz, “Kur’an Kursu’na ve din eğitiminin devlet eliyle verilmesinden tarafız. Ancak Selvilitepe’de Cemevi ve yeşil alan talepleri açıkça sürerken, bu talepleri görmezden gelmeyi, üstüne üstlük üçüncü Kur’an Kursu binasına izin vermeyi doğru bulmuyoruz. Mahalle sakinlerimiz, yerel seçimlerden önce, gerek partimizin, gerekse MHP adayı Turgay Şirin’in cemevi taleplerine olumlu baktığını biliyor. Bazıları unutsa bile, verilen sözler mahallemizde hiç unutulmadı, cemevi ve yeşil alan için ısrar devam etti ama her nedense, MHP’li Başkan Sayın Turgay Şirin, seçimden sonra bildiğini okumaya devam etti.

Selvilitepe’de yaşayan Aleviler, şimdi Başkan Turgay Şirin’in Cemevi sözüne sahip çıkmasını bekliyor. Çocuğundan büyüğüne, her kuşaktan duyarlı mahalle sakinleri yılmıyor, 130’a yakın imzayla Turgutlu Belediyesi’ne talebini iletiyor. Aldığı kuru bir cevapla, hem yeşil alan talebi reddediliyor, hem de yıllardır dilinden ve gönlünden düşürmediği Cemevi inşaatı için istediği arazinin önü kapanıyor, yerine Kur’an Kursu yapılacağı söyleniyor.

Ben, Manisa’nın farklı Alevi köy ve mahallelerinin Cemevi isteklerini her fırsatta dile getirmeye devam ediyorum. Alevi mahallelerinin Cemevi için arazi talebi sürerken, bu mahallelerde zaten yeterince cami ve Kur’an Kursu olmasına karşın, yeni bir Kur’an Kursu açılmasını ise “maksatlı” buluyorum.

Selvilitepe Mahallesi sakinleri ile talebimiz açık ve net: Turgutlu Belediyesi, inançlara tam anlamıyla eşit ve saygılı olsun. Biz, Turgutlu Belediyesi’nden iki Kur’an Kursumuz mahallemizde zaten hizmet veriyorken, üçüncü bir kurs/yurt binası yerine hem yeşili korumasını, hem de Cemevi inşaatı için gerekli kolaylığı göstermesini bekliyoruz.

Aslolan, yeşil donatı alanlarının korunmasıdır. Mahallelimizin inancını en rahat biçimiyle, huzur içinde yaşayabileceği bir ortamın sağlanması için de belediyeye görev düşüyor. Şu an mahallemizde yeterli sayıda olan Kur’an Kursu binasının başka bir alanda tahsis edilmesinin yolu bulunabilir. Belediyeden Cemevi inşaatı için gereken kolaylığı göstermesi gerekmektedir.
Turgutlu Belediye Başkanı Sayın Turgay Şirin’den, Selvilitepe’dek i kararı gözden geçirmesini rica ediyorum. Mahalle sakinlerinin taleplerini gönülden dinlesin ve çözüm adına ve kendisinin seçim öncesi vaatlerini hatırlasın. İnançlarımızı ve dini ibadetlerimizi, devletin ve belediyelerin eşit ve tarafsız hizmetiyle çok daha huzur içinde yerine getirebileceğiz .

Alevilerin yaşadığı mahalleye 3. Kur’an kursu - Gerçek Gündem

Alevi forum,alevi köyleri,alevi türküleri,alevi ünlüler,alevi sözleri,alevilik nedir,alevi nedir
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi bir Müslüman'ın yaptırdığı cami ve Kur'an kursu açıldı çerağ 0 2,037 03-26-2016 02:06 AM
Son Yorum: çerağ
  Malatya’da Alevilerin yaşadığı mahallede 15 gündür içme suyu yok! çerağ 0 3,183 09-03-2015 08:11 PM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi