Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik İslam’ın yorumudur
11-22-2013, 12:00 AM
Yorum: #1
Alevilik İslam’ın yorumudur
Hacı Bektaş-i Veli Derneği, Anadolu Kültür Vakfı ve Tavşantepe Cemevi’nde tarafından organize edilen aşure günü etkinliğinde Cemevi Dedesi Yılmaz Doğan, “Alevilik ayrı bir din değildir. Ayrı bir din diyenleri kınıyorum. Aleviler Allah’ın kuludur” dedi.

Hacı Bektaş-i Veli Derneği, Anadolu Kültür Vakfı ve Tavşantepe Cemevi tarafından organize edilen aşure günü etkinliği, Tavşantepe Cemevi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, CHP’li Cüneyd Özkürkçügil, Tavşantepe Mahalle Muhtarı Tekin Güner, HDP İzmit İlçe Yönetimi, BDP İzmit İlçe Yönetimi, Tavşantepe Mahallesi Muhtar Adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programın sunuculuğunu Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Fahri Demirci yaptı.

“3 DİN İÇİN DE KUTSAL”
Programın açılış konuşmasını Tavşantepe Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber İncesu yaptı. Muharrem Ayı ve Aşure Günü hakkında bilgi veren İncesu, “Muharrem Ayı Hicri Takvim’in ilk ayıdır. Aşure ise Muharrem Ayı’nın 10. gününün ismidir” dedi. “Aşure Günü, tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından kutsal kabul edilen, ortak bir değerdir” diyen İncesu, tüm peygamberlerin, Hz. Muhammed ve Hz. Ali’nin de aşure günlerinde şükür ve senalarını ifade edip, oruç tuttuklarını dile getirdi.

“ALEVİLİK İSLAM’IN İÇİNDEDİR”
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Kerbela şehitlerimizi anıyor, üzülüyoruz. Hayatta üzüntü de var sevinç de var, Firavun da var Musa da var, haram da var helal de var” dedi. Doğan, “Orada dünyaya büyük bir mesaj verildi. Bir avuç güçsüz, dürüst insan, güçlü ama haksız insanlara karşı mücadele verdi. Ruhları şad olsun” diye konuştu. Kürsüye son olarak çıkan İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, “Bence Alevilik İslam’ın bir bölümüdür. İslam’ın aşkla yorumlanmasıdır” diyen Kaymak, yurt dışında görev yaptığı sıradaki bir anısını anlatarak, “Alevi kardeşlerimiz bana dilekçe verdiler. Biz ayrı bir diniz, bunun için imza topluyoruz diye. Arkadaşlar Alevilik, İslam’ın yorum şeklidir, İslam’ın içindedir. Bu bizi bölmek isteyenlerin oyunudur” diye konuştu.

DUA ARDINDAN AŞURE
Konuşmaların ardından Esentepe İmam Hüseyin Cemevi Dedesi Yılmaz Doğan, kısa bir konuşmanın ardından aşure duasını okudu. “Alevilik ayrı bir din değildir. Ayrı bir din diyenleri kınıyorum. Aleviler Allah’ın kuludur” diyen Doğan, aşure duasını okudu. Duanın ardından misafirlere aşure dağıtıldı.

kocaeligazetesi.com.tr

Alevilik; Hak Muhammed Ali,12 İmam ve Ehlibeyt yoludur.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Otoriteye başkaldıran Alevilik, İslam’ın özünü temsil ediyor Admin 0 2,970 05-21-2021 02:37 PM
Son Yorum: Admin
  Alevilik İslam dışı mı? çerağ 0 1,784 07-29-2017 02:04 AM
Son Yorum: çerağ
  Alevilik islam’dan ya da Ali’den Önce Var mıydı? Admin 0 11,686 10-21-2014 12:37 AM
Son Yorum: Admin
  Alevilik İslam'ın yoldudur Admin 0 2,421 10-11-2014 02:48 AM
Son Yorum: Admin
  Alevi Dedesi: ''Alevilik İslam'ın Dışında Değildir'' bektasi 0 2,342 10-06-2013 02:28 AM
Son Yorum: bektasi
  Alevilik İslam İçi mi, İslam dışı mı ? bektasi 1 4,358 08-07-2013 09:32 PM
Son Yorum: Anıtkabir

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi