Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilerle ilgili belge ’bavul’dan ne zamana
12-05-2013, 04:24 AM
Yorum: #1
Alevilerle ilgili belge ’bavul’dan ne zamana
Çünkü: ’Konjonktürel olarak’, Alevilere yapılanlar hep ’yok hükmünde’ bu ülkede.

Pazartesi günü eski Cumhuriyet Savcısı ve CHP Milletvekili Ali Özgündüz ile yaptığım röportajda sözü geçen hususlar çok dikkat çekti. Doğal olarak. Özgündüz’ün Ergenekon davasını yakından takip etmesi sonucu tamamen açık istihbarat kaynaklarından, yani dava dosyasının eklerinden edindiği bilgiler AKP-cemaat çatışmasıyla ilgili çok şey söylüyordu. Ve aslında Özgündüz bunları 1.5 yıl önce söylemiş, hâlâ cevap alamadığı bir soru önergesi vermişti.

Neydi konu? 2004’te MGK’da alınan irtica ile mücadele tavsiye kararı, ilerleyen yıllarda söz konusu tavsiyeye mukabil Başbakanlık tarafından hazırlanan eylem planları… Aslında hepsi ‘İnternet Andıcı’ davasında Genelkurmay Başkanlığı tarafından mahkemenin talebi üzerine gönderilmişti. 2010’da. Dava dosyasında mevcuttu. Daha doğrusu bu belgelerin listesi. Çünkü, malum, içerikler ‘devlet sırrıydı.’

* * *

AKP ve cemaat çatışmasının son merhalesi olarak içerikleri de öğrendik çok şükür. MGK, Gülen cemaatiyle mücadele edilmesi gerektiğini tavsiye etmiş, hükümet hay hay demiş ve ardından buna uygun eylem planları hazırlamıştı.
Dün İlker Başbuğ da hapishaneden bir açıklama gönderdi: Bu belgelerin içeriği madem ki böyledir, bizim dava yeniden görülmeli çünkü mahkeme bu bilgilerden mahrum vaziyette kararını verdi. Mealen böyle diyor.
Elbette bu durum hem “Biz o internet sitelerini irtica ile eylem planları kapsamında, hükümetin bilgisi dahilinde işlettik” diyen sanık askerler hem de “Biz askerden gelen baskılara karşı hep dik durduk” şeklinde esip gürleyen hükümet için farklı şeyler söylüyor.
Artık o şeylerin ne olduğuna siz karar verin, illa yazmaya hacet yok.

* * *

Fakat tüm bunlar arasında özellikle altını çizmeye hacet olan bir konu var, dikkatlerden kaçıyor ne hikmetse…
Genelkurmay’ın İnternet Andıcı davası için 26 Ekim 2010’da gönderdiği ve Ali Özgündüz’ün sözünü ettiği belgeler listesinde sadece Gülen cemaatiyle ilgili eylem planı yok. Ya ne var?

Listede yer aldığı şekliyle aktarıyorum: Başbakanlığın 08 Ağustos 2006 tarihli ‘BUTKK konulu yazısı’ EK-1 (Alevilik Akımlarının Terör Örgütlerince Kullanılmasının Önlenmesine Yönelik Tedbirler)

Evet aynen bu. Buyrun, devletimizde Alevilik ile hâkim olan algıya bakın. Ve tehdit görme işinin sadece ve hep öne çıktığı şekliyle çeşitli cemaat gruplarıyla sınırlı olmadığını hatırlayın. Ve birleştirin… Gezi eylemlerini hem terör hem de Alevilik kelimeleri olmaksızın anmayan, “cemevleri terör yuvalarıdır” sözlerini sarfeden devlet insanlarını… Korkutucu değil mi…

Kim bilir on yıllardır ve işte 8 Ağustos 2006’dan beri ne tür tedbirler alınıyor içinde Alevi geçen ortamlarla ilgili… Baskı ve yıldırma nasıl ‘tedbir’ diye kitabına uyduruluyor… Nasıl Alevilerin fişlenmesine, işlerinden olmasına, kendilerini gizlemelerine sebep oluyor. Aha belgesi. Daha doğrusu belgesinin adı. İçeriğindeki muhtemel vahamete henüz vâkıf değiliz.

* * *

Ama hayır biz bu belgeleri hiç görmüyoruz.

Devlet tarafından fişlenen ve hakkında psikolojik harekât yürütülen sadece birtakım Sünni dindar kimseler veya cemaat üyeleriymiş gibi yapıyoruz. Ülkenin gerçek demokrasi ve iç barışa olan uzaklığı sadece Sünni dindarların huzuruyla ölçülür sanıyoruz. Andıçlar, kara propagandalar sadece onların başına geliyormuş gibi sunuyoruz.

Çünkü: ‘Konjontürel olarak’, Alevilere yapılanlar hep ‘yok hükmünde’ bu ülkede.

Çünkü: Güç sahibi hiç kimse veya grubun çıkarına, gündemine, gelecek planlarına uymuyor bu ayrımcılığı dile getirmek.
Dolayısıyla da… Alevilerin terörle anılması, buna karşı alınan tedbirler, fişlemeler katiyen bir ‘bavul’dan çıkıp ifşa olmuyor.

Ezgi Başaran

http://www.alevi-haberleri.com/haber/397...an-cikacak

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Haber-Balkız: Alevilerle İlgili AİHM Kararları Uygulanmıyor bektasi 0 3,079 05-03-2016 01:27 AM
Son Yorum: bektasi
  Hükümet Alevilerle Görüşecek çerağ 0 1,917 01-22-2016 12:27 AM
Son Yorum: çerağ
  Diyanet, Alevilerle uğraşacağına şeffaf olsun çerağ 0 2,067 01-06-2016 10:28 PM
Son Yorum: çerağ
  Chp'nin Alevilerle Toplantısı Admin 0 2,100 12-15-2014 05:52 AM
Son Yorum: Admin
  İktidar Alevilerle ilgili samimi ama Sünni hegemonya altında bektasi 0 1,971 11-20-2013 10:28 AM
Son Yorum: bektasi
  20 Yıl Sonra Gelene Belge Anıtkabir 0 2,111 07-11-2013 10:01 PM
Son Yorum: Anıtkabir

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi