Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik bir tarikattır çıkışı !
09-17-2013, 01:55 AM (Bu Mesaj 09-17-2013 02:02 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : bektasi.)
Mesaj: #1
Alevilik bir tarikattır çıkışı !
Moderatörlüğünü Sevilay Yükselir'in yaptığı %100 Siyaset programının bu akşamki konukları Av. Mehmet Tural, Av. Cengiz Hortoğlu, Prof. Dr. Niyazi Öktem ve Av. Sinan Yerlikaya'ydı.

Alevilik bir tarikattır

Prof. Dr. Niyazi Öktem yaptığı açıklamada: 'Proje iyi niyetli bir projedir. Ama meselelere hiçbir şekilde din sosyolojosi, din felsefesi, hukuk açısından bakılmamış. Önce hukuk açısından sıkıntı var, cemevi nedir, alevilik nedir? Alevilikten başlayalım. Alevilik İslam dininin bir yorumudur. Bu yorumla Allah'a ulaşma yoludur. Yolun Osmanlıca'sı tariktir, Alevilik bir tarikattır bunun altını çizelim.

İki, Alevi ibadeti ve Sünni ibadetine çok yakından bakalım. İbadet öyle dar çerçeveye sığdırılamaz. İbadeti sadece camide kılınan namaz olarak görmemek lazım. Şimdi iki ibadet, namaz bağlamındaki ibadetin yapılanmasına bakalım. Sünni dergahta, altını çiziyorum dergahta, camide beş vakit namaz kılınır, camiden çıkılır aynı dergahın içinde olan veya yakınında olan tekkede zikir yapılır. Alevi ibadetinde namaz ve zikir birleştirilmiştir, yani tek mekanda. Alevilikte Kur'an-ı Kerim'de gösterilen kıyam,rüku,secde vardır, ayini cemde. Bakın adı ayini cemdir altını çiziyorum ayindir. O namazın ritüeli içerisinde müzik, deyişler de girer içine. Alevi ibadeti budur, ayindir.' ifadelerini kullandı.

Mezhepleri onlara bağlı tarikatları cemaatleri çıkaran sizsiniz beyfendi !.. Muhammed Ali Ehlibeytin atasıdır. Dolayısıyla Aleviliği Sünni inancın altındaki bir tarikat muamelesi yapamazsınız. Buna ne haddiniz ne de çapınız yeter.
My Last Threads


Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Alevilik bir tarikattır Admin 0 981 09-28-2013 04:18 AM
Son Mesaj: Admin
  Mustafa Destici’den Cemevi çıkışı Admin 0 1,134 09-15-2013 02:50 PM
Son Mesaj: Admin
  CHP'li ulusalcıları çok kızdıracak alevi çıkışı Admin 0 1,177 05-10-2013 12:11 PM
Son Mesaj: Admin

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir