Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik nedir?
06-01-2015, 07:27 PM
Yorum: #1
Alevilik nedir?
Alevilik iki yönlüdür. Teorik yön ve sosyolojik yön. Bugüne kadar Alevilik hakkında araştırma yapan insanlar, daha çok Aleviliğin sosyolojik yönüne eğilmiş ve dolayısıyla Aleviliğin teorik kısmını ihmal etmişlerdir. Olayın sosyolojik yönüne eğilen insanlar ise, bir dizi anlamsız tartışmanın ortasına itilmiştir. Mesela Alevilik hakkında araştırmalarda bulunan yazar, Alevilik konusunda bir gazete ile yaptığı röportajda Alevilik hakkında uzun süredir çalışıldığını, ancak Aleviliği çözemediğini ifade ediyordu. Birkaç Alevilik araştırmacısı ile Aleviliği bir "sır" olarak tanımlıyor, kimileri ise Aleviliğin net bir tanımı yapılamayacağın ı iddia ediyordu. Başka bir zevat ise, ortada birden fazla Alevilik olduğunu söylüyor, Alevilikten değil Alevilikler"den bahsetmenin daha doğru olacağını belirtiyordu. Olayı daha rayından çıkaranlar, Alevilik şeklinde bir tartışmanın gereksiz olduğunu, ortak bir mutluluk projesi olarak Sosyalizm 'i öneriyordu.


Elbette Alevilik hakkında yapılan bu spekülasyon ve demagojileri uzattıkça uzatabiliriz. Ancak günümüzde Alevilik hakkında ne kadar karmaşık şeyler söylendiğini ifade etmek açısından bu kadarı yeterli.


Evet Alevilik noktasında yaşayan bu çok yönlü tartışmalara geçmeden önce, bu tartışmaların sebebine inmek gerekiyor. Bize göre bunun sebebi çok basit! Sorun araştırmalarda kullanılan metodolojiden kaynaklanmaktad ır. Yani ortada metod yanlışlığı var.

Ruhlanmız O'na feda olsun, Alevilerin birinci îmamı ve Allah'ın galip aslanı Hz. îmam Ali aleyhisselam bir keresinde şöyle buyurmuşlardır. "Allahın dini kişilerle tanınmaz. Hakkın nişaneleri ile tanınır. Hakkı tanı Hakka uyanları da tanırsın." îşte Alevilik araştırmalarınd a metodoloji bu olmalıdır. Yani Aleviliğin orijinleri tanınmalı, bundan sonra insanları değerlendirilme lidir. Yoksa insanlara bakarak, Alevilik tanınmaz. Aksi taktirde yapılan araştırmalar sağlıklı sonuç vermeyecek, havada kalacaktır. Sonrasında yukarıda sayılan demagojiler yapılacak ve mutluluğu arayan insanlar bir dizi anlamsız tartışmanın içine sürüklenecektir .

Biz bu kitapta (Alevilik nedir? -Bir Tanımlama Denemesi –) insanları bu anlamsız tartışmaların içine sürüklemeden, olanı değil olması gerekeni anlatmaya çalışacağız. Hz. îmam Ali'nin deyimi ile "Hakkın nişaneleri " ne bakacağız . Dolayısıyla bu risalenin ilgi alanı, Aleviliğin teorik yapışı olacaktır. Olayın sosyolojik boyutuna ele almak bizi yukarıda sıraladığımız bir dizi anlamsız tartışmanın içine sürükleyecek, bu kısır döngü bu sür'atle şurup gidecektir. Diğer taraftan bazı insanların kendi kafalarında uydurduğu asılsız düşünceler bize zamanımızı kaybetmekten başka bir şey sağlamaz. Asıl olan insanların kendi zihinlerinde uydurduğu asılsız ve kof düşünceler değil, Aleviliğin bağlılarından istedikleridir. İnsanların Aleviliğe teslim olmalarıdır.

Ali Rıza ÖZDEMİR

zohreanaforum.com/alevilik-bektasilik-arastirmalari/55470-alevilik-nedir.html
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


[-]
 ()
Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alevilik-Bektaşilik nedir? Admin 0 2,030 08-03-2013 02:38 AM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi