Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik İnanç Merkezlerine Devletten Destek
05-27-2015, 02:27 PM
Yorum: #1
Alevilik İnanç Merkezlerine Devletten Destek
Tunceli'de, Alevilik inanç merkezlerinin bakım onarımı ile çevre düzenlemesinin yapılması ve ulaşım sorununun çözülmesi amacıyla valilik öncülüğünde başlatılan çalışmalar sürüyor.

Tunceli'de, Alevilik inanç merkezlerinin bakım onarımı ile çevre düzenlemesinin yapılması ve ulaşım sorununun çözülmesi amacıyla valilik öncülüğünde başlatılan çalışmalar sürüyor.
Vali Osman Kaymak, Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesindeki Pir Ali Ziyaretgahı'nda ki çevre düzenlemesi ve bakım onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

Kaymak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, geçen yıl Tunceli'yi ziyaretinde, inanç merkezlerinin çevre düzenlemesi ve yolları ileDersim Kent Müzesi'nin yapılması konusunda projelerini sunduklarını anımsattı.

Yaklaşık 14 milyon liraya mal olacak, içinde Aleviliği yansıtan ögelerin de bulunduğuDersim Kent Müzesi'ne ilişkin proje çalışmalarının başladığını aktaran Kaymak, kent merkezindeki askeri kışlanın müzeye dönüştürülmesi çalışmasının gelecek yıl tamamlanacağını söyledi.

Tunceli'ye yaz aylarında il dışından çok sayıda ziyaretçi geldiğine işaret eden Kaymak, ziyaretçilerden "inanç merkezlerinin yollarının kötü, kurban kesim yerlerinin yetersiz olduğu, tuvaletlerin ve araç park alanlarının bulunmadığı" yönünde şikayetler geldiğini kaydetti.

Vali Kaymak, bu kapsamda Fırat Kalkınma Ajansından "İnancın Işığında Geçmişten Geleceğe Köprü: Dersim İnanç Merkezleri Projesi"ne yaklaşık 650 bin lira destek aldıklarını belirtti.

Projenin 9 inanç yerini kapsadığını dile getiren Kaymak, "Pülümür'de ki Seyyid Büklü Dede ve Büyük Çeşme türbeleri, Mazgirt'teki Baba Mansur Ocağı ve Pir Ali Ziyareti, Nazımiye'deki Düzgün Baba Ziyareti ve Kureyş Baba Ocağı, Hozat'taki Sarı Saltuk ve Derviş Cemal ocakları, Pertek ilçesinde de Sultan Hızır Baba Ziyareti'nin tuvaletleri, çevre düzenlemeleri, kurban kesim yerleri yapılıyor" diye konuştu.

Devam eden çalışmalarda bazı eksikliklerin bulunabileceğin e işaret eden Kaymak, bunların il özel idaresi imkanlarıyla giderileceğini bildirdi.

Başbakan Davutoğlu'nun Tunceli ziyareti sırasında da gündeme gelen inanç merkezlerinin ulaşım sorunlarının çözümü için 13 milyon liralık proje hazırladıkların ı anlatan Kaymak, şöyle devam etti:

"Nazımiye Düzgün Baba yolu, Pertek'te Gümülgan dere yolu, Mazgirt'te Alidost, ÇelebiBaba, Merkez Beyaz Derviş ziyaretleri, Çemişgezek'te Müştak Baba, Sakallı Dede ziyaretleri, Hozat'ta Ağuiçen, Derviş Cemal ziyaretleri ve Sarı Saltuk Ocağı, Nazımiye'de Kureyş Baba Ziyareti, Ovacık'ta Munzur Baba, Derviş Baba ziyaretleri,Pül ümür'de Gökçekonak, Kırklar ve Büyük Çeşme ziyareti yollarının projelerini hazırladık, keşifleri çıktı. Bunlarla ilgili 13 milyon liralık kaynağa ihtiyaç vardı, 5 milyon lirası geldi, ihalesi yapıldı. Bazı yerlerde çalışmalar başladı, diğerleriyle ilgili de ihale çalışmaları sürüyor."
"Alevi vatandaşlarımız son derece memnun"

Çalışmaların planladığı şekilde devam ettiğini belirten Kaymak, "Devletimiz , Alevi kültürünü çok önemsiyor. Onların mutlu olması, ziyaretlerini rahat yapabilmesi için yollar düzgün olsun, geldiklerinde sıkıntıyla karşılaşmasınla r isteniyor. Bu, inanca saygıdır. Hükümetimiz, Tunceli'ye 'pozitif ayrımcılık' diyebileceğimiz bir yaklaşım içinde. Bu vesileyle Sayın Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kaymak, inanç yerlerinin rahat ziyaret edilebilmesinin çok önemli ihtiyaç olduğunu, bunu büyük ölçüde giderdiklerini vurguladı.

Alevi vatandaşların bundan son derece memnuniyet duyduğuna işaret eden Kaymak, "Biz de onları memnun ettiğimiz için mutluyuz" ifadesini kullandı.

Vali Kaymak, şunları kaydetti:
"Alevi inanç ve kültürüyle ilgili ilimizdeki çalışmaların total rakamını söyleyecek olursak,Dersim Kent Müzesi için 13-14 milyon, inanç merkezlerinin yolları için 13 milyon, inanç merkezlerinin çevre düzenlemesi için 1 milyon, cemevleri için 5 milyon liralık kaynak talep ettik. Gelmesi durumunda yarım kalan cemevlerini bitireceğiz. Böylece 30 milyon liraya yakın bir proje planlıyoruz. Kent Müzesi başladı, devam ediyor, yollarda çalışmalar devam ediyor. Eksikleri de tamamlayacağız. "

kaynak:haberler .com

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevi Bektaşi Vakfından Barış Pınarı Harekatı'na destek Admin 0 832 10-11-2019 12:07 AM
Son Yorum: Admin
  Alevilerden İmamoğlu’na bağış kampanyasına destek Admin 0 1,807 05-15-2019 10:36 PM
Son Yorum: Admin
  Mezitli Belediyesi'nde cemevi inşaatına destek çerağ 0 1,211 09-26-2018 09:56 PM
Son Yorum: çerağ
  Alevi mahkumlara inanç hizmeti çerağ 0 1,735 07-12-2017 02:24 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevilerden referandumda destek çerağ 1 2,208 02-10-2017 02:40 PM
Son Yorum: bektasi
  Tarsus’tan Maraş’a Destek çerağ 0 2,888 04-06-2016 10:28 PM
Son Yorum: çerağ
  Arap aleviler, kültür merkezi için eş başkanlardan destek istediler çerağ 0 1,918 02-24-2016 10:36 PM
Son Yorum: çerağ
  Tunceli Üniversitesi'nden Alevilik Araştırmasına Destek çerağ 0 1,824 02-10-2016 12:33 AM
Son Yorum: çerağ
  Fransa'daki Alevi örgütlerinden destek eylemi çerağ 0 2,016 01-19-2016 12:52 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevi derneklerinden yarınki bir günlük iş bırakma eylemine destek çerağ 0 1,770 12-29-2015 01:05 AM
Son Yorum: çerağ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi