Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
01-05-2018, 02:00 AM
Mesaj: #11
RE: Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
hz.MUSA (A.S.) bir mecliste otururken yanına evli bir çift gelir.
"ya MUSA bizim çocuğumuz olmuyor ne zaman olacak" derler
hz.MUSA (A.S.) ALLAH'a yönelir ve "ALLAH'ım bu çiftin ne zaman çocukları olacak "diye sual eder
ALLAH:
"ya MUSA söyle onlara onların hiç bir zaman dölleri tutmayacak " der.
hz.MUSA (A.S.) ALLAH'ın sözlerini çifte iletir karıkoca başları önlerinde
üzülerek giderler.
aradan beş yıl geçer aynı karıkoca kucaklarında dört yaşında bir çocukla gelirler hz.MUSA'NIN (A.S.) yanına hz.MUSA(A.S.) yanlarındaki çocuğu görünce şaşırır ve sorar:
"bu çocuk kimindir"
"bu bizim çocuğumuz ya MUSA" Derler
hz.MUSA (A.S.) ALLAH'a yönelir ve sorar:
"ALLAH'ım hikmetinden sual olunmaz ancak merak ettim hani bu çiftin hiç bir zaman çocukları olmayacaktı."der
ve RABB'im der ki:
"evet ya MUSA öyle kullarım var ki benden zorla alıyorlar hz.MUSA (A.S.)sorar nasıl zorla alırlar,ya RABB'im? Ve RABB'im der ki: ya MUSA onların hiç bir zaman çocukları olmayacaktı fakat onlar bunu bile bile benden ümitlerini kesmediler ve her gün bana samimiyet ve inançla gözyaşı döküp DUA ettiler. ben de onlara evlat nasip ettim." dedi
İşte perşembeler hürmetine HAKK her zaman pirimize ve Allah'a boyun bükerek dua etmeyi nasip eylesin
AŞK ile.......

My Last Threads
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-11-2018, 06:30 PM
Mesaj: #12
RE: Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
Çobanın biri her gün Allaha dua eder ve derdi Allahım ne olur gel senin kirli çamaşırlarını yıkayayım,saçlarını yıkayıp bitlerini ayıklayım, en güzel yemekler yapıp ikramda bulunayım diye dua ederdi.Ve gene bu şekilde ibadet yaparken, Hz. Musa gelip yakınında durarak çobanı dinlemeye başladı ve duydukları karşısında hiddetlenerek çobana bağırmaya başladı, sen nasıl bu şekilde Allaha dua ediyorsun hiç Allah böyle şeylere muhtaç mı der,ve çoban Hz Musanın söylediklerinden sonra korkudan susmaya başlar ve bu olaydan sonra Allah Hz musa ile konuşmaz ve muhabbeti keser. Hz.Musa ağlayıp sızlamaya başlar kırkıncı gün gene ağlarken Cenabı Allah Musa ile konuşmaya başlar ve derki ey Musa seninle neden konuşmadım biliyormusun sen benim çobanımın gönlünü incittin onun duaları benim katımda kabuldü ve senden sonra artık bana dua bile etmiyor git ve çobanımın gönlünü al der.Hz.Musa çobanın yanına koşarak gelir fakat çoban Hz.Musanın geldiğini görünce kaçmaya başlar ve kaçarken denizin üzerinde ayakları batmadan yürümeye başlar Hz Musa ise ayakları suyun altına girmeye başlar ve Hz. Musa çobanın ardından bağırarak ne olursun kaçma içten ve gönülden yapılan ibadetler makbuldür nasıl biliyorsan öyle duanı et ve beni affet der. YA gönül seni kim kırarsa kim incitirse sen sus,sen sus ki senin gönül evinin sahibi Allah konuşsun, belki sen kırılmazsın affedersin ama Allah kırıldımı senin öcünü o alır. onun için edebi erkan,sükutu lisan.

Allahım Tevekkülümüz sanadır Ya Rabbel Âlemin...
İltiması dua İNŞALLAH

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
01-11-2018, 06:37 PM
Mesaj: #13
RE: Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
DAVRANIŞ FUKARASI!


Fakir biri Allah'a sordu; Neden ben bu kadar fakirim?
Allah şöyle buyurdu: ÇünÄ·ü bağış yapmayı bilmiyorsun!
Fakir şöyle dedi: Hiç bir şeyim yok ki bağış yapabileyim.
Allah şöyle buyurdu: Senin varlığın az değil ve sen bunun farkında değilsin!
-Yüzün var; Onunla gülümseyebilirsin.
-Dilin var; Onunla başkalarının güzelliklerini konuşabilirsin, onunla güzel konuşabilirsin, onunla kederliye teselli olabilirsin, onunla iki insanın arasını sıcak edebilirsin...
-Kalbin var; Onu başkalarına açabilirsin.
-Gözlerin var; Onlarla başkalarına iyi niyetle bakabilirsin.
-Elin var; Onunla düşenleri tutabilirsin.

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-03-2018, 11:50 PM
Mesaj: #14
RE: Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
" HZ. MUHAMMED MUSTAFA"
(Niyaz ve Selam olsun)


"Ben Mirac'a çıktığım gece Cebrail ( as) ile birlikte sidretül münteha'ya vardık. Cebrail ( as) bundan ilerisine gitmek bize nasip ve müyesser değildir .. Buyurun dedi; Andan ileriye gittim, çok hicaplar geçtim, nihayet il-emr bir hicaba geldim..
Sefa geldin, hoş geldin Habibi zişan deyi verayı hicabdan bir seda ( nida) geldi.. Ol seda Ali" den olmağla sual ettim ki YA RAB, bu hitab-ı İzzet Ali lisanına (sesine ) benzer. İmdi Allah'ı Azimişşan buyurdu ki;
" Ey Habibim, ben Şey'im.
Lakin eşya gibi değilim. Senin kalbine muttali oldum anda muhabbeti Ali'yi buldum .. Ve Ali ile üffet ve ünsiyyetin olduğundan seni korkmayasın diye Ali lisanı ile söyledim (seslendim)" dedi.."

( İmam Cafer-i Sadık Buyruğu )
Allah Allah..

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-02-2018, 10:08 PM
Mesaj: #15
RE: Alevilik ile ilgili yaşanmış menkıbeler
Hz.Musa (a.s) ve Çoban

Hazreti Musa, bir gün bir başına dağları dolanırken, uzakta yoksul ve yalnız bir çoban gördü. Çoban dizüstü çökmüş, ellerini semaya açıp dua etmekteydi. Bu durum Hz. Musa’nın çok hoşuna gitti, ama yaklaşıpta çobanın duasını duyunca şaşırdı.
Çoban Rabb’ine şöyle yalvarıyordu:
Kurban olduğum Allah ‘ım. Seni ne kadar severim, bir bilsen. ne istersen yaparım, yeter ki Sen iste. Sürüdeki en yağlı koyunu kes desen, gözümü kırpmadan keserim Sen’in için. Koyun kavurması güzeldir Allah ‘ım, kuyruk yağını da alır pilavına katarsın, tadından yenmez olur.
Hz. Musa duaya kulak kabartarak çobana yaklaştı.
Çoban Duasına devam ediyordu:
Yeter ki Sen dile, ayaklarını yıkarım. Kulaklarını temizler, bitlerini ayıklarım. Ne kadar çok severim ben Sen’i. Sana çok hayranım.
Duydukları karşısında Hz. Musa öfkeden küplere bindi, bağıra çağıra kesti çobanın duasını:
Hz. Musa:
Sus, seni cahil adam! Ne yaptığını sanırsın?Allah pilav yer mi? Allah’ın ayakları mı var yıkayasın? Böyle dua olur mu? Külliyen günaha giriyorsun. Derhal tövbe et!
Çoban, Hz. Musa’dan azarı işitince kulaklarına kadar kızardı, utancından yerin dibine girdi. Bir daha böyle kendi kafasına göre dua etmeyeceğine gözyaşları içinde yeminler etti. o gün akşama kadar Hz. Musa çobanın yanında durup ona temel duaları ezberletti.Sonra “Allah benden razı olur, iyi iş yaptım” diye düşünerek yoluna devam etti.
Hz. Musa o gece bir ses işitti, seslenen Rabbi idi:
“Ey Musa! sen bugün ne yaptın? sen ayırmaya mı geldin buluşturmaya mı? Şu garip çobanı azarladın. Onun bana ne kadar yakın olduğunu anlayamadın. Ağzından çıkan lafı bilmese de, O çoban inancında samimi idi. kalbi temiz, niyeti halisti.
Biz kelimelere bakmayız, Niyete bakarız! kelamlara bakacak olsak yeryüzünde insan kalmazdı!
Biz çobandan razıydık. başkasına medih olan söz sana zemdir. Ona bal olan sana zehirdir. Sen işittiklerini inkar ve küfür saydın ama bilsen ki bir kabahati varsa bile, ne tatlı kabahattır onun ki”
Musa aleyhisselam hatasını anladı ertesi gün çobanın yanına gitti çoban duaya durmuştu yine, Ama dünkü heyecanından, samimiyetinden eser yoktu. Öğretildiği gibi yakarmaya gayret gösterdiğinden, aman bir yanlış laf etmeyeyim diye takılıyor, kekeliyor, terliyordu.
Hz. Musa, çobana ettiğinden pişman olup sırtını okşadı ve dediki:
” Ey dost, ben hatalıyım, ne olur affet. Bildiğin gibi dua et.Allah nazarında böylesi daha kıymetlidir.

alıntıdır...

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


[-]
Hemen Paylaş! (Hepsini Göster)
Facebook Twitter Technorati Linkedin Digg MySpace Delicious

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir